Sodomiti majú jasno: Cirkev sa musí stať bezpečným priestorom pre queer komunitu -

Sodomiti majú jasno: Cirkev sa musí stať bezpečným priestorom pre queer komunitu


20. septembra 2023
  Krátke správy

Vždy, keď ráno otvorím súčasné nemecké oficiálne katolícke portály, aby som našiel nejakú správu pre našich čitateľov, mám zvieravý pocit v oblasti žalúdku, pretože tuším, že opäť objavím nejakú nemeckú liberálno-zvrátenú synodálnu informáciu. Žiaľ, väčšinou sa nemýlim a rovnako som sa nemýlil ani dnes. Posúďte sami.

Markus Gutfleisch z Katolíckeho výboru LGBT+ komunity poskytol rozhovor redaktorovi Christophovi Brüwerovi z katholisch.de. Prípadní záujemcovia o úplné znenie rozhovoru si ho môžu prečítať a pozrieť tu: https://katholisch.de/artikel/46947-katholisches-lsbt-komitee-kirchenvertreter-sollten-uns-mehr-zuhoeren.

Úprimne priznávam, že nemám najmenšiu chuť jeho prejav citovať od slova do slova, pretože venovať prehnanú pozornosť zvrátenostiam je tiež prejavom zvrátenosti, vybral som preto z uvedeného rozhovoru, podľa mňa, len to najpodstatnejšie.

Ilustračný obrázok, zdroj: publicdomainpictures.net

Podľa queer aktivistu Markusa Gutfleischa z Katolíckeho výboru LGBT+ queer aktivisti sa nikdy nechceli zhromažďovať na útulnom okraji Cirkvi a byť len spokojní sami so sebou. Podľa jeho slov by bolo pre Cirkev určite prínosom, keby katolícka Cirkev vzala queer aktivistov „na palubu“. Cirkev sa podľa neho musí stať bezpečným priestorom pre queer ľudí (podľa mňa, ak Cirkev vezme na palubu sodomitov, nech si spomenie na osud Titanicu).

Ružový aktivista Gutfleisch sa venoval v spomenutom interview aj novým administratívnym zástupcom pre queer pastoráciu, ktorí už pracujú v 20 z 27 nemeckých diecéz. Túto skutočnosť vníma ako malú pozitívnu revolúciu, ktorá má ambíciu ďalej sa šíriť. Napriek tomu však v queer komunite panuje značná nedôvera ku katolíckej Cirkvi, pretože Cirkev má podľa jeho slov stále veľké problémy s queer komunitou. Pápež František sa totiž stále nedotkol v plnej miere učenia Cirkvi, ktoré zraňuje členov queer komunity, takže naďalej majú pocit, že sú na okraji spoločnosti.

Podľa Gutfleischa na jednej strane pápež totiž hovorí, že Cirkev je pre každého, no na druhej strane zdôrazňuje, že homosexualita je hriech a nemôže byť požehnaná. Že pozná len dve pohlavia, tieto slová samozrejme vyvolávajú rozporuplné signály v queer komunite, takže queer komunita sa potom odvráti a od vedenia Cirkvi si nič nesľubujú.

Aktivista Gutfleisch je smutný z toho, že v univerzálnej katolíckej Cirkvi stále zostávajú biskupi, ktorí podporujú diskrimináciu quer komunity a vylučujú či trestne stíhajú queer ľudí vo svojich diecézach. Gutfleisch je tiež smutný z toho, že pápež považuje homosexuálov za hriešnikov (sodomiti nie sú hriešnici? Aj keby boli nepraktizujúcimi homosexuálmi, stále sú hriešnikmi, rovnako ako sú nimi všetci ľudia, prečo by práve sodomiti mali byť z toho vyňatí?! To už je aká teologická hlúposť, že sodomiti sa nepovažujú za hriešnikov?).

Podľa Gutfleischových slov by mala Cirkev vyjsť zo svojej mocenskej ulity a navštíviť siete queer kresťanských spoločenstiev, aby si kňazi vypočuli queer svedectvo, zaujímali sa o to, aké potreby majú queer komunity a ako si predstavujú most z Cirkvi smerom k nim. Queer dobrovoľníci sú pripravení otvoreným a tolerantným kňazom podať pomocnú ruku, aby mohli spoločne dynamicky meniť Cirkev k lepšiemu (opäť raz haškovské: „Jdu blejt velebnosti…).

Na záver svojho interview Gutfleisch uviedol, že členovia kresťanskej queer komunity sú teologicky vzdelaní a poskytujú si aj pastoračnú starostlivosť. Sú si navzájom požehnaním, ale radi by boli, keby mohli prijať Božie požehnanie aj v liturgii a stali sa zamestnancami Cirkvi na plný úväzok.

Aj pre Cirkev by bolo dobre, keby boli na palube cirkevnej loďky, no musí existovať obojstranný záujem a najmä dôvera, ktorá stále chýba. Cirkev musí preukázať ochotu sadnúť si s predstaviteľmi queer komunity k jednému stolu. Okrem toho musí Cirkev seriózne preveriť vlastné štruktúry, pretože nestačí len vyvesiť na kostole dúhovú zástavu, treba ísť viac do hĺbky. „Ružové pranie“ – to znamená predstieranie, že Cirkev podporuje LGBTQ komunitu len preto, lebo chce pôsobiť moderne a tolerantne, queer komunitu uráža.

Na záver Gutfleisch uviedol, že dialóg potrebuje čas. Dnes sú otázky, ktoré nedokáže Cirkev ešte z pohľadu biskupského, alebo pastoračného úradu riešiť. V prvom rade j však potrebné, aby queer pastorační komisári získali silný mandát od svojich diecéz, aby bolo jasné, že sa celá agenda queer komunity zo strany Cirkvi berie vážne. Na túto dôležitú úlohu by mala vynaložiť peniaze aj Cirkev (preložené do slovenčiny, sodomiti budú rozkladať Cirkev, tá si však tento rozklad musí financovať z vlastných zdrojov). Čistá schizofrénia a idiotizmus.

BK

Zdroj: katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – publicdomainpictures.net


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života