
Šéfredaktor katolíckeho investigatívneho portálu: „Pápež František obnovil zmrazenú občiansku vojnu vo vnútri Cirkvi“

23. apríla 2025
Krátke správy
Portál The Pillar je výnimočný projekt – ide o katolícku investigatívnu stránku, ktorá v rámci očisty katolíckej Cirkvi odhalila už nejedného skorumpovaného preláta. Šéfredaktor The Pillar menom Ed Condon teraz ponúkol svoj pohľad na pôsobenie pápeža Františka.

Rozhovor s Edom Condonom viedol novinár Freddy Gray z magazínu The Spectator a prístupný je na platforme YouTube. O The Pillar sme písali už viackrát, bol to napríklad tento portál, ktorý ako prvý upozornil na to, že Vatikán tlačí biskupa Stricklanda k rezignácii.
Na začiatku Condon uviedol, že každej otvorenej mysli je bez pochýb zjavné, že po 12-ročnom pôsobení pápeža Františka je dnes Cirkev ďaleko rozdelenejšia ako kedykoľvek predtým. Inštitúcia mala podľa jeho názoru veľa problémov už predtým, ale bol to práve František, kto „opätovne oživil debaty a diskusie považované za ukončené“ už niekedy v 80. rokoch 20. storočia. Týmto prístupom práve zosnulý pápež tiež „otvoril starú občiansku vojnu vo vnútri Cirkvi, ktorá bola za pontifikátov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. uložená do postele“. Avšak František tieto témy iba otvoril – a potom sa o ne už veľmi nezaujímal, akoby „len chcel vidieť, čo sa stane“. A zvlášť posledných 5 rokov takto vytváral stále nové a nové rozdelenia očakávajúc, že ich rozrieši až jeho nasledovník. Argentínsky pápež teda „nikdy nezašiel príliš ďaleko na to, aby uspokojil jednu stranu, no zároveň neustále otváral témy, ktoré desili druhú stranu“.
Condon súhlasí s názorom, že liberálne médiá síce Františka zbožňovali, no v jeho zobrazovaní boli neúprimné; vyberali si z neho len to, čo sa im hodilo. Pripomína napríklad pápežovu kritiku potratov, ktoré nazval „vraždením v bielych rukavičkách“. Len málo ľudí z médií sa ho snažilo vykresliť takého, aký bol v celej jeho komplexnosti, nazdáva sa hosť relácie.
V ďalšej časti rozhovoru sa téma presunula na II. vatikánsky koncil a to, čo si z neho vzal pápež František. Boli to pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI., ktorí „zbrzdili tie najprogresívnejšie prúdy, ktoré boli na koncile vypustené“ – kým Argentínčan „robil presný opak“. Podľa Condona sú ohľadom II. vatikánskeho koncilu dva tábory: tí, ktorí sa riadia dokumentami vydanými na koncile a potom tí, ktorí sa riadia akýmsi „duchom II. vatikánskeho koncilu“. František podľa jeho názoru vzkriesil po dlhých desaťročiach práve tento druhý tábor. Svojím mimoriadne autoritatívnym vedením (odvolávaním biskupov) to bol podľa neho dokonca skôr pápež I. vatikánskeho koncilu, ako toho druhého, ktorý sa snažil obmedzovať prakticky neobmedzenú moc osoby na Petrovom stolci danú mu práve koncilom z 19. storočia.
Reč prešla aj na Františkov najpopulárnejší nástroj – „synodalitu“. Šéfredaktor The Pillar:
„Mnohí ľudia pravidelne navštevujúci kostoly sa cítili byť vynechaní z tohto procesu kvôli dôrazu, ktorý sa kládol na ľudí na perifériách; ľudí, ktorí nechodia do kostola, ľudí, ktorí zanechali svoju vieru… A mnohí katolíci praktizujúci svoju vieru pociťovali, že čo si oni myslia o stave Cirkvi, je zoširoka ignorované synodálnym procesom v prospech ľudí, ktorí nemajú čo iné povedať okrem toho, v čom sa musí Cirkev zmeniť, aby sa do nej vrátili.“
Podľa Condona sa v minulosti viedol súboj medzi Cirkvou a svetom, no po II. vatikánskom koncile sa vedie hlavný súboj medzi Cirkvou ako starobylou inštitúciou a Cirkvou ako modernou entitou pevne ukotvenou v modernom svete. Je preto otázkou, či a do akej miery sa podarí aj do budúcnosti uchovať starobylé štruktúry tejto po tisícročia existujúcej inštitúcie.
V poslednej časti rozhovoru sa moderátor a hosť venovali otázke škandálov vo vnútri Cirkvi. Podľa Condona sa vo vatikánskych kuloároch verilo, že skutočným dôvodom rezignácie Benedikta XVI. bola jeho neschopnosť vysporiadať sa s korupciou v cirkevných inštitúciách a zvlášť Vatikáne samotnom (a nie teda zdravotný stav?). Úlohou Františka potom teda malo byť vysporiadať sa s touto náročnou úlohou.
Podľa hosťa relácie síce začal s reformami, ale akonáhle viedli nitky k jeho najbližším „spojencom“, sám František zvykol z vlastnej iniciatívy vyšetrovanie zastaviť. Príkladov je veľa: zastavené vyšetrovanie finančných machinácií, ktoré viedol kardinál Pell, či „postaranie“ sa o svojho priateľa, argentínskeho biskupa Gustava Zanchettu, upozorňuje šéfredaktor The Pillar.
Na otázku hostiteľa, či nás čaká ďalší liberálny pápež, keďže pápež František dosadil absolútnu väčšinu kardinálov voliteľov, Condon odpovedá, že to vôbec nie je isté, veď aj kardináli dosadení Jánom Pavlom II. a Benediktom XVI. zvolili práve Františka. Šance na zvolenie liberálneho pápeža vidí v skutočnosti pomerne nízke – len 1 ku 5.
Matej Gavlák
Zdroj: youtube The Spectator, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!