„Pán prezident, ste hriešnik,“ – slová, ktoré povedal arcibiskup Fulton Sheen vtedajšiemu prezidentovi J. Carterovi
2. januára 2025
Krátke správy
„Pán prezident, ste hriešnik,“ povedal arcibiskup Fulton Sheen ako sa pozeral na prezidenta Jimmyho Cartera a prvú dámu Rosalynn Carterovú na pódiu počas Národných modlitebných raňajok 18. januára 1979. A následne však ešte dodáva: „I ja som hriešnik.“
Nasledoval veľký potlesk z radov divákov, ktorý utíšil a následne vysvetlil, prečo prezidenta takto oslovil: „Pán prezident, pani Carterová a kolegovia hriešnici, v prejave, ktorý prezident predniesol v baptistickom kostole v Plains v Georgii, citoval svätého Pavla, že všetci sme hriešnici. Takže, pán prezident, do tohto titulu zahŕňame aj vás.“ Arcibiskup Sheen pokračoval:
„Stále počujeme len o právach a slobode. Ale čo povinnosti? Niet takej veci, ako by bolo právo bez povinnosti. Práva a povinnosti spolu súvisia, ako dve strany mince.“
Následne pripomenul, že v národe nemá žiaden jednotlivec práva pokiaľ najprv nemá povinnosti dané Bohom, krajinou a blížnymi.
„Teraz si konečne môžeme priznať, že sme národom hriešnikov,“ vyhlásil arcibiskup Sheen priamo v prítomnosti hlavy Spojených štátov amerických. A ako Mojžiš svojej doby ďalej ťal do živého:
„My Američania neradi počúvame o hriechu. My katolíci veríme v Nepoškvrnené počatie Panny Márie. Kedysi sme boli jediní, ktorí v neho verili. … Teraz všetci Američania veria, že sú nepoškvrnene počatí. Neexistuje žiadny hriech. Robíme len chyby. Boli sme kŕmení menej kvalitným mliekom, mali sme zlé ihriská, alebo nás matka príliš milovala, alebo nás otec miloval príliš málo. Preto významný psychiater Karl Menninger napísal knihu „Čo sa stalo s hriechom“. Uvádza: „Rabíni, pastori a kňazi prestali o ňom hovoriť. … Chopili sa ho psychiatri a urobili z neho komplex.“
Arcibiskup Sheen, ktorý bol vo svojej dobe aj televíznou hviezdou, ďalej vysvetlil, že jediným prezidentom, ktorý verejne niekedy spomenul slovo „hriech“, bol ešte Abraham Lincoln. „Stalo sa tak počas jeho verejného prejavu 30. marca 1863“. Následne odcitoval slová jedného z najobľúbenejších prezidentov Ameriky:
„Keďže je povinnosťou národov, ako aj ľudí, aby si uvedomili svoju závislosť od zvrchovanej Božej moci, aby vyznali svoje hriechy a priestupky v pokornom zármutku, ale s obnovenou nádejou, že skutočné pokánie povedie k milosti a odpusteniu, a aby uznali vznešenú pravdu ohlásenú vo Svätom Písme a potvrdenú všetkými dejinami. Že blahoslavené sú len tie národy, ktorých Bohom je Pán.
Nakoľko vieme, že podľa jeho božského zákona sú národy, podobne ako jednotlivci, na tomto svete vystavené trestom a pokutám, či sa nemusíme oprávnene obávať, že hrozná pohroma občianskej vojny, ktorá teraz pustoší našu krajinu, môže byť trestom, ktorý na nás bol uvalený za naše opovážlivé hriechy, aby sme sa ako celý národ nevyhnutne napravili? … Je teda namieste, aby sme sa pokorili pred urazenou Mocnosťou, vyznali svoje národné hriechy a prosili o milosť a odpustenie.“
V nadväznosti na Lincolnove slová potom arcibiskup Sheen zdôraznil, kde má každý začať – od seba. „Najskôr našimi osobnými hriechmi: pýchou, chamtivosťou, žiadostivosťou, hnevom, závisťou, obžerstvom a lenivosťou“. Keď sa pozrieme na Krista prebodnutého na kríži, máme vnímať, že Jeho ruky boli prebodnuté za chamtivosť našich rúk, že Jeho telo bolo bičované za naše žiadostivosti.
Arcibiskup Fulton Sheen bol už v čase tohto svojho prejavu veľmi zoslabnutý a ešte v tom istom roku (december 1979) odišiel na večnosť. Prezident Jimmy Carter zomrel 29. decembra 2024 a pohreb bude mať 9. januára 2025.
MG
Zdroj: National Catholic Register, titulný ilustračný obrázok, zdroj – ofielcatolico.com.br
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!