Švajčiarski katolíci poslali Vatikánu päť otázok, aby vyjasnil ich pochybnosti o službe laikov -

Švajčiarski katolíci poslali Vatikánu päť otázok, aby vyjasnil ich pochybnosti o službe laikov


26. mája 2023
  Krátke správy

Kompetenčný chaos, ktorý v Cirkvi narastá ešte rýchlejšie odkedy sa vydala na tzv. synodálnu cestu, nedá zrejme spať aj niektorým švajčiarskym katolíkom. Tí, napriek tomu, že sú zvyknutí na cirkevný liberalizmus toho najradikálnejšieho zrna, majú v konfrontácii s najnovšími trendmi predsa len nejaké tie pochybnosti.

Ilustračný obrázok, zdroj: youtube.com

Katolícka laická skupina Vera Fides adresovala prefektovi Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinálovi Arthurovi Rochovi (známemu, okrem iného aj tvrdým postupom voči ctiteľom tradičnej omše), dubium pozostávajúce z piatich otázok. Žiadajú o preskúmanie toho, či prenesenie niektorých sviatostných úloh na laických pastoračných pracovníkov, ako to je dnes zvykom vo švajčiarskych diecézach Bazilej, Chur a St. Gallen, zodpovedá učeniu katolíckej Cirkvi.

V spomínaných diecézach dali biskupi všeobecné povolenie pre laikov prednášať kázne počas slúženia svätých omší a krstiť. V Bazileji a St. Gallene biskupi vydali v mnohých prípadoch mimoriadny mandát pre laických pastoračných pracovníkov na uzatváranie manželstiev.

Tieto úlohy boli doteraz vyhradené len pre kňazov a diakonov. Zmätení švajčiarski katolíci v liste kardinálovi Rochovi píšu, že „v mnohých farnostiach sa zaviedla prax, v ktorej sa vysluhovanie sviatostí laikmi stalo normou“.

Píšu, že už sa nerozlišuje medzi bežnými a mimoriadnymi situáciami. V polovici farností (!) Bazilejskej diecézy sa namiesto svätej omše koná laická bohoslužba slova s laickým rozdávaním svätého prijímania.

Môžeme si ľahko domyslieť, že to hlavné a podstatné, obeta svätej omše slúžená kňazom, už zrejme švajčiarskych veriacich ani nezaujíma. Majú svoje „spolčo“ a „stretko“, prijímanie si rozdajú aj sami, sami si tiež kážu vo vlastných homíliách, takže skrátka prinášanie Najsvätejšej obety Tela a Krvi Nášho Pána Ježiša Krista, ako zmiernej obety Bohu za naše hriechy, teda to, čo je na omši podstatné a najdôležitejšie, už evidentne nepotrebujú.

Ale aj v tých farnostiach, kde ešte prebieha svätá omša, sa úloha kňaza zredukovala na vyslovenie konsekračných slov – píšu pochybujúci veriaci v liste kardinálovi. A mnohí katolíci podľa nich dospeli tak ďaleko, že nedokážu vôbec rozoznať a pochopiť rozdiel medzi laickou bohoslužbou a svätou omšou.

Katolíci z Vera Fides sa pýtajú dikastéria podstatnú otázku, ktorá ničí mýtus o nutnosti zapojiť laikov do pastoračných služieb: „Dá sa pri klesajúcom počte katolíkov v spomínaných diecézach vôbec hovoriť o nedostatku kňazov?

Uvádzajú zároveň, že masové opúšťanie Cirkvi veriacimi je dôkazom toho, „že uvoľňovanie sviatostí nemá za následok revitalizáciu Cirkvi“.

To búra základnú ideologickú mantru cirkevného liberalizmu, že všeobecné uvoľnenie, „otvorenie sa“ a „prijatie“ prinavráti do Cirkvi tých, ktorí sa cítili „neprijatí“. Nič také sa samozrejme nedeje. Naopak, potvrdzujú sa slová sv. Pia X. o rozšírenej vstupnej bráne v Cirkvi: „Tí, čo stoja vonku, nevstúpia, a tí, čo sú vnútri, utečú.“

BM

Zdroj: kath.net, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Kardinál Müller: Nemecká biskupská konferencia nemá žiadnu právomoc na odtrhnutie svojich diecéz od jednoty s pápežom a katolíckou Cirkvou

Najväčšia hrozba pre svetový mier

Škandál okolo blasfemickej hry „Ježiš z Montrealu“ sa stupňuje

Británia čelí škandálu: Stovky moslimov falošne konvertovali na kresťanstvo, aby ich nemohli vyhostiť. V súkromí sú naďalej moslimami