Reakcie na odvolanie biskupa Stricklanda: Nespravodlivosť, dvojaký meter a pomstychtivosť -

Reakcie na odvolanie biskupa Stricklanda: Nespravodlivosť, dvojaký meter a pomstychtivosť


13. novembra 2023
  Krátke správy

Správa o tom, že pápež František osobne odvolal z postu biskupa diecézy Tyler v Texase Josepha Stricklanda, prebehla počas víkendu médiami, a to nielen katolíckymi, ale aj svetskými. Všeobecne panuje zhoda, že zo strany pápeža Františka ide o reakciu na kritiku jeho pontifikátu biskupom Stricklandom.

Biskup Joseph Strickland
zdroj: youtube.com

Správu, či dokonca obšírnejší komentár priniesli aj média stredného prúdu, tzv. mienkotvorné: BBC, CNN, Reuters, AP, Forbes, NY Times či NewsWeek.

Samotný biskup Strickland reagoval s pokojom, ktorý svedčí o jeho neotrasiteľnom presvedčení, že konal správne. Pre portál LifeSiteNews uviedol:

Stojím si za všetkým, čo bolo uvedené ako sťažnosti proti mne. Viem, že som nezaviedol Traditionis Custodes v diecéze, pretože nemôžem časť svojho stáda ponechať v hlade. Urobil by som to znova rovnakým spôsobom. Cítim veľký pokoj v Pánovi a pravde, za ktorú zomrel.“

V sobotu sa k odvolaniu biskupa Stricklanda vyjadril aj biskup Athanasius Schneider, ktorý vydal ohľadom tejto udalosti špeciálne vyhlásenie. V ňom uviedol, že „zosadenie biskupa Josepha E. Stricklanda znamená čierny deň pre katolícku Cirkev našej doby.“

Pokračoval nasledovným hodnotením kroku pápeža Františka:

Sme svedkami do očí bijúcej nespravodlivosti voči biskupovi, ktorý konal svoju povinnosť pri kázaní a obhajobe nemennej katolíckej viery a mravov a pri presadzovaní posvätnosti liturgie, najmä v odvekom tradičnom obrade omše.

Všetci chápu, a dokonca aj vyhlásení nepriatelia tohto biskupa vyznávača, že obvinenia vznesené proti nemu sú v konečnom dôsledku nepodstatné a neprimerané a boli použité ako vítaná príležitosť na umlčanie nepríjemného prorockého hlasu v Cirkvi.“

Situáciu v dnešnej Cirkvi prirovnal k ariánskej kríze zo 4. storočia:

To, čo sa stalo biskupom počas ariánskej krízy v 4. storočí, k boli zosadení a vyhnaní len preto, že neohrozene hlásali tradičnú katolícku vieru, sa opäť deje aj v našej dobe.

Túto jednostrannú razantnosť pápeža Františka voči jeho oponentom (napriek neustálym a bombastickým rečiam o dialógu) konfrontoval biskup Schneider s benevolentnou praxou Vatikánu voči heterodoxným prelátom a kňazom:

Zároveň niekoľkí biskupi, ktorí verejne podporujú herézu, liturgické zneužívanie, gender ideológiu a otvorene pozývajú svojich kňazov, aby „požehnali“ páry rovnakého pohlavia, nie sú Svätou stolicou ani v najmenšom napomínaní alebo sankcionovaní.

Omnoho drsnejšie sa vyjadril známy britský katolícky diakon a spisovateľ Nick Donnelly:

Jorge Bergoglio nemá žiadne platné dôvody na odvolanie biskupa Stricklanda z diecézy v Tylere. Uzurpátor Bergoglio je diktátor, nie pápež.

V podobnom duchu reagoval aj bývalý nuncius v USA, arcibiskup Carlo Maria Viganò. Pápežov krok opísal ako „zbabelú formu autoritárstva, ktoré sa v žiadnom prípade nezhoduje s Bergogliovými rečami o prijatí a inkluzívnosti.

Známy teológ a spisovateľ Dr. Peter Kwasniewski uviedol, že pápežov krok potvrdil správnosť knihy, ktorú napísal Henry Sire:

Pred rokmi Henry Sire nazval pápeža Františka „pápežom diktátorom“. Toto hodnotenie sa znova a znova potvrdilo, a nikdy nie viac, ako keď pápež zosadil biskupa bez riadneho procesu, proti kánonickému právu a bez predstaviteľného závažného previnenia. Skombinoval mentalitu Pia IX. „Ja som tradícia“ s mottom Juana Peróna: „Priateľovi všetko. Nepriateľovi ani spravodlivosť!“, a pridal svoj zvláštny protiamerický a antitradicionalistický jed. Musíme prosiť Pána, aby nás oslobodil od tohto zneužívateľa pápežského úradu a Božieho ľudu.

Vydavateľ renomovaného tradicionalistického časopisu The Remanant Michael J. Matt označil na platforme X (Twitter) odvolanie biskupa Stricklanda nasledovne:

Toto je totálna vojna. František je jasným a aktuálnym nebezpečenstvom nielen pre katolíkov na celom svete, ale aj pre celý svet samotný.

Redaktor časopisu The Spectator Damian Thompson kritizoval pápeža Františka za odvolanie texaského biskupa rovnako drsne, pričom dodal, že pápežov čas sa „našťastie kráti“.

Známy katolícky komentátor Stefano Fontana z Nuova Bussola Quotidiana označil pápežov krok za „akt arogancie moci“. Uviedol, že „toto represívne rozhodnutie má znamenať príchod novej doby, podobne ako vymenovanie Fernándeza do Dikastéria pre náuku viery.“ Podľa neho po vymenovaní Fernándeza a odvolaní Stricklanda už nie je na mieste „zdržanlivosť a mlčanie zo strany mnohých“. Prišiel čas, aby „vyčkávajúca opozícia vyšla na povrch“.

Nemecký portál Kath.net nazval krok pápeža Františka „vyhlásením vojny americkým katolíkom“.

Vatikán, americký nuncius kardinál Christophe Pierre ani vatikánske dikastérium pre biskupov nekomentovali situáciu.

Samotný biskup Strickland poskytol exkluzívny rozhovor portálu LifeSiteNews a v ňom prezradil, čo si myslí o tom, prečo bol odvolaný z úradu:

Naozaj nemôžem nájsť žiadny dôvod, okrem toho, že som pohrozil niektorým mocnostiam pravdou Evanjelia.

V rozhovore uznal právomoc pápeža odvolať biskupa z úradu a vyzval na modlitby za pápeža. Uviedol tiež, že „množstvo síl“ v Cirkvi ovplyvňuje pápeža, aby robil takéto rozhodnutia.

BM

Zdroj: LifeSiteNews, Catholic News Agency, Nuova Bussola Quotidiana, Euronews, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života