Prvé čísla o úteku veriacich z Cirkvi v Nemecku a Rakúsku za rok 2022 prinášajú nový debakel -

Prvé čísla o úteku veriacich z Cirkvi v Nemecku a Rakúsku za rok 2022 prinášajú nový debakel


17. januára 2023
  Krátke správy

Pokiaľ v roku 2021 oficiálne opustilo katolícku Cirkev v Nemecku desivých 360 000 veriacich, tak sa musíme pripraviť, že za rok 2022 to bude možno o 100 000 viac, a ani to ešte nie je definitívne. Portál Kath.net priniesol prvé odhady, ktoré počítajú s úbytkom blížiacim sa k magickej hranici pol milióna.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Všetky príznaky poukazujú na nový rekord. Ako uviedol portál Kath.net: „Bude množstvo smútku a hanby.“ Zdá sa, že synodálna cesta mala v Nemecku skutočne revolučný účinok, aj keď zrejme nie taký, ako bol deklarovaný v nadšených frázach pri masových konferenciách. Oficiálne čísla by mala Nemecká biskupská konferencia zverejniť približne v júni.

Približné čísla sa však dajú odvodiť už ku koncu daného roka, vďaka podaniam na úradoch. A tak sa v uplynulom týždni zjavili v médiách čísla z ministerstva vnútra, podľa ktorých Katolícka informačná agentúra vyvodila, že za minulý rok len v jednej zo spolkových krajín Severné Porýnie-Westfálsko nastal úbytok veriacich o 111 235.

Noviny Kirche + Leben z diecézy Münster informovali, že v niektorých farnostiach odišlo v roku 2022 dvakrát toľko katolíkov ako v predchádzajúcom roku.

Prieskum, ktorý si dala urobiť agentúra DPA prišiel s ďalšími číslami. Len v samotnom Mníchove opustilo Cirkev 26 008 ľudí, čo je takmer o 4 000 viac ako minulý rok. Agentúra DPA uvádza, že ide v priemere až o 80 ľudí denne. V čase prieskumu to bolo až 160 ľudí denne.

Druhé najväčšie bavorské mesto Norimberg zaznamenalo do polovice decembra 2022 počet 2434 ľudí. Dokonca aj vidiecke oblasti zažívajú totálny úpadok. Došlo nakoniec aj na slávne hornobavorské pútnické miesto Altöting, v ktorého kláštore sa ukrývali predstavitelia prvej Slovenskej republiky. Doľahlo naň všeobecné opúšťanie Cirkvi a v roku 2022 odišlo z jej radov 446 ľudí, oproti roku 2021 s 288 odídencami.

V Berlíne podľa hovorkyne berlínskych civilných súdov opustilo za prvé tri štvrťroky katolícku Cirkev 8442 osôb, čo je vzhľadom na protestantské prostredie Berlína nepríjemné číslo.

V Mainzi stratila Cirkev do konca novembra 2022 2 119 osôb, čo je nárast o 44 % oproti predchádzajúcim rokom.

V Rakúsku sú k dispozícii prvé čísla zo Salzburgu a ide o 7 000 veriacich, ktorí sa rozhodli prestať platiť cirkevnú daň, čo je v nemecky hovoriacich krajinách brané ako odchod z Cirkvi. Arcibiskup Franz Lackner informoval o situácii noviny Kronen-Zeitung a ako hlavný dôvod uviedol propagáciu povinného očkovania detí proti covidu, ktorú arcidiecéza vykonávala počas pandemických opatrení.

Teraz nastalo lámanie chleba a arcibiskup sa odrazu obhajuje: „Ako arcidiecéza sme nikdy neobhajovali povinné očkovanie, ale vždy sme zastávali, že má byť dobrovoľné.“ Otázne je, kde „zastávali“ tieto názory. Pokiaľ to bolo doma v kuchyni, za dobre utesnenými dverami, tak to veriaci asi nepočuli.

Faktom oproti tomu je, že Salzburská arcidiecéza pred rokom, 8. decembra 2021 úplne nekriticky inzerovala na svojej webovej stránke očkovanie detí (!), ktoré bolo klasifikované ako problematické aj tými, ktorí už boli zaočkovaní. Predsedníčka rakúskej Katolíckej akcie v arcidiecéze, Elisabeth Mayerová vtedy obhajovala očkovanie ako súčasť „hlavného kresťanského poslania“.

A to sa ešte stále nič poriadne nevyšetruje. Sú cirkevní predstavitelia ochotní prevziať každý svoju časť zodpovednosti za účasť na propagande, ktorá možno o niekoľko rokov vykáže stovky podozrivých prípadov následkov alebo dokonca úmrtí? Kto bude platiť odškodné postihnutým? A čo ak zažalujú práve Cirkev ako tú inštitúciu, na ktorej rady dali?

A aké riešenie ponúka napr. biskup Georg Bätzing, predseda Nemeckej biskupskej konferencie, po prvých správach o debakli? Ešte viac liberalizmu a konštatovanie pre časopis Focus, že „Cirkev sa stáva menšou a pokornejšou“.

BM

Zdroj: Kath.net, DPA, HPD, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najväčšia hrozba pre svetový mier

Škandál okolo blasfemickej hry „Ježiš z Montrealu“ sa stupňuje

Británia čelí škandálu: Stovky moslimov falošne konvertovali na kresťanstvo, aby ich nemohli vyhostiť. V súkromí sú naďalej moslimami

Mesiac od tragického úmrtia Matúša a Márie