Rod Dreher: „V USA sa nevolí medzi dvoma kandidátmi, ale medzi dvoma novými režimami“
5. novembra 2024
Krátke správy
Médiá tzv. hlavného mediálneho prúdu hlásajú, že v stávke je prežitie „liberálnej demokracie“ (demokracie ako ju poznáme). Dreher argumentuje, že v týchto voľbách už nejde o klasickú liberálnu demokraciu, pretože tá už je mŕtva; namiesto toho sa hrá o dva prúdy postliberálnej demokracie – vyslovene dva nové režimy – jeden konzervatívny a druhý ultraliberálny.
„V predvečer amerických volieb, ľavica, hnaná strachom z možného víťazstva Donalda Trumpa, sa stáva besnou. A myslím tým skutočne besnou spôsobom, ktorý predznamenáva hlbokú nestabilitu, ak Trump v utorok zvíťazí,“ napísal známy konzervatívny komentátor Rod Dreher vo svojom pondelkovom článku na portáli The European Conservative.
Príkladov ľavicovej „besnoty“ by sme mohli nájsť mnoho, no Dreher za najväčší príklad považuje útok na manželku Trumpovho viceprezidenta J. D. Vancea, Ushu Vanceovú, ktorá je indickej národnosti. Magazín Slate publikoval článok, v ktorom Vanceovu obvinil zo zrady svojho pohlavia a svojej rasy, pretože je vydatá za bieleho konzervatívca. „Juhoaziati sa niekedy spriahajú s našimi vlastnými utláčateľmi“, píše na jej margo „kanadská“ autorka menom Scaachi Koulová. Dreher vysvetľuje:
„Pokiaľ ide o gýčovitú urážku Ushi Vanceovej, americký liberalizmus, teraz už plne ovládnutý woke ideológiou verí, že ľudské bytosti majú mať svoju prvotnú lojalitu k rase a pohlaviu, ale iba v tom prípade, ak chápu, že ich rasa a pohlavie sú slúžkami ľavicového náboženstva.“
Autor preto dochádza k nasledujúcemu záveru:
„Čo je teraz už úplne zrejmé je to, že si Američania nebudú vyberať medzi dvoma kandidátmi, ale medzi dvoma režimami. Americká ľavica – ako ich súdruhovia v Európe – sa stala stranou riadenej woke totality. Nesúhlas, dokonca aj obyčajné mávnutie rukou nad jej presvedčením a politikou, definuje ako „fašizmus“.
To, o čo sa dnes hrá, už nie je klasická liberálna demokracia – demokracia ako ju poznáme – ale istá verzia postliberálnej demokracie. Ultraliberálnu verziu postliberálnej demokracie predstavuje súčasný americký establišment a takzvaný „deep state“. Podľa Drehera možno vidieť jej zárodky vo farebných revolúciách vo svete pod taktovkou CIA, či Bushových zákonoch po 11. septembri, ktoré vláde umožnili masívne rozšírenie sledovania vlastných občanov. Na túto vlnu nadviazal Barack Obama, ktorý nainfikoval USA woke ideológiou – „politizáciou súkromnej spoločnosti spôsobom, aký nemá v amerických dejinách obdobu“.
Druhým prúdom postliberálnej demokracie je potom konzervatívna postliberálna demokracia, ktorú v Európe predstavuje vláda Viktora Orbána. Podľa Drehera je to „politika suverénneho národa“, ktorý sa nebojí postaviť sa LGBT agende, či vojnovému šialenstvu. „Je to konzervatívne odmietnutie byť hlupáčikom mocných elít – establišmentom oboch politických strán,“ uvádza Dreher. Podľa neho je presne toto cesta, ktorú v týchto voľbách ponúka Trump, Vance a celé MAGA (Make America Great Again) hnutie.
Podľa Drehera teda Amerika stojí pred rozhodnutím, či si vyberie ich postliberalizmus alebo náš postliberalizmus.
Ale ani prípadným zvolením D. Trumpa nemusí byť problémom koniec – možno skôr naopak. Dvaja elitní profesori z Harvardu, ako Dreher upozorňuje, napísali pre New York Times článok, v ktorom vyzývajú na násilné zvrhnutie Trumpa, ak sa stane prezidentom. Nech už teda zvíťazí ktokoľvek, zdá sa, že Ameriku čaká „studená občianska vojna“. Ale aj to je lepšie ako sa nechať perzekvovať ultraliberálnou woke ľavicou.
MG
Zdroj: The European Conservative, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Reason Magazine
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!