„Stredná Európa by mala opäť držať pokope“ – zaznelo na proteste v Čechách -

„Stredná Európa by mala opäť držať pokope“ – zaznelo na proteste v Čechách


18. septembra 2023
  Krátke správy

Zdá sa, že v konzervatívnych kruhoch strednej Európy sa pomaly začína presadzovať myšlienka, aby sa stredoeurópske národy nezasiahnuté liberalizáciou a netrpiace getami afrických migrantov pustili do vlastného projektu nezávislého od EÚ. Najnovšie tieto požiadavky zazneli i v Prahe na sobotnom proteste s názvom „Česko proti vláde“.

Ilustračný obrázok, zdroj: elordenmundial.com

Protest zvolala mimoparlamentná strana Právo, Rešpekt, Odbornosť (PRO) a zúčastniť sa ho malo medzi 10- až 100-tisíc ľudí, ktorí sa zhromaždili pod sochou sv. Václava na Václavskom námestí. Predseda strany Jindřich Rajchl vyhlásil, že ponúka cestu Viktora Orbána, ktorá je podľa Rajchla „overená a funkčná“ a ktorá by mala byť pre Česko „vzorom“.

Protest samotný, ako už jeho názov napovedá, bol zvolaný hlavne proti súčasnej českej vláde pod vedením premiéra Petra Fialu. Predseda českej vlády bol kritizovaný za svoj príliš servilný postoj voči Bruselu a Washingtonu, za vysokú infláciu v krajine, či za vysoký verejný dlh. Organizátori akcie tiež vyzývali na zachovanie českej koruny, pretože štáty, ktoré prijali euro, podľa nich nie sú zvrchované. Čo je však vskutku zaujímavé, organizátori vyzvali na užšiu spoluprácu stredoeurópskych národov. Predseda Rajchl vo videu, v ktorom pozýval na demonštráciu, okrem iného uviedol:

Jediná cesta k lepšej budúcnosti pre ČR je v spojení so stredoeurópskymi krajinami typu Slovenska, Rakúska, Maďarska, Srbska a vybudovanie si vlastnej cesty, ktorá nebude závislá ani na Západe, ani na Východe, ale bude sebavedomo presadzovať našu vlastnú národnú politiku.“

Podobné slová zazneli aj priamo na pódiu na Svätováclavskom námestí: „Priestor strednej Európy je svojbytný územný celok, ktorý by mal opäť držať pokope.

Nie sú to pritom prvé výzvy na stanovenie takéhoto cieľa pre stredoeurópske konzervatívne kruhy. V júli 2022 uverejnil britský časopis Catholic Herald článok s názvom „Povstáva v strednej Európe katolíkmi vedený superštát?“, v ktorom argumentuje, že „kultúrne rozdelenie (medzi západnou a strednou Európou) je evidentné“ a že „kultúrne hodnoty“ sú v našej časti kontinentu proste iné, ako je tomu v Nemecku či Holandsku. Časopis sa preto nádeja, že by mohla vzniknúť akási nová únia štátov strednej Európy, ktorej základom by boli krajiny V4. Catholic Herald vtedy doslova uviedol:

Ak má v Európe vzniknúť nový superštát vedený katolíkmi, bude to pravdepodobne na konzervatívnom východe kontinentu, ktorý by sa tak stal hviezdou tradicionalistov, hviezdou katolíkov a ďalších kresťanov.

Podobne sa vyjadril aj známy autor žijúci v Rakúsku, Charles Coulombe, na stránkach portálu The European Conservative v článku s názvom „Návrat odlišného dvojhlavého orla“ – čo je odkaz na symbol habsburskej ríše. V článku Coulombe upozorňuje, že sa národy strednej Európy dostali do dvojakých klieští: zo západu ich ohrozuje homo/transgender revolúcia a z východu zas tanky a delá. Pre obranu svojho teritória a hodnôt by preto mali začať spolupracovať čo najužšie.

Základom tohto zväzku by podľa autora mohli byť štáty bývalej habsburskej monarchie. Charles Coulombe dokonca vníma „federáciu stredoeurópskych národov“ ako „celkom pravdepodobnú“. Na čelo tohto súštátia by sa opäť mohli postaviť katolícki Habsburgovci ako zjednocujúci prvok. Autor pokračuje:

Takáto stredoeurópska federácia by mohla slúžiť nielen ako príklad, ale aj ako katalyzátor pre zvyšok kontinentu. Kríza moderného sveta je bezpochyby krízou zlyhania jeho vodcov. A to je vákuum, ktoré môžu práve Habsburgovci jedného dňa možno vyplniť.“

MG

Zdroj: idnes.cz, Pravda, denik.cz, Catholic Herald, The European Conservative, titulný ilustračný obrázok, zdroj – elordenmundial.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života