Pápež František včera uviedol, že si vie predstaviť zrušenie kňazského celibátu -

Pápež František včera uviedol, že si vie predstaviť zrušenie kňazského celibátu


11. marca 2023
  Krátke správy

V rozsiahlom rozhovore, ktorý včera poskytol pápež František argentínskemu novinárovi Danielovi Haddadovi z portálu Infobae.com, sa pápež vyjadril aj k téme zrušenia povinného celibátu kňazov. Túto tému riešili aj nemeckí biskupi vo štvrtok a poslali do Vatikánu žiadosť o „preskúmanie“ tohto problému.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

A zdá sa, že už došlo k určitým skúmaniam. Pápež František na otázku novinára o možnosti zrušenia celibátu uviedol, že si v zásade dokáže predstaviť jeho zrušenie. Zároveň však pochybuje, žeby prípadné zrušenie celibátu priviedlo viac mužov ku kňazstvu.

Pápež poznamenal, že vo všetkých východných katolíckych cirkvách sú kňazi mimo mníšskych rádov väčšinou ženatí. Na otázku, či je teda celibát možné prehodnotiť, odvetil jednoznačne: „Áno“.
Poukázal na to, že v latinskej Cirkvi je celibát disciplinárnou otázkou. „Nie je večný ako kňazstvo,“ vysvetlil.

Pápež sa v rozhovore tiež vyslovil za otvorený prístup Cirkvi ku homosexuálom. Tak túto informáciu priniesli spravodajské portály, vrátane TASR. Novinár však formuloval otázku tak, že hovoril o osobách s „homosexuálnymi sklonmi“ a nie o aktívnych homosexuáloch. Novinár dokonca dodal, že hovorí o osobách, ktoré inak dodržiavajú všetko, čo Cirkev prikazuje. Na otázku, či by takýmto osobám podal Eucharistiu, pápež povedal: „Veľkú odpoveď dal Ježiš: Všetci. Všetci. Všetci dovnútra.“

To však nie je v Cirkvi nič nové, je to priam zastaralé, pretože kňaz, ktorý rozdáva sväté prijímanie, predsa nemôže vedieť, čo má prijímajúci v hlave, ak to nedáva najavo. A sklony, s ktorými bojujeme a o ktorých Cirkev 2000 rokov učí, že sú zvrátené, predsa nedávame najavo. Alebo áno? Vieme si predstaviť katolíčku – nymfomanku, ktorej pud ju zvádza k pokušeniu neustále pohlavne obcovať s rôznymi mužmi, ale potláča to a snaží sa viesť príkladný život, ako to každému, vrátane kňaza, pred sv. prijímaním dáva najavo? Zaiste nie. Tak načo o tom vlastne hovoriť?

Iná vec je, ak sa takýto jedinec s homosexuálnymi sklonmi angažuje v LGBT hnutí, dáva najavo svoju orientáciu verejne, takéto sklony propaguje a obhajuje, vrátane aktívneho homosexualizmu druhých osôb. Aj keby žil v celibáte, už touto verejnou angažovanosťou sa dopúšťa ťažkého hriechu.

Pokiaľ sa však pápežova odpoveď dostatočne dobre v médiách zinterpretuje, a možno bola s takýmto zámerom aj vytvorená, tak to bude vnímané ako ďalšie povzbudenie aktívnych homosexuálov v Cirkvi. Nie nadarmo práve včera schválila nemecká cirkev požehnávanie homosexuálnych párov. Parný valec je rozbehnutý a zaradil už vyššiu rýchlosť.

Pomocou takéhoto zahmlievania a pomocou možnosti rôznych interpretácií sa potom buduje predstava, že aktívna účasť v LGBT hnutí je kompatibilná so sviatostným životom. Či dokonca aktívny homosexualizmus. A pokiaľ sa nejaký konzervatívec ozve, že to je v rozpore s nemenným učením Cirkvi, tak sa vytiahne doslovné znenie otázky v rozhovore a dokáže sa, že pápež vlastne nič nové a chybné nepovedal. Konzervatívec je zahanbený, je ukázaný ako truhlík a zalezie do ulity.

No a LGBT aktivisti v Cirkvi môžu spokojne pokračovať v započatom diele.

BM

Zdroj: infobae.com, TASR, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života