Scottish Catholic: „Pandémia spôsobila hlboký úpadok návštevnosti kostolov“ -

Scottish Catholic: „Pandémia spôsobila hlboký úpadok návštevnosti kostolov“


26. januára 2023
  Krátke správy

Škótsky katolícky časopis priniesol vo svojom najnovšom čísle štatistiky, podľa ktorých sa do kostolov po pandemických zákazoch a obmedzeniach vrátila asi len polovica ľudí, ktorí katolícke kostoly navštevovali pred rokom 2020. Scottish Catholic napríklad píše:

Glasgowská provincia, ktorá zahŕňa Glasgowskú arcidiecézu rovnako ako diecézy Motherwell a Paisley, zaznamenala pokles návštevnosti omší zo 79 571 v novembri 2019 na 47 280 v novembri 2021.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

K podobným číslam došli v danom období i ďalšie diecézy. Napríklad v Edinburskej arcidiecéze zaznamenali pokles návštevnosti kostolov z 25,5-tisíc na necelých 14-tisíc. Časopis ďalej cituje hovorcu škótskej katolíckej cirkvi, ktorý sa vyjadril:

Hoci konečné čísla návštevnosti omší za koniec roka 2022 a začiatok roka 2023 jednoducho nie sú dostupné, neoficiálne správy naznačujú, že čísla od posledného sčítania vzrástli. Výzva, ktorej teraz Cirkev čelí, je povzbudiť k návštevnosti z predcovidovej doby.

Sčítanie ešte z roku 2000 ukázalo, že nedeľnú katolícku omšu v Škótsku navštevovalo v priemere 200-tisíc ľudí. Podľa súčasných údajov chodí dnes v krajine do kostolov menej ako polovica z tohto počtu. O polovicu upadlo aj uzatváranie sobášov – z približne niečo viac ako 2000 na približne 1000.

Škótsko v týchto dňoch nečelí len masívnemu úpadku návštevnosti omší. Škótska vláda totiž prišla s extrémne radikálnym transgenderovým návrhom zákona, ktorý však napokon (a nateraz) zastavila vláda v Londýne. Vôbec po prvýkrát Londýn zablokoval zákon prichádzajúci z Edinburgu. Zákon znižuje vek, kedy si osoba môže požiadať o certifikát o zmene pohlavia – z 18 rokov na 16. Na získanie uvedeného „certifikátu“ osoba po novom už nebude potrebovať žiadne medicínske potvrdenia. A na definitívne uznanie zmeneného pohlavia zo strany štátu už osoba nebude potrebovať dva roky, ale postačia jej tri mesiace.

Ako píše Joan Smithová:

Muž, ktorý sedí vedľa vás v električke v Edinburgu, alebo sa objaví v plaveckom sektore len pre ženy, sa môže identifikovať ako žena – a zákon ho bude podporovať na každom kroku. Stáročia staré domnienky o tom, čo je skutočné, o tom, čo ľudia vidia pred sebou, sa rúcajú.

(…)

Od škótskych žien sa teraz očakáva, že akceptujú, že každý muž, ktorý stojí pred nimi a máva nejakým papierom, je žena – aj keď sú na súde a muž je obvinený zo znásilnenia.

Možno len doplniť staré známe porekadlo: „Kde ľudia vyženú Boha, tam prídu diabli.

MG

Zdroj: Scottish Catholic, spiked-online.com, unherd.com, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / David Jones


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Kardinál Müller: Nemecká biskupská konferencia nemá žiadnu právomoc na odtrhnutie svojich diecéz od jednoty s pápežom a katolíckou Cirkvou

Najväčšia hrozba pre svetový mier

Škandál okolo blasfemickej hry „Ježiš z Montrealu“ sa stupňuje

Británia čelí škandálu: Stovky moslimov falošne konvertovali na kresťanstvo, aby ich nemohli vyhostiť. V súkromí sú naďalej moslimami