Stop ekologickej kolonizácii. Biskupi z Tanzánie ďakujú Bohu za čínsky ropovod, ktorý kritizuje ekologicko-zelená demokratická frakcia -

Stop ekologickej kolonizácii. Biskupi z Tanzánie ďakujú Bohu za čínsky ropovod, ktorý kritizuje ekologicko-zelená demokratická frakcia


9. júna 2023
  Krátke správy

Napriek opakovaným výzvam Vatikánu na „zelenú ekologickú konverziu“, Biskupská konferencia Tanzánie podporuje projekt ropovodu pre východnú Afriku, ktorý sa buduje s čínskou a čiastočne aj ruskou pomocou. Vďaka tomuto ropovodu budú môcť Tanzánia a Uganda ťažiť a dopravovať ropu z vlastných zdrojov až do afrických prístavov na pobreží Indického oceánu, odkiaľ bude putovať v prvom rade do Číny.

Ilustračný obrázok, katedrála Sv. Jozefa v Dar-es-Salaam na zábere z mája 2020
zdroj: youtube.com

Talianske noviny Il Messaggero uvádzajú, že zo strany tanzánijských biskupov ide o prípad určitej neposlušnosti voči Svätému Otcovi, pretože ich postoj je v rozpore s požiadavkou pápeža všetkým veriacim, aby sa rozhodne zapojili do boja proti CO2 a klimatickým zmenám, prijali environmentálnu zelenú politiku a podporili paradigmu integrálnej ekológie v intenciách encykliky Laudato si‘ a ňou inšpirovanej „ekonomike pápeža Františka“. Tanzánijskí biskupi si zdvorilo pápežove predstavy vypočuli, ale keďže nejde o pápežove vyhlásenia „ex cathedra“, tak sa odporúčaniami Svätého Otca nebudú riadiť.

Pre tanzánijských biskupov je oveľa dôležitejšie, aby financie z ropy plynuli do tanzánijskej štátnej pokladnice, infraštruktúry, ekonomiky a rôznych hospodárskych projektov a nie do environmentálno zeleno klimatického ropného projektu EÚ a USA, ktorý podporuje väčšina biskupských konferencií z územia USA a EÚ.

Ropovod v Tanzánii má mať dĺžku viac ako 1 443 km. Čína a Rusko vložili do projektu 10 miliárd USD, čiastočne, napriek sankciám, sa na projekte podieľajú aj Francúzi. Do tanzánijských prístavov na pobreží Indického oceánu bude týmto ropovodom prúdiť aj ugandská ropa.

Msgr. Jude Thaddeaus Ruawichi (kapucín), arcibiskup z Dar-es-Salaam celý projekt požehnal s argumentom, že projekt výrazne pomôže ekonomike Tanzánie a Ugandy. Tanzánijská vláda prisľúbila dodržiavať všetky environmentálne predpisy a chrániť územie rezervácií, ktoré sú cenným zdrojom príjmov z turistiky.

Časť tanzánijského kléru, so širokými väzbami na USA, EÚ a Vatikán, podporujúca paradigmu integrálnej ekológie v intenciách encykliky Laudato si‘ a ňou inšpirovanej „ekonómii pápeža Františka“ sa však obáva, že ochranné a bezpečnostné opatrenia nebudú dostatočné a projekt spôsobí nenahraditeľné poškodenie existujúceho ekosystému. Tieto obavy však členovia Biskupskej konferencie Tanzánie, podporujúci čínsky projekt, nezdieľajú a s dôverou sa spoliehajú na Pána Boha, ako aj na čínske dodržiavanie bezpečnostných predpisov a protokolov.

Dôležité okrem ochrany životného prostredia je v prvom rade to, aby nešlo o ďalšiu skrytú krádež afrických zdrojov pod rúškom environmentálnej agendy. Ani jeden barel nesmie opustiť Afriku bez zaplatenia.

BK

Zdroj: La Bussola Nuova Quotidiana, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Žili v Pompejach kresťania? O slávnom slovnom štvorci (trochu) inak

Iránsky prezident v OSN: „Svet očakáva moslimského spasiteľa a on už je medzi nami“

Podpora udavačstva zo strany nemeckej vlády pripomína pomery v Tretej ríši a bývalej NDR

Slovo kňaza alebo Ako sa nepomýliť pri volebnej urne