Sv. Dominik – bojovník proti herézam -

Sv. Dominik – bojovník proti herézam


6. augusta 2021
  Krátke správy

Dnes – 6. augusta 2021 – je to presne 800 rokov od smrti jednej z najväčších postáv Cirkvi, Dominika Guzmána, známejšieho ako svätý Dominik. Narodil sa v Španielsku v roku 1170 do šľachtickej rodiny. Jeho matkou bola bl. Jana z Azy, ktorá tiež mala známy prorocký sen o tom, že jej dieťa bude „psom, ktorý zapáli celý svet“. Aj preto jej chlapec dostal meno Dominik, čo inak znamená „Boží pes“ (po lat. je to Domini canis).

Keď Španielsko v roku 1191 zasiahol hladomor, Dominik, vtedy študent teológie a umenia, predal všetok svoj majetok, vrátane rukopisov a vlastného oblečenia, aby nakŕmil chudobných. Známa je jeho veta: „A vy by ste chceli, aby som sa učil z kože týchto mŕtvych ľudí, keď umierajú od hladu?“ Neskôr sa chcel mladík sám predať do moslimského otroctva, aby mohol vyslobodzovať otrokov.

V roku 1194 sa Dominik pripája k rádu Benediktínov. V tom čase zameral pápež Inocent III. svoju pozornosť na juh Francúzska a konkrétne na sektu albigéncov, ktorá od svojich členov požadovala podivné, až protiľudské spôsoby (napríklad oslavovala samovraždu sebavyhladovaním).

Benediktíni mali ísť do tohto kraja kázať ľuďom, aby sa obrátili a vstúpili do pravej Cirkvi, no neboli úspešní, čo Dominika veľmi trápilo. Keď si už nevedel rady, jediné čo mu ostávalo, bola modlitba. Po dlhej – zrejme niekoľkodňovej modlitbe – sa mu zjavila Panna Mária a dala mu priamo do rúk svätý ruženec. Odkázala mu, že to je zbraň, ktorou porazí všetky herézy.

Vzhľadom na pokračujúce neúspechy ohľadom konvertovania albigéncov – dobové pramene hovoria, že mnohí benediktíni žili akosi príliš „svetsky“ – ako aj pre zavraždenie pápežského legáta, sa Inocent III. rozhodol voči sekte vyhlásiť križiacku výpravu. Avšak na toto ťaženie sa zo strany katolíkov podarilo zhromaždiť iba 1500 bojaschopných mužov, kým albigénci mali až 30-tisíc mužov v brnení. Ako ďalej prebiehala slávna bitka pri Murete z roku 1213 opisuje otec Donald Calloway vo svojej knihe Champions of Rosary (Šampióni ruženca):

Sebavedomá albigénska armáda bola presvedčená, že rozdrví nepriateľské katolícke sily. Veriac vo svoju neporaziteľnosť, albigénska armáda strávila noc pred bitkou pitím a hýrením – čo bola chyba, ktorá spôsobila ich pád. Naproti tomu, celá katolícka armáda pod vedením grófa Simona de Montforta a svätého Dominika, strávila noc pred bitkou modlitbou ruženca.

Ráno bola pre katolícke sily odslúžená svätá omša a mnoho mužov šlo na spoveď… ako sa svätý Dominik modlil ruženec, Simon de Montfort a jeho muži nečakane prepadli opitých a dezorientovaných albigéncov a úplne ich prevalcovali… S totálnym triumfom katolíckych síl sa teritoriálna expanzia albigénskych síl skončila.“

Dnes už albigénska sekta zrejme neexistuje. Ruženec, ktorý dala Panna Mária svätému Dominikovi, túto herézu poslal raz a navždy do pekla, kam patrí. Keby sa ruženec modlil dostatočný počet ľudí, aj všetky dnešné herézy a nepravdy by dopadli takisto. Veď to koniec-koncov tvrdí sama Najsvätejšia Panna.

V roku 1216 potom dostal už od pápeža Honoria III. povolenie na založenie vlastného rádu Dominikánov, ktorí boli nazvaní „rád kazateľov“. Svätý Dominik chodieval po mestách a dedinkách kázať o Kristovi a Jeho Matke. Chodieval bosý a nikdy nespal na posteli. Ako kráčal, neustále sa modlil. Jeho jediným vlastníctvom bol malý uzlík a palica. V uzlíku mal Evanjelium sv. Matúša a listy sv. Pavla. V júli 1221 Dominik náhle ochorel a už o pár týždňov na to zomrel vo veku 51 rokov.

Mimochodom, sviatok svätého Dominika je už za dva dni: 8. augusta.

MG

Zdroj: Catholic Online, Champions of Rosary, titulný obrázok – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak