Pápež František: Od smrti Benedikta XVI. neprišlo k žiadnej zmene kurzu cirkevnej náuky -

Pápež František: Od smrti Benedikta XVI. neprišlo k žiadnej zmene kurzu cirkevnej náuky


3. apríla 2024
  Krátke správy

Pápež František predstavil svoju novú knihu „El Sucesor“ (Nástupca). V knihe, ktorá vyšla krátko pred tohtoročnou Veľkou nocou pápež František tvrdí, že po smrti Benedikta XVI. neprišlo k žiadnym zmenám v kurze oficiálnej vatikánskej náuky a vyjadruje opäť rozhorčenie nad knihou arcibiskupa Georga Gänsweina, bývalého sekretára pápeža Benedikta XVI.

Zdroj: youtube.com

Pápež František vehementne odmieta, žeby po smrti pápeža Benedikta XVI. menil učenie katolíckej Cirkvi. Jeho pontifikát podľa Františkových vlastných slov pokračuje v rovnakých intenciách ako pontifikát Benedikta XVI. A okrem toho dodal, že na pápeža Benedikta stále vrúcne myslí a pamätá.

Pápež ostro kritizoval vydanie Gänsweinovej knihy (vyšla v Taliansku začiatkom januára 2023 s názvom „Nič okrem pravdy“), ktorá mu podľa jeho slov „spôsobila veľkú bolesť, pretože hovorí nepravdu, čo je veľmi smutné“. Načasovanie knihy bolo podľa pápeža Františka tiež nepekné, arcibiskup Gänswein evidentne dokončil knihu podstatne skôr a distribuovať sa začala okamžite, ako pápež Benedikt XVI. zomrel.

Pri predstavovaní svojej knihy „El Sucesor“ (Nástupca) sa potom pápež František dojímavo rozhovoril o pápežovi Benediktovi XVI. Uviedol, že pápež Benedikt s ním často hovoril o rôznych témach, dal mu úplnú slobodu v rozhodovaní a iba raz mu povedal, že nerozumie jeho (Františkovmu) rozhodnutiu. Následne však pápež František vysvetlil Benediktovi o čo ide a problém bol vyriešený. Podľa pápeža Františka pápež Benedikt nikdy svoju podporu Františkovi nestiahol „a aj keď možno s niečím nesúhlasil, nikdy to nepovedal“.

Značnú časť svojho prejavu pri predstavovaní knihy „El Sucesor“ potom venoval kritike arcibiskupa Gänsweina a načasovaniu vydania jeho knihy „Nič len pravda“. Vydať knihu týždeň po pohrebe Benedikta XVI. považuje pápež František minimálne za „nedostatok slušnosti a ľudskosti“, pričom časti knihy sa objavili na sociálnych sieťach už krátko po úmrtí Benedikta XVI. a okamžite získali vysokú sledovanosť. Arcibiskup Gänswein vo svojej knihe otvorene píše aj o napätí, ktoré vládlo medzi Benediktom XVI. a pápežom Františkom, čo narúša idylický obraz pápeža Františka.

Na inom mieste knihy „El Sucesor“ potom pápež František uviedol, že napätie medzi ním a arcibiskupom Gänsweinom rástlo už v roku 2020 kvôli knihe kardinála Roberta Saraha, ktorú pápež František považuje za „kritický zásah do jeho pontifikátu“ (kardinál Sarah v knihe dôrazne odmietol Amazonskú synodu).

Pápež František rovnako uviedol, že cítil nutkanie požiadať arcibiskupa Gänsweina, aby dobrovoľne odstúpil z úradu prefekta pápežskej domácnosti pápeža Benedikta XVI. Keďže nakoniec arcibiskup Gänswein pôsobil len ako osobný tajomník pápeža Benedikta XVI., črtá sa otázka, či odstúpil arcibiskup Gänswein na základe nikdy nevysloveného nutkania pápeža Františka, alebo či pápež František v zákulisí nezapracoval a vďaka tomu arcibiskup Gänswein vo funkcii prefekta pápežskej domácnosti pápeža Benedikta XVI. skončil. (Každý čitateľ nech si sám vyberie. Ja osobne, spoliehajúc sa na synodálne vetry, som presvedčený, že B je správne.)

Na portáli La Nuova Bussola Quotidiana sa stavajú k spomenutým vyjadreniam pápeža Františka podstatne kritickejšie, ako nemeckí liberáli na Kath.nete, už názov talianskeho príspevku, ktorý ma rozveselil, hovorí za všetko: „La vendetta di Francesco su Gänswein è piena di imprecisioni“, čo možno voľne preložiť ako „Františkova pomsta Gänsweinovi je plná nepresností“, v ktorej poukazujú na viaceré dezinformácie a zavádzania zo strany pápeža Františka. Záujemcovia si tento článok môžu pozrieť tu: https://lanuovabq.it/it/la-vendetta-di-francesco-su-gaenswein-e-piena-di-imprecisioni

Len stručné zhrnutie uvedeného článku: V článku sa popiera „bergogliánska legenda harmónie medzi pápežom Benediktom XVI. a pápežom Františkom“, o ktorej neustále hovorí pápež František. Takisto v článku poukazujú na dezinformácie pápeža Františka ohľadom konkláve z roku 2005, pápež František totiž rád uvádza, že nakoniec odstúpil, aby bol v konkláve zvolený práve Benedikt XVI. A takisto zmietli zo stola tvrdenia pápeža Františka, že po smrti pápeža Benedikta XVI. a počas Františkovho pontifikátu neprišlo k zmene kurzu oficiálnej cirkevnej náuky.

Neprináleží mi, aby som špekuloval o vyhláseniach pápeža Františka. Ale keď pápež František tvrdí, že od smrti pápeža Benedikta XVI. neprišlo k žiadnym zmenám v oficiálnej vatikánskej cirkevnej náuke, môže mi niekto poradiť, kde by som našiel dokument Fiducia supplicans, vypracovaný a zverejnený pápežom Benediktom XVI.?

Vopred ďakujem.

BK

Zdroj: kath.net, La Bussola Quotidiana, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom