Srbsko: Mediálne populárny opát vyhnal troch mníchov, ktorí sa odmietli očkovať a napadli ho -

Srbsko: Mediálne populárny opát vyhnal troch mníchov, ktorí sa odmietli očkovať a napadli ho


27. januára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Predstavený pravoslávneho kláštora so sedemstoročnou tradíciou Visoki Dečani v Kosove, otec Sáva (pôvodným menom Janjič), sa stal po celom svete mediálne známy už v 90. rokoch minulého storočia. Ako radový rehoľník sa angažoval v prospech moslimských Albáncov v Kosove, ostro kritizoval srbskú politiku, albánskym rodinám poskytol útočisko v kláštore a verejne sa ospravedlnil Albáncom za údajnú nespravodlivosť, ktorá ich postihla.

Keďže jeho kroky boli plne v súlade s takou interpretáciou udalostí na Balkáne, akú prezentovali Spojené štáty a EÚ, postarali sa médiá o to, aby sa otec Sáva stal celosvetovo známy a dostal dokonca aj prezývku „kyber-mních“, ktorá mala zrejme demonštrovať jeho pozitívny vzťah k moderným komunikačným technológiám a jeho pokrokovú aktivitu na internete. Komunikačným technológiám sa začal intenzívne venovať od roku 1994.

Len na okraj môžeme dodať, že jeho kláštor navštívil v roku 2001 aj Joe Biden, ešte len ako vysokopostavený politik a senátor, pričom neskôr tvrdil, že vďaka jeho intervencii nebol kláštor (ako jediný v Kosove, podľa tvrdenia Joea Bidena!) napadnutý moslimskými Albáncami počas protisrbských násilností v marci roku 2004.

Hneď ako bola vládami, médiami a odborníkmi ohlásená prvá vlna ochorenia Covid-19, dal sa aj na tomto fronte otec Sáva plne do služieb pokroku. Podporil očkovanie, aj ochranné sanitárne opatrenia. Zašiel ešte ďalej, ako bola požiadavka štátu. Napríklad kláštor, v ktorom sa stal od roku 2011 predstaveným, okamžite uzavrel a ponecháva ho tak už dva roky, bez toho, aby to úrady vyžadovali. Nariadil povinné PCR testovanie pre každého rehoľníka, ktorý sa vracal do kláštora už po jednodňovej neprítomnosti.

Jeho najnovšou záľubou sa stalo hromadné a povinné očkovanie rehoľníkov. Napriek tomu, že to štát nevyžaduje, rozhodol sa, že celý kláštor bude vakcinovaný. Otec Sáva vyvinul masívny morálny aj mocenský nátlak, avšak napriek tomu zostal určitý počet mníchov nezaočkovaný. Tlak opáta sa začal stupňovať a otec Sáva separoval jednotlivých bratov, nemohli navštevovať ani spoločnú jedáleň a kostol, a ostatným mníchom zakázal akékoľvek kontakty s nezaočkovanými.

Tento tlak vyústil do nedávneho konfliktu medzi opátom a tromi nezaočkovanými rehoľníkmi. Konflikt nakoniec skončil fyzickou inzultáciou opáta jedným z mníchov, ktorý ho udrel do tváre. Následne boli traja rehoľníci vylúčení z kláštornej komunity a na verejnosti otec Sáva vysvetlil, že prítomnosť neočkovaných mníchov v komunite, ktorá je inak plne zaočkovaná, nemožno tolerovať.

Dvaja z rehoľníkov sa presťahovali do iného kláštora a jeden odišiel do druhej diecézy. Tým sa stal kláštor vo Visoki Dečani plne zaočkovaným.

BM

Zdroj: KAI, titulný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry