
Svet si dnes pripomína 20. výročie úmrtia sv. Jána Pavla II.

2. apríla 2025
Krátke správy
Pápež Ján Pavol II. stabilizoval chaotickú situáciu v Cirkvi po turbulentnom prelome 60. a 70. rokov, a vydláždil cestu teológovi na pápežskom stolci v 20. storočí – Benediktovi XVI.

Prvého slovanského pápeža už dnes mnohí (najmä za morom) nazývajú „Jánom Pavlom Veľkým“, pričom, keby sa tento prívlastok ujal, bol by iba štvrtým (!) pápežom v celých dejinách Cirkvi s takouto poctou.
Karol Wojtyła v najvyššom úrade však skutočne dosiahol politické úspechy. Dodnes je vnímaný ako jedna z troch, či štyroch najdôležitejších postáv (spolu s Reaganom, Thatecherovou či Gorbačovom), ktoré sa najviac zaslúžili o pád červeného komunistického molocha.
Navštívil spolu 129 krajín – Slovensko hneď trikrát – a jeho prítomnosť bola vždy veľkou vzpruhou pre miestne katolícke obyvateľstvo, ako aj inšpiráciou pre nekatolíkov. Zábery z návštevy našej krajiny zostávajú dodnes fascinujúcim svedectvom tej doby:
Ján Pavol II. neochvejne stál za dvetisícročnými katolíckymi pravdami. Viaceré jeho encykliky sa stali priekopníckymi, no najviac určite žiari ostrá kritika vraždy, samovraždy, potratu a eutanázie s názvom Evangelium vitae (1995). Mimoriadne priekopníckym činom jeho pontifikátu bolo vydanie Katechizmu katolíckej Cirkvi (1992) – prvého katechizmu po takmer 500 rokoch, ktorý je zvlášť v dnešnej relativistickej dobe mimoriadne užitočným nástrojom na obranu katolíckeho učenia.
Menej sa už vie, že „Ján Pavol Veľký“ stabilizoval katastrofickú situáciu katolíckej Cirkvi, v ktorej sa Cirkev nachádzala po II. vatikánskom koncile. Podľa článku v magazíne Crisis Magazine zo septembra 1984, koncil šikovne využili liberálni teológovia, ktorí urýchlene spustili sériu „experimentov“, ktorých výsledkom bolo uvoľnenie morálky v štruktúrach celej Cirkvi na prelome 60. a 70. rokov. Nasledoval úpadok morálky (kňazi „objavili ženy“), došlo k rapídnemu poklesu záujmu o kňazstvo (počet jezuitských seminaristov klesol zo 16 000 na 3 000), v samotnom Ríme slúžilo 3 miliónom katolíkov iba 1153 kňazov. Ján Pavol II. a jeho „buldog“, prefekt kongregácie pre náuku viery, kardinál Joseph Ratzinger (svoju prezývku udelenú nepriateľmi nemal veľmi v láske) zbavili funkcií, či obmedzili množstvo liberálnych teológov, ktorí sa stali prominentnými práve po koncile a pustili sa do nápravy napáchaných škôd.
Proti poľskému pápežovi zrejme stála ďaleko silnejšia opozícia, ako sa dnes vie. Kvôli svojmu nekompromisnému pro-life postoju bol terčom kritiky a nenávisti liberálneho mediálneho impéria, ako aj politického spektra. Avšak, ako upozorňuje exorcista a vatikánsky úradník Malachi Martin († 1999), proti pápežovi intrigovalo liberálne krídlo episkopátu a predovšetkým mocná mašinéria zliberalizovaného jezuitského rádu na čele s generálnym predstaveným Pedrom Arrupem a jeho nasledovníkmi.
Bol to práve Ján Pavol II., kto začal proces „vzkriesenia“ tradičnej latinskej omše dokončený legendárnym motu proprio Benedikta XVI. Summorum pontificum. Poľský pápež vo svojom Quattuor abhinc annos dovoľoval diecéznym biskupom za istých okolností umožňovať sláviť latinské sväté omše a v motu proprio Ecclesia Dei, upozornil, že „všade treba rešpektovať city všetkých tých, ktorí sú spätí s latinskou liturgickou tradíciou“.
Okrem toho nám dal tiež množstvo výnimočných svätcov, spomeňme len bl. Karola Habsburského, či bl. Annu Katarínu Emmerichovú.
Avšak ani Jánovi Pavlovi II. sa nevyhli isté kontroverzie: išlo napríklad o tragickú exkomunikáciu arcibiskupa Lefebvrea (ktorú neskôr zrušil Benedikt XVI.) a predovšetkým podivné „medzináboženské stretnutie v Assisi“ za účasti predstaviteľov rôznych (falošných) náboženstiev.
V každom prípade bol „Ján Pavol Veľký“ mužom svojej doby, ktorý stabilizoval Cirkev, statočne bránil pravé katolícke učenie a neochvejne bojoval proti tyranom. Bolo to predovšetkým jeho zásluhou, že po ňom na pápežský stolec zasadol Joseph Ratzinger ako Benedikt XVI.
Matej Gavlák
Zdroj: National Catholic Register, Crisis Magazine, Catholic Answers, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com/Lawrence OP
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!