Takzvaní „konzervatívci“ v EP chcú prijatie Istanbulského dohovoru -

Takzvaní „konzervatívci“ v EP chcú prijatie Istanbulského dohovoru


26. mája 2020
  Krátke správy

„Naliehame na všetky členské štáty, ako aj na Európsku úniu, aby bezodkladne ratifikovali Istanbulský dohovor a aby využili inovácie a iniciatívy v oblasti osvedčených postupov z uplynulých týždňov a zabezpečili vytvorenie komplexnej štruktúry, ktorá zabráni podobným situáciám v budúcnosti,“ uviedli 15 signatári vo výzve pre Európsky parlament 25. mája. Jedná sa o poslancov Európskej ľudovej strany, ktorá sa rada označuje za „konzervatívnu“.

A aké sú to situácie, ktorým sa má zabrániť v budúcnosti? Poslanci tvrdia, že počas epidémie koronavírusu stúplo enormne násilie na ženách. Je preto podľa nich nutné, aby sa tento problém riešil na najvyššej úrovni.

Trinásť poslankýň z EPP z 13 členských krajín EÚ, ako aj šéf frakcie Manfred Weber a jej podpredseda Esteban González Pons upozornili, že súčasná kríza spojená s pandémiou nového druhu koronavírusu pomohla odhaliť „dlhodobú, ale často skrytú pandémiu“, ktorou je domáce zneužívanie a násilie.

Je zaujímavé, že ju odhalili až teraz. Veď Istanbulský dohovor vznikol dávno pred pandémiou.

Dokument von der Leyenovú, Dalliovú a Michela vyzýva, aby „raz a navždy“ prijali nevyhnutné opatrenia a zaviazali sa k odstráneniu domáceho násilia a násilia páchaného na ženách.

Zdá sa, že sa nesmrteľného Istanbulského dohovoru len tak ľahko nezbavíme. Pripomína otravného hosťa, ktorého vyhodíte dverami a vráti sa oknom. Teraz si vzal za zámienku karanténny stav v dôsledku epidémie Covid -19. Ak si občania mysleli, že už majú vyhraté, po viacerých parlamentných hlasovaniach, tak sa zrejme mýlili. 

Európska komisia by podľa tejto výzvy mala využiť všetky dostupné nástroje a politiky, vrátane navrhnutia smernice EÚ na riešenie násilia založeného na rodovej príslušnosti, a koordinácie zdieľania už osvedčených postupov medzi členskými štátmi.

Ako vieme, zákony EÚ sú nadradené zákonom jednotlivých štátov. Preto je možné, že smernica nakoniec vyrieši problémy pani prezidentky Čaputovej a naivných voličov opäť uvedie do situácie, keď sa na seba budú hanbiť pozrieť do zrkadla.

BM

TASR

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry