Pastoračný dom vo Viedni zaviedol tetovanie a získal za to cirkevné ocenenie od Kompetenčného centra pre medzinárodné pastoračné inovácie -

Pastoračný dom vo Viedni zaviedol tetovanie a získal za to cirkevné ocenenie od Kompetenčného centra pre medzinárodné pastoračné inovácie


18. septembra 2023
  Krátke správy

Cirkevná tradícia, odvolávajúc sa na starozákonný zákaz tetovania (3 Mojžiš 19,28), prípadne na list sv. Pavla Rimanom (Rim 12,1), vždy hľadela na tetovanie ako na zohavovanie tela. Telo je chrámom Ducha Svätého, bolo človeku dané od Boha, človek nie je teda jeho absolútnym vlastníkom, a preto s ním nemôže svojvoľne nakladať.

Doba sa však mení, a preto viedenské Centrum Quo vadis, získalo cirkevné ocenenie za „inováciu Free Tattoo Walk-In“, čiže za zavedenie tetovacej pastoračnej služby. Cirkevná porota, ktorá udeľuje ocenenia, v sobotu s primeranou dávkou duchaplnosti uviedla:

Umenie, kreativita a viera sa vám dostanú pod kožu – preto bol tento projekt inšpiratívny a presvedčivý.“

Ilustračný obrázok, zdroj: pxhere.com

Cenu za túto podnetnú inováciu udelilo Kompetenčné centrum pre medzinárodné pastoračné inovácie – Oddelenie pre aplikovaný pastoračný výskum na Porúrskej univerzite v Bochume pri Essene. Kto neverí, že niečo s takým filistersko-kreténoidno-imbeciloidným názvom existuje, nech sa ráči unúvať na tento link: https://zap-bochum.de/das-zap/team/.

Ako môžeme pozorovať, stránka sa hemží mladými dámami a pánmi s doktorskými titulmi a vycerenými zubami. Všetci vyzerajú nesmierne dynamicky, kreatívne, inkluzívne a pokrokovo. Celému kreatívnemu candrbálu šéfuje Prof. Dr. Matthias Sellmann, člen Ústredného výboru nemeckých katolíkov, ktorý sa na fotografii radostne smeje, zrejme z pastoračných úspechov. O pastoračné inovácie sa v tejto bohumilej inštitúcii stará 23 plne vyťažených, vedecko-odborných, kreatívno-flexibilných, predsudkami nezaťažených a celému vesmíru dokorán otvorených cirkevných nádenníkov.

V rámci tetovacej pastoračnej služby si ľudia vo Viedni môžu od apríla dať vytetovať na svoje telá rôzne kresťanské motívy. Čo však je v modernej a inkluzívnej Cirkvi kresťanským motívom?

Pravdepodobne všetko, keďže tieto motívy môžu zahŕňať aj ekumenicko-medzináboženské presahy, ku ktorým nás nabádajú naši pastieri. A tak sa nejaká pekná kombinácia queer dúhy s krížom, alebo nejaké symbolické vyjadrenie náboženského a ľudského bratstva v podobe rôznych náboženských symbolov, môžu stať ozdobou nejednej kresťansko-dámskej nôžky (či inej časti tela), alebo kresťansko-pánskeho bicepsu.

O kampaň prejavilo záujem už 700 kreatívnych a dynamických moderných viedenských kresťanov-katolíkov. Musia však stále čeliť tmárskym predsudkom, a preto po bohoslužbe venovanej oslave tetovania, usporiadalo viedenské Quo vadis osvetovú prednášku s témou – tetovanie v kresťanstve.

A čo na Slovensku? Dokedy ešte budeme úpieť v okovách spiatočníctva a temnoty? Kedy už konečne zavedú naše stretká a spolčá túto novú, mimoriadne kreatívnu a príťažlivú formu pastorácie?

Jej zavedenie by určite prilákalo stovky nových mladých katolíkov, takže „nová jar“ by sa stala ešte novšou a ešte jarnejšou. A dodajme, že aj krajšou. Veď čo už môže byť krajšie, než kráčajúca galéria – kresťanská mamička v minisukni s pestrofarebnou nohou, tlačiaca kočík, či statný kresťanský otecko, ktorého nežné rameno držiace malého bumbrlíčka volá do sveta: som chodiacou encyklopédiou kresťanstva.

Duchovný, estetický ako aj pastoračný účinok bude zaiste nedozerný.

BM

Zdroj: Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – pxhere.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života