
Pápež František v Mongolsku citoval Budhu a chválil Džingischána

8. septembra 2023
Krátke správy
„Na pozadí čínskeho zásahu proti náboženským menšinám sa pápež František v nedeľu pripojil k mongolským šamanom, budhistickým mníchom a ruskému pravoslávnemu kňazovi, aby zdôraznil úlohu, ktorú môžu náboženstvá zohrávať pri vytváraní svetového mieru,“ začína svoj úvodník portál Euronews.

zdroj: fb Jargal Defacto
Cesta pápeža Františka do Mongolska sa uskutočnila v dňoch 1. až 4. septembera a ako to už u neho býva pevným zvykom, opäť bola plná výrokov a udalostí, ktoré by pre hlavu katolíckej Cirkvi boli v minulých desaťročiach (nieto ešte storočiach) absolútne nepredstaviteľné. Už v počiatočných hodinách svojej mongolskej návštevy sa pápež František rozhovoril o tom, aký prínos pre mier vo svete priniesol… Džingischán. Svätý Otec povedal:
„Skutočnosť, že (mongolská) ríša mohla v priebehu storočí obsiahnuť také vzdialené a rozmanité krajiny, svedčí o pozoruhodnej schopnosti vašich predkov uznať výnimočné kvality národov prítomných na jej obrovskom území a dať ich do služieb spoločného rozvoja.
Tento model by mal byť ocenený a znovu prediskutovaný v našej dobe.
Nech nebo dá, aby i dnes, na tejto zemi zničenej nespočetnými konfliktmi, došlo k obnove, rešpektujúcej medzinárodné zákony, stavu toho, čo sa kedysi nazývalo Pax Mongolica, čiže absencia konfliktov.“
Len pre úplnosť dodávame, že Mongoli počas svojich nájazdov v 13. storočí úplne rozvrátili celú strednú Áziu a napríklad Perzia (dnešný Irán) sa z ich nájazdov zotavil do pôvodného stavu až v 19. storočí. Mongolskí dobyvatelia sa dostali až do Uhorského kráľovstva, ktoré úplne zdecimovali, a podľa dochovaného záznamu ich vyčíňanie v Ostrihome prežilo len niekoľko jednotlivcov z obyvateľov predtým rušného mesta.
Počas „apoštolskej návštevy“ sa v hlavnom meste Ulánbátar uskutočnilo tiež medzináboženské stretnutie. Stretnutia sa zúčastnili vodcovia zastupujúci mongolských lámaistických budhistov, moslimov, židov, evanjelických a ortodoxných kresťanov, mormónov, hinduistov, šintoistov a šamanov.
„Bratia a sestry, dnes sa stretávame ako pokorní dedičia starých škôl múdrosti,“ uviedol slávnostne Petrov nástupca. 86-ročný František tiež citoval úryvok zo spisov Budhu „Múdry sa raduje z dávania“, a prirovnal ho k výroku Pána Ježiša „Blaženejšie je dávať ako prijímať“.
Pápež potom ešte raz citoval z „Dhammapadu“, najčítanejšieho budhistického textu, ktorý je zbierkou výrokov Budhu: „Vôňa kvetov sa šíri iba smerom k vetru, vôňa tých, ktorí žijú v súlade s cnosťou, sa šíri všetkými smermi.“ Podľa agentúry Reuters „konzervatívni katolíci, ako napríklad biskup Athanasius Schneider z Kazachstanu, kritizovali pápeža za účasť na takýchto zhromaždeniach a nazvali ich „supermarketom náboženstiev“, ktorý znižuje postavenie katolíckej Cirkvi“. Výrok sa však vzťahoval na inú podobnú udalosť, ktorá sa konala pred časom v Kazachstane, kde Mons. Schneider pôsobí. Budhisti sa v Mongolsku zúčastnili aj svätej omše vedenej pápežom.
Médiá upozorňujú, že v celom Mongolsku dnes žije iba 1450 katolíkov. Krajina je z 90 percent budhistická a len budhistických mníchov je v nej okolo 5-tisíc. Katolícki misionári sa pravidelne sťažujú, že tamojšia vláda obmedzuje ich pôsobenie vo viacerých smeroch, napríklad aj kvótami na počty misionárov.
MG
Zdroj: Euronews, Reuters, AP, Vatican News, CNA, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Jargal Defacto
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!