Posmrtne vychádza kniha zosnulého Benedikta XVI. (!) -

Posmrtne vychádza kniha zosnulého Benedikta XVI. (!)


23. januára 2023
  Krátke správy

Slovenskí „vatikanisti“ ešte ani poriadne nestihli dopísať svoje hanopisy na knihu arcibiskupa Georga Gänsweina Nič než pravda: Môj život po boku Benedikta XVI., a už ich možno čaká ďalšia nepríjemná dilema. Posmrtne totiž vychádza kniha priamo Benediktovi XVI. – a opäť nepôjde o žiadne „príjemné“ čítanie.

Benedikt XVI.
zdroj: flickr.com / Mazur/catholicnews.org.uk

Nová publikácia Benedikta XVI. s názvom Čo je kresťanstvo? je vlastne kompiláciou 16-tich jeho esejí. 12 z nich už bolo publikovaných skôr, zvyšné štyri ešte neboli nikdy uverejnené. Emeritný pápež v knihe obhajuje kresťanskú vieru proti tvrdeniam o jej netolerancii, na ktorú útočia liberálne sily „v mene tolerancie“.

V novej knihe, práve vychádzajúcej v Taliansku, zosnulý pápež varuje pred „radikálnou manipuláciou s ľudskými bytosťami“ a „prekrútením pohlaví gender ideológiou“ – opäť v mene tolerancie. Podľa dostupných informácií má Benedikt v knihe tiež kritizovať tvrdenie istého nemeckého teológa, že „monoteizmus vedie k netolerancii“. Nástupca sv. Petra oponuje, že „naozajstnou protiváhou každej formy netolerancie“ je v skutočnosti Kristus ukrižovaný.

Podľa talianskeho vydavateľa knihy ide o „kvázi-testament“ zosnulého emeritného pápeža, pričom samotná kniha nebude nijako zvlášť rozsiahla – má mať 160 strán. Všetky texty boli napísané až po Benediktovej rezignácii v roku 2013. Okrem jeho úvah o monoteizme a modernej neznášanlivosti voči kresťanstvu sa texty venujú niekoľkým ďalším teologickým témam, ako je napríklad téma reformy liturgie, či dialógu Cirkvi s islamom.

Ďalším „kontroverzným“ vyjadrením – zvlášť v Nemecku – je pápežovo tvrdenie, že nemožno robiť ekumenické stretnutia s protestantmi takým spôsobom, žeby im katolíci ustupovali vo viacerých ich požiadavkách. Protestantom zvlášť nemožno udeľovať sv. prijímanie, o čom však v Nemecku nechcú ani počuť a tamojší biskupi za to Benedikta neraz tvrdo kritizovali.

Ohlasy práve nemeckých kruhov proti takýmto vysvetleniam a jeho vlastnej osobe v minulosti boli jedným z dôvodov, prečo sa – podľa vydavateľa – emeritný pápež rozhodol publikovať svoju knihu až posmrtne a najskôr v taliančine.

MG

Zdroj: EWTN Vatican, National Catholic Register, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Mazur/catholicnews.org.uk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti

Kresťanská tradícia Európy: Procesie a vlečky v akte kajúcnosti a smútku