The Telegraph: „Obmedzenia latinských omší pápežom Františkom sú ako z čias Sovietskeho zväzu“ -

The Telegraph: „Obmedzenia latinských omší pápežom Františkom sú ako z čias Sovietskeho zväzu“


15. marca 2023
  Krátke správy

Tim Stanley, stĺpčekár britských novín The Telegraph, vo svojom najnovšom príspevku hodnotí súčasné pôsobenie pápeža Františka, ktorý je na čele katolíckej Cirkvi už 10 rokov. Podľa Stanleyho spôsobuje súčasný pápež v Cirkvi len „zmätok a frustráciu“ a teda „by mal odstúpiť“.

Zdroj: flickr.com / Mazur/catholicnews.org.uk

Zmätok a frustrácia. Napríklad kňazský celibát nie je dogma, ako správne informoval Infobae, ale „disciplína“, ktorú možno „prehodnotiť“ – pred niekoľkými rokmi sa naozaj vo všeobecnosti očakávalo, že táto prax bude v Amazónii zrušená. Namiesto toho zostala zachovaná a až minulý rok František nazval celibát „darom“. Takže, kde stojíme? Kam ideme?“, pýta sa novinár v príspevku s názvom Pápež František vyzerá skľúčene – mal by odstúpiť.

Stanley je zmätený už z Františkových vyjadrení ohľadom homosexuality a transgender ideológie. Zatiaľ čo voči homosexuálom vydáva správy, že by ich aj prijal takých, „akí sú“, gender ideológiu, naopak, považuje za „nebezpečnú ideologickú kolonizáciu“. „Ak sa vám zdá pápežov vyberavý liberalizmus čudný (pro-gay, anti-trans), je to preto, že stelesňuje menej koherentnú filozofiu ako generačné predsudky zo 60. rokov,“ píše ďalej The Telegraph.

Noviny ďalej kritizujú prebiehajúcu synodu o synode. Stanley špekuluje, či sa pápež nepokúsil obísť „tradicionalistickú tehlovú stenu“ rezolútne odmietajúcu homosexualitu tým, že sa „spýta ľudí“. To sa však podľa novinára pápežovi vymklo spod kontroly – keďže Nemecká biskupská konferencia odhlasovala okrem požehnávania homosexuálov aj začlenenie „tej gender ideológie, ktorú pápež František nazval „démonickou““.

Zaujímavý je Stanleyho pohľad na kontroverzie okolo latinskej omše. Novinár uznáva, že sú dnes „ojedinelým zdrojom rastu v západnej cirkvi“, no nazdáva sa, že ich pápež František považuje za „Trójskeho koňa“, ktorý „je v opozícií voči čomukoľvek, čo pápež robí“. Podľa novinára ide o pápežovu „paranoju“, keďže „väčšina veriacich navštevuje latinské omše hlavne preto, že sú pekné“. The Telegraph pokračuje:

Dnes môžete navštíviť súkromnú latinskú omšu celebrovanú kňazom, ak viete, kde ju robí a ak sú dvere starostlivo uzamknuté… Je to ako v Sovietskom zväze. František tvrdí, že chce Cirkev s „otvorenými dverami“, tak čo to hovorí o jeho pontifikáte, keď rítus praktizovaný po stáročia, rítus ktorý nijakým spôsobom neodporuje učeniu a je navštevovaný vernými katolíkmi, bol vyhnaný do podzemia?

Podľa novín ide o „nespravodlivosť“, ktorá nijakým spôsobom „nerieši skutočné problémy Cirkvi“, ako je úpadok návštevností omší, či nedostatok nových kňazov. Naopak, píše Tim Stanley, pápež František ešte nazýva mladých kňazov inklinujúcich k tradícii „rigidnými“ a hovorí, že sú mu nesympatickí. Ale netreba zabúdať ani na to, že Cirkev je trápená aj vysokou korupciou vo svojich radoch.

Autor o sebe ďalej píše, že on sám je veriaci katolík, ktorý vníma kresťanstvo ako „zakorenené v modlitbe a sviatostiach“ a snaží sa pri tom „posilňovať svoju vieru v tomto smutnom období“. Keďže pápež František okrem tohto všetkého ešte pôsobí unavene a izolovanie, a zdá sa že je to pre neho v jeho veku všetko už priveľká záťaž, „Jeho Svätosť si zarobila na dobrý odpočinok,“ uzatvára Tim Stanley svoj článok v The Telegraph.

MG

Zdroj: The Telegraph, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Mazur/catholicnews.org.uk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti