
Študentky teológie zo slávnej univerzity vo Freiburgu sa dožadujú vysvätenia na kňažky. Biskup ich prijal a má pre nich pochopenie

3. júna 2025
Krátke správy
Univerzita vo Freiburgu, konkrétne jej teologická fakulta patria vo svete k tým známejším. Okrem iných na nej prednášal kardinál Ratzinger, absolvovala ju svätá Edith Steinová, kardinál Müller, ale aj súčasný predseda Nemeckej biskupskej konferencie, biskup Bätzing. Svetskú sekciu univerzity zase obohatila záplava moderných revolucionárov ducha: Heidegger, Marcuse, Horkheimer, Arendtová, Fink a ďalší.
Možno bude teraz univerzita ešte slávnejšia, vzhľadom na to, že deväť jej študentiek laickej teológie sa rozhodlo oznámiť svetu svoju túžbu stať sa kňažkami. A ako píše portál Katholisch.de: „Deväť mladých teologičiek našlo kreatívny spôsob, ako tieto požiadavky opäť zaradiť do cirkevnej agendy a do verejnej diskusie.“
https://katholisch.de/artikel/62108-junge-theologinnen-wollen-priesterinnen-werden-kirche-sagt-nein

Poslali „dojímavé a odvážne listy“ (tak ich nazval portál Katholsich.de) spolu s prihláškami do – kňazského seminára.
V normálnej dobe by listy pravdepodobne skončili v prútenom „archíve“, ktorý je umiestnený pod stolom, avšak nových kandidátok kňazstva sa ujal priamo biskup Christian Würtz, ktorý je riaditeľom seminára!
Stephanie Gansová, jedna z iniciátoriek tejto revolúcie v seminári, zrejme posmelená týmto vývojom sa netají svojimi cieľmi:
„Záleží nám však na tom, aby sme krok za krokom zmenili celkovú štruktúru katolíckej Cirkvi. Ženy už nechcú byť podriadené.“
Jej kolegyňa Lisa Baumesterová to potvrdzuje a dodáva s príznačným radikalizmom:
„Chceme iniciovať zmenu – a neuspokojíme sa s malými ústupkami.“
A už majú na jún aj plán stretnutí s biskupom, aby to zrejme trochu popohnali. O tom, že sa možno v nemeckom zákulisí niečo revolučné tentokrát skutočne chystá, svedčí vyjadrenie ďalšej z týchto teologičiek, ktorá však chcela zostať v anonymite. Tak ako aj ďalšie štyri. Tá vyjadrila po kontakte s biskupom Würtzom, ako píše Katholisch.de „pozitívne prekvapenie nad tým, že vedenie Cirkvi po prvýkrát rozpoznalo jej povolanie a zároveň aj jej utrpenie v Cirkvi“.
Anonymná teologička vidí svoje utrpenie v Cirkvi nasledovne:
„Skutočnosť, že sa nemôžem stať kňažkou v konečnom dôsledku znamená, že sa musím vždy podriadiť mužovi, napríklad kňazovi, ako pastoračný asistent.“
– Apropo, spomínate si pri týchto slovách vážení čitatelia na to, ako liberáli radi rozprávali počas posledného pontifikátu konzervatívcom o pokore a poslušnosti? Ako by sa potom dala nazvať táto priam notorická averzia k podriadenosti, ktorá sa netýka odporu voči chybám hierarchie vo vierouke, ako je to u konzervatívcov, ale čisto len averzie voči tomu byť niekomu podriadená?
Avšak zrejme sa už blýska na lepšie časy, pretože pre portál Katholisch.de hovorila po stretnutí s biskupom o autentickom a otvorenom dialógu: „Mám pocit, že z našej činnosti môže vzísť niečo pozitívne a že to len tak nezmizne.“
Korunu všetkému nasadil riaditeľ seminára, biskup Würtz, ktorý uviedol, že chápe požiadavky teologičiek a zároveň uznal, že katolícka Cirkev „žiaľ plne nevyužíva potenciál žien“. V rýchle riešenie a univerzálny obrat v Cirkvi vo veci svätenia žien vo svete však neverí. Otázne je, či neverí aj v lokálne riešenia tohto problému, tak ako boli naznačené počas synodálnej cesty.
Mladé teologičky však uviedli, že sa týmto nedajú zastaviť. Pod mottom: „Môj Boh nediskriminuje – moja Cirkev áno“, sú aktívne na sociálnych sieťach a tam aj zverejnili časť zo svojich prihlášok do kňazského seminára:
„Som presvedčená, že ako kňažka by som bola pre arcidiecézu Freiburg veľkým prínosom.“
– Takže okrem poslušnosti, ešte aj poriadna dávka skromnosti…
Podľa Katholisch.de sa im dostáva veľkej solidarity a podpory. Ženy z celého Nemecka sa teraz pýtajú, kde a ako sa môžu uchádzať o kňazstvo. Podporuje ich aj Katolícka teologická fakulta (!) Univerzity vo Freiburgu, ktorej predstavitelia uvádzajú, že neexistujú žiadne presvedčivé vedecké dôvody proti vysväteniu žien za kňažky.
Dvetisíc rokov cirkevnej náuky a tradície, je pre týchto katolíckych (!) vedcov a teológov zrejme málo.
Branislav Michalka
Zdroj: Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – pexels.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!