Svetové sociálne siete sa zabávajú: Nicola Girasoli, pápežský nuncius na Slovensku, slúžil omšu v „leoparďom“ ornáte!!! -

Svetové sociálne siete sa zabávajú: Nicola Girasoli, pápežský nuncius na Slovensku, slúžil omšu v „leoparďom“ ornáte!!!


22. septembra 2023
  Krátke správy

Portál Crux Now priniesol včera bizarnú správu o arcibiskupovi Nicola Girasolovi, pápežskom nunciovi na Slovensku:

https://cruxnow.com/church-in-europe/2023/09/papal-envoys-leopard-skin-vestment-stirs-social-media-sensation

V nej sa píše a dokladá aj fotografiou, že pápežský nuncius Girasoli slúžil pri svojej nedávnej návšteve rodného Talianska (4. septembra) svätú omšu v šokujúcom ornáte. Ten bol celý vytvorený v štýle leopardej kože!

Desivý záber pripomínajúci atmosféru a vkus brooklinskej diskotéky, ukazuje vysokého vatikánskeho predstaviteľa a človeka, ktorý rozhoduje o mnohých zásadných cirkevných záležitostiach na Slovensku v rozpaky a pohoršenie budiacom úbore. Pohľad na scenériu, ktorú poskytuje fotografia, vzbudzujú u pozorovateľa pochybnosti o elementárnej súdnosti pápežského nuncia a jeho celkovom nastavení.

Pápežský nuncius na Slovensku, arcibiskup Nicola Girasoli
zdroj: youtube.com

Tento rozpačitý a pohoršený pohľad dominuje aj v reakciách na sociálnych sieťach, kde sa medzitým stala správa a fotografie virálnymi. Ako uvádza portál Crux Now:Mnohé komentáre boli k ornátu kritické a označovali ho ako „hanebný“ a „znepokojujúci“ alebo ako „stratu vkusu“, kým iné boli (ako uviedol portál Crux Now) – hravejšie.“ Čo v preklade znamená: trápny odev pápežského nuncia sa stal predmetom veselej zábavy a sarkastických poznámok na internete.

Jeden komentátor sa zabával, že Girasoli by možno v odeve bežal rýchlejšie ako leopard, kým iný dedukoval, či sa pri svojej bizarnej kreácii nenechal inšpirovať postavou z disneyovskej kreslenej rozprávky o 101 dalmatíncoch – úchylnou a sadistickou módnou návrhárkou Cruellou de Vil.

Fotografia bola pôvodne zverejnená na facebookovej stránke Katedrály Nanebovzatia Panny Márie v Ruvo di Puglia, rodnom meste nuncia Girasoliho, v ktorom sa omša konala. Po tom, ako sa stala predmetom širokého záujmu médií, bola okamžite z Facebooku stiahnutá. Nasledovalo aj oficiálne vysvetlenie úboru, pričom boli komentáre ohodnotené ako „neúctivé“:

Vzhľadom na konkrétne a sui generis výklady upresňujeme, že ornát, ktorý bol nosený počas slávnosti, je súčasťou oficiálnej liturgie chudobných afrických národov, o ktorú sa celebrant vždy zaujímal počas svojho pastoračného mandátu a nosil na poďakovanie Pánovi, za výstavbu domu pre najchudobnejších z týchto území.“

Pri všetkom súcite s chudobnými černochmi: Skutočne si niekto myslí, že ich vkus je natoľko úbohý, že sa potešia z tejto ohavnej gýčovej napodobeniny leopardej kože? Skutočne si niekto myslí, že tento komický úbor im dokáže adekvátne sprostredkovať vznešenosť katolíckeho náboženstva? Alebo skôr vyvolá úškrn aj na tvárach Afričanov, podobný, aký vyvolal na tvárach Slovákov Ibrahim Maiga v slovenskom kroji? A to bol pritom kroj skutočne autentický, nie vyrobený z trápnej matérie pripomínajúcej legíny brooklinskej dámy…

Zdá sa však, že súčasná synodálna Cirkev v Taliansku nemá s podobnými kreáciami problém, snáď sa jej dokonca aj páčia a len posmešný hlas tých, ktorí ešte nestratili posledné zvyšky súdnosti (čiže ešte nevykročili plne na cestu synodálneho kráčania), prinútili kompetentné osoby stiahnuť fotografiu z verejného priestoru. Evidentne neskoro.

Na druhej strane je pravdou, že súčasné Taliansko má k Afrike čoraz bližšie a bližšie, a v niektorých častiach, napríklad na ostrove Lampedusa, by sa možno mohli slúžiť omše len v takýchto gýčových ornátoch, pokiaľ by o ne niekto medzi moslimskými migrantmi stál.

Ale nestojí…

BM

Zdroj: Crux Now, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Ľavicoví demonštranti a sodomiti útočili na prolife centrum Pro Vita e Famiglia v Ríme

Prelomový rozsudok v Taliansku: Sudca uznal právo občanov, ktorí narúšali očkovanie proti Covidu-19 – ich pochybnosti boli oprávnené (!)

Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť

Biskup Strickland napísal list o okolnostiach svojho odvolania: Odmietnutie zrušiť tradičnú omšu bolo jedným z dôvodov jeho odstránenia