Rakúsky Ústavný súd povolil asistovanú samovraždu -

Rakúsky Ústavný súd povolil asistovanú samovraždu


12. decembra 2020
  Krátke správy

Pacienti v Rakúsku budú môcť ukončiť svoj život s pomocou iných osôb. Rozhodol tak v piatok rakúsky Ústavný súd, čím zrušil zákaz asistovanej samovraždy.

Súčasný úplný zákaz „porušuje právo na sebaurčenie“, rozhodol Ústavný súd. „Slobodné rozhodnutie ukončiť niekoho vlastný život sa musí rešpektovať“, dodali sudcovia.

Predseda Ústavného súdu Christoph Grabenwarter však pripustil, že rozhodnutie pacientov môže závisieť aj od vonkajších faktorov, ako ekonomická situácia alebo úroveň opatery. Zákony a postupy preto musia zabezpečiť, aby sa pacientom dostávala adekvátna podpora.

Nová legislatíva vstúpi do platnosti koncom roka 2021. Porušovateľom príslušného zákona doteraz hrozil trest v rozmedzí od šiestich mesiacov do piatich rokov. Zákonodarcovia budú musieť prijať opatrenia, aby záujemca o samovraždu neprijal rozhodnutie pod vplyvom tretích strán.

Rozhodnutie rakúskeho súdu prichádza po podobnom kroku Nemecka, kde Ústavný súd vo februári rozhodol, že zákaz asistovanej samovraždy je nezákonný. Predtým samovraždu zlegalizovali v Európe iba Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko a Luxembursko.

Proti povoleniu asistovanej samovraždy vystupujú katolícki biskupi, ktorí varujú, že sa tak zvýši tlak na chorých a starých ľudí, aby ukončili svoj život.

BK

Zdroj: TASR

PODPORTE NÁS! Pomôže nám každé EURO! Spoločnými silami prebuďme svedomie Slovenska, bojujme za Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Bez Vás Christianitas.sk nezvládneme financovať. Ďakujeme!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista