Škandál v Birminghame. Imám vo videu vysvetľoval, ako správne kameňovať cudzoložnice -

Škandál v Birminghame. Imám vo videu vysvetľoval, ako správne kameňovať cudzoložnice


6. septembra 2023
  Krátke správy

Birminghamská mešita Green Lane je jednou z hlavných dominánt moslimskej komunity na Britských ostrovoch. Pravidelne dostávala veľkú štátnu dotáciu, britské orgány pomáhali zriadiť aj mládežnícke centrum, no video, v ktorom imám vysvetľoval, ako správne ukameňovať cudzoložnice, pomoc britských orgánov zmrazilo. Mešita Green Lane mala už aj v minulosti problém s prejavmi radikálneho islamu.

Ilustračný obrázok, modliaci sa moslimovia v Káhire, 1865
zdroj: wikimedia commons

Mešita Green Lane bola v minulosti knižnicou a kúpeľmi, vystavali ju na prelome 19. a 20. storočia. Dnešná mešita, ktorá vznikla prestavbou pôvodnej budovy, zahŕňa modlitebne pre mužov a ženy, spoločenskú sálu, madrasu – islamská vyššia škola so statusom univerzity pre štúdium Koránu, knižnicu, obchod a dokonca aj byty.

Hlavný imám mešity, šejk Zakuallah Saleem, teda uverejnil video, v ktorom vysvetľoval, ako správne kameňovať cudzoložnicu. Treba ju najprv zahrabať po pás do zeme a až potom možno hádzať kamene. Do zeme treba cudzoložnicu zahrabať po pás preto, aby sa, keď spadne zranená a mŕtva na zem, „chránila jej ženská cudnosť a dôstojnosť“. Video sa bleskovo šírilo po sociálnych sieťach a prišlo k búrlivej kritike zo strany britského obyvateľstva. Neskôr v Green Lane video stiahli, bolo však už neskoro.

Náboženské elity späté s mešitou sa najprv pokúsili potichu na niekoľko dní vytratiť. Novinári však vypátrali väčšinu imámov a tak nakoniec zo strany hovorcu mešity Green Lane zaznelo, že „slová šejka Zakuallaha Saleema boli zámerne vytrhnuté z kontextu“. Podľa hovorcu šejk „len hovoril o histórii šaríe a venoval sa aj trestom uvaleným na ženy, pričom samozrejme v žiadnom prípade neobhajoval násilie a ani tento druh trestu a ani nikdy neodporúčal uplatňovanie šaríe a už tobôž nie v britskej spoločnosti.“

Ospravedlnenie náboženských autorít z Green Lane samozrejme nestačilo. Britské orgány, ktoré odsúhlasili mešite Green Lane 2,2 mil. libier (ku katolíkom v Severnom Írsku Londýn a britské orgány nikdy neboli také štedré ako k moslimom, pozn. red.), finančnú pomoc mešite stopli. Na účet mešity Green Lane prišlo „len“ 77 000 libier, a situácia je momentálne v štádiu vyšetrovania.

Mešita Green Lane
zdroj: wikimedia commons

Hovorca mešity ďalej uviedol, že „celý problém je umelo vytvorený nepriateľmi islamskej komunity v Británii. Práve preto, aby nezískali spomenuté dotácie sa rozbehla protimoslimská nenávistná kampaň. Pritom islamská komunita zúfalo potrebuje financie, moslimovia v Birminghame sa cítia byť ohrození, pretože dostávajú nenávistné správy a vyhrážky.“

V skutočnosti to však nie je prvá nenávistná akcia moslimskej komunity v birminghamskej Green Lane. V roku 2021 rodičia a žiaci požadovali potrestanie učiteľa gymnázia v Batley (grófstvo Yorkshire) kvôli tomu, že v triede pri vysvetľovaní látky z histórie ukazoval aj vyobrazenia proroka Mohameda, ktoré rodičia považovali za nevhodné. Hlavný imám Green Lane, šejk Zakaullah Saleem naliehal na úrady, aby učiteľa potrestali a podnecoval k protestom pred školou. Učiteľ prestal na gymnáziu učiť, vyhrážali sa mu, že ho zabijú, takže sa musel aj s rodinou viac ako rok ukrývať.

K ďalším radikálom spojeným s Green Lane patrí aj Abu Usamah al-Tharabi, konvertita na islam, ktorý patrí k najvplyvnejším imámom na Britských ostrovoch. Ten hlása džihád proti káfirom (neveriaci, pozn. red.), ďalší imám Abu Mustafa Rayyan počas kázne uviedol, že povinnosťou manželky je vždy uspokojiť sexuálne potreby svojho manžela, keď si to manžel zažiada – toto považujú mnohí za legitimizáciu domáceho znásilnenia.

Ozvali sa však aj imámovia z iných miest Británie, ktorí tiež tvrdia, že išlo o text vytrhnutý z kontextu, že cieľom celej provokácie bolo stopnúť finančné príspevky Green Lane v Birminghame, šejk len vysvetľoval históriu šaríe a kameňovanie odsúdil, pretože podľa ich slov „Korán povoľuje za cudzoložstvo len bičovanie“. (Aké mierumilovné, priam citlivé…)

Ak je to pravda a šejk naozaj len objasňoval históriu šaríe, je potrebné, aby britskí šejkovia v prvom rade vysvetľovali všetky fakty moslimom v Pakistane či Afganistane, kde má kameňovanie žien za cudzoložstvo stále dlhú a bohatú tradíciu.

BK

Zdroj: Busola Quotidiana, titulný ilustračný obrázok a obrázok v texte, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Začína nám LGBT akcia – konferencia Iniciatívy Inakosť, záštitu nad ktorou prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití