Po celom Arménsku vyrastajú obrovské kríže -

Po celom Arménsku vyrastajú obrovské kríže


27. januára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

V novembri bol v dedine Jeranos v arménskej provincii Gegharkunik postavený 44-metrový kríž. Ide o najvyšší kríž v Arménsku, ktorého výška symbolizuje počet dní vojny s Azerbajdžanom v roku 2020; kríž bol postavený na pamiatku obetí tejto vojny.

Tento kríž, ktorý vládne z výšky, bude nám, pozostalým, vždy pripomínať obetavý boj našich hrdinov, večnosť ich hrdinstva,“ povedal guvernér Gegharkuniku Karen Sargsjan na slávnostnom odhalení kríža.

Hoci je kríž Jeranos najväčší a najnovší obrovský kríž v Arménsku, zďaleka nie je prvý. V posledných rokoch vyrastajú po celej krajine kríže, ktoré niekedy financujú úspešní podnikatelia, ale čoraz častejšie aj samotné komunity.

V roku 2012 bol v blízkosti Pamätníka arménskej abecedy, obľúbenej turistickej atrakcie neďaleko mesta Aparan, postavený 33-metrový kríž – v tom čase najvyšší v Arménsku.

Bol plný numerologických symbolov: bol zostavený z 1711 malých valcových krížov, ktoré zodpovedali počtu rokov, ktoré uplynuli od roku 301, ktorý sa oficiálne považuje za rok oficiálneho prijatia kresťanstva v Arménsku (od jeho postavenia pribudol každý rok jeden malý krížik). Tento dátum je opäť vyznačený na podstavci, ktorý meria 301 centimetrov. Samotná výška kríža symbolizovala vek Krista, keď zomrel. Valcové kríže boli usporiadané tak, aby pri prechode vetra cez ne vydávali zvuk podobný zvuku kostolného organu.

https://eurasianet.org/sites/default/files/media/image/2044276457-huge.jpg

– 33-metrový kríž Aparan (Shutterstock)

Tento kríž sa odvtedy stal samostatnou turistickou atrakciou a zostáva najznámejšou súčasnou pamiatkou kresťanstva v Arménsku.

Samozrejme, že sa ozývajú hlasy, že tieto kríže sú gýčom a ide o plytvanie prostriedkami, ktoré by sa dali lepšie využiť na naliehavejšie potreby.

Etnografka Hranush Charatjanová však hovorí, že to, čo sa môže zdať ako gýč, má hlboké kultúrne korene. „Len málo kresťanských náboženstiev uctieva kríž tak ako v Arménsku,“ povedala. Jednou z charakteristických umeleckých foriem Arménska je totiž tzv. chačkhar, ktorý pochádza z raného stredoveku a bol zapísaný do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Odhaduje sa, že po celej krajine je roztrúsených približne 40-tisíc chačkharov.

Kríž môže byť symbolom, ukazovateľom, ale v Arménsku je predmetom osobného uctievania,“ povedala Charatjanová. „A práve preto sa tak často používal počas celého stredoveku (). Mal veľmi aktívnu úlohu ako ukazovateľ identity v rukopisoch, náhrobných kameňoch a dokonca aj v remeselných výrobkoch.

MH

Zdroj: eurasianet.org, wikiwand.com, titulný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry