Režisér Martin Scorsese po stretnutí s pápežom oznámil, že jeho ďalší film bude o Ježišovi -

Režisér Martin Scorsese po stretnutí s pápežom oznámil, že jeho ďalší film bude o Ježišovi


31. mája 2023
  Krátke správy

Uznávaný režisér Martin Scorsese v sobotu po krátkom stretnutí s pápežom Františkom oznámil, že sa chystá nakrúcať film o Ježišovi.

Zdroj: il-trafiletto.blogspot.com

Vo Vatikáne sa okrem pápežskej kancelárie zastavil aj na konferencii s názvom „Globálna estetika katolíckej predstavivosti“, ktorú organizovali jezuitské noviny La Civiltà Cattolica a ktorej sa zúčastnilo asi 40 filmárov a umelcov z katolíckeho prostredia. Najvýznamnejší z nich bol práve M. Scorsese, ktorý v týchto dňoch žne jednu pochvalnú recenziu za druhou za svoj film Killers of the Flower Moon. Film, ktorý je nakrútený podľa skutočných udalostí a ktorého hlavnou hviezdou je sám Leonardo di Caprio, rozpráva o tajomných vraždách Indiánov z kmeňa Osedžov.

Počas svojej reči na konferencii dnes 80-ročný režisér uviedol: „Na pápežovu výzvu umelcom som reagoval jediným spôsobom, ktorý viem: vymyslením a napísaním scenára k filmu o Ježišovi. A chystám sa na ňom začať pracovať“.

Hlavný usporiadateľ akcie a šéfredaktor novín La Civiltà Cattolica, Antonio Spadaro, neskôr uviedol, že mu Scorsese osobne povedal, ako ho dojala výzva súčasného pápeža „ukázať Ježiša“.

Martin Scorsese patrí k najvýznamnejším režisérom vôbec. Narodil sa do katolíckej rodiny a jeden rok dokonca navštevoval seminár, no potom sa dal na filmovú dráhu. V roku 1973 Scorsese napísal a režíroval film Mizerné ulice, ktorý rozprával príbeh mladého taliansko-amerického muža menom Charlie Cappa, ktorý bol zapletený do kruhov mafie. Cappov vývoj vo filme zahŕňal nesúlad medzi jeho katolíckou vierou a jeho prácou pre zločineckú organizáciu. Hlavnými témami filmu sú vina a vykúpenie.

V roku 1988 prišlo Scorseseho zďaleka najkontroverznejšie dielo s názvom Posledné pokušenie Krista. Film bol mnohými náboženskými organizáciami označený za rúhačský, keďže zobrazoval Ježiša ako človeka rozpolteného medzi Bohom a pozemskými „pokušeniami“. Nasledovali ďalšie filmy, ktoré sa jemne dotýkali katolicizmu blízkych tém, ako Mafiáni (1990), či Ír (2019), kde sa režisér snažil preskúmať pôvod zla, no zároveň poskytnúť vinníkom priestor pre pokánie. Podľa kritika Johna McAteera by sa Scorseseho filmografia dala zhrnúť aj do pojmu „katolícka tragédia“.

Katolícky najvýznamnejší počin Martin Scorseseho však prišiel v roku 2016 v podobe jeho filmu Mlčanie. Historická snímka sa odohráva v 17. storočí a rozpráva príbeh dvoch jezuitských misionárov z Portugalska, ktorí prichádzajú do Japonska pátrať po spolubratovi a učiteľovi Cristovaovi Ferreirovi, ktorý údajne odpadol od pravej viery. V ázijskej krajine však prebieha tvrdé prenasledovanie kresťanov a film neraz zobrazuje brutálne popravy miestnych katolíkov pre ich vieru.

Mlčanie bolo nakrútené na motívy rovnomennej knihy japonského spisovateľa Šúsaku Endóa, ktorý sa inšpiroval skutočnými udalosťami. Film je realistický, brutálny a epický, no na druhej strane ani toto dielo sa nevyhlo istej kritike kvôli záverečnému rozuzleniu. Na obranu režiséra však treba povedať, že sa len verne držal knižnej predlohy. Filmový portál ČSFD má však k najnovšej správe ešte jednu dôležitú pripomienku:

Je však nutné dodať, že informácie o zámere režiséra ohľadom tohto filmu je potrebné brať s veľkou rezervou. Martin Scorsese totiž v posledných rokoch patrí medzi tvorcov, ktorí radi do médií oznamujú svoje plánované projekty, z ktorých však nakoniec diváci po rokoch neuvidia viac ako ten opis v médiách...“

Tak, bodaj by sa Scorsesemu podarilo nakrútiť niečo na spôsob Mlčania. Ale ak by to malo byť druhé Pokušenie Krista – tak to nech radšej naozaj zostane len pri tých plánoch.

Trailer:

MG

Zdroj: Guardian, Variety, Deseret News, ČSFD, ilustračný obrázok, zdroj – il-trafiletto.blogspot.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.