Portál Politico: Nemecké liberálne katolícke skupiny sa pripravujú na októbrovú synodu -

Portál Politico: Nemecké liberálne katolícke skupiny sa pripravujú na októbrovú synodu


1. júla 2024
  Krátke správy

Podľa portálu Politico sa nemecké liberálne „katolícke“ skupiny sťažujú, že pápež František nie je dostatočne liberálny, a preto by chceli situáciu vziať do vlastných rúk.

V mrazivom novembrovom popoludní v centre Berlína sa niekoľko stoviek nemeckých katolíckych politikov, teológov a vedúcich predstaviteľov zhromaždilo vo veľkolepej lustrovanej aule hotela Titanic Chaussee, aby dokončili ambicióznu reformu, ktorá by im umožnila účinne prehlasovať vlastných biskupov – a tým aj Svätú stolicu,“ uvádza šokujúco Politico v článku s názvom „Pápež František stratil kontrolu nad svojou liberálnou revolúciou“, uverejnenom 24. júna 2024.

Ilustračný obrázok, zdroj: fb synod.va

Jeden z delegátov uvedeného zjazdu, „teológ“ Andreas Lob-Hüdepohl, sa pre Politico vyjadril nasledovne:

Zistilo sa za pomoci ľudskej vedy (?!), že existujú viac ako len dve pohlavia – a napriek tomu to pápež odmieta! Nikto nevie, čo vlastne chce, neustále mení svoje názory. V jeho konaní nie je žiadna jasná línia, žiadna logika.

I podľa Thomasa Södinga, prezidenta „Ústredného výboru nemeckých katolíkov“, je pápež „neschopný priniesť akúkoľvek zmysluplnú zmenu“, čím Cirkev ponecháva „archaickú a nedotiahnutú“.

Politico uznáva, že pápež František si právom zasluhuje „povesť liberálneho reformátora“, keďže už od prvých dní pontifikátu rozbúril vlny svojimi názormi na sexualitu, migráciu či klimatické zmeny. „Zaviedol niekoľko skutočných reforiem, vrátane otvorenia vysokých úradov vo Svätej stolici pre ženy, a preslávil sa tolerantnou filozofiou, podľa ktorej je každý sám sebou, dokonca vyhlásil, že nebo je otvorené ateistom,“ pokračuje liberálny spravodajský portál. Hoci sa to „progresívnym katolíkom v Nemecku“ stále máli, pápež im dal do rúk senzačný nástroj. Z článku:

Paradoxne, nástroj, ktorý nemeckí katolíci používajú na napádanie Vatikánu, im poskytol sám František. Počas svojho pontifikátu pápež zaviedol niekoľko veľkých celocirkevných poradných fór známych ako synody, pričom rozšíril ich pôsobnosť aj na laikov a povzbudil ostatných, aby si z nich brali príklad.

Portál upozorňuje, že kým Vatikán vyhlasuje, že synody sú len o „počúvaní“, nemecké duchovenstvo ich vníma skôr ako nástroj na „demokratickú reformu“ Cirkvi. Rovnako tak sa dočítame, že tieto myšlienkové prúdy a snahy nepochádzajú len od nemeckých laikov, ale napríklad aj od belgických biskupov.

Politico však upozorňuje, že v západnej Európe nemecké liberálne „katolícke“ skupiny praktizujú voči „vzdorným“ biskupom nátlakovú politiku. Konzervatívneho biskupa mestečka Solothurn v severnom Švajčiarsku Felixa Gmüra označil portál za „neustále obliehaného“, pretože odmieta liberálne „reformy“. Podľa vyjadrení jeho diecézy je to všetko „len o peniazoch“ a „ak máte peniaze máte aj moc proti biskupovi. Moc musí ostať pri pápežovi, biskupoch a kňazoch. Toto je vojna.

Nemeckí liberálni infiltrátori v Cirkvi si už však brúsia zuby na nadchádzajúce jesenné zavŕšenie Synody o synodalite. Opäť z článku:

Zdá sa, že nemecká vec nabrala nezadržateľný spád. Aj keby sa Svätá stolica pokúsila obmedziť ich snahy, povedal Söding, Cirkev je teraz príliš roztrieštená na to, aby ich mohla zastaviť na neurčito. „Chceli by mať kontrolu z centra – ale túto kontrolu nemajú,“ povedal.

Nemci majú priamo vo Vatikáne podľa portálu Politico navyše významného spojenca – samotného prefekta Kongregácie pre náuku viery, kardinála Victora Fernándeza. „Je prominentným predstaviteľom kompromisu „dvojrýchlostnej Cirkvi“, myšlienky, ktorá sa stáva, aj keď čiastočne náhodou, de facto politikou Vatikánu ako spôsob, ako preklenúť masívne rozdiely v Cirkvi,“ píše sa ďalej. Podľa autora článku môže tento spôsob „rozorvať Cirkev na spôsob protestantizmu“.

To, že sa Františkovi jeho revolúcia sype pod rukami, symbolizuje aj titulný obrázok k článku, na ktorom pápež drží v rukách malý model svätopeterskej baziliky – nachádzajúcej sa v plameňoch.

MG

Zdroj: Politico, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb synod.va


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať