Odpočinutie večné, daj mu, Pane… -

Odpočinutie večné, daj mu, Pane…


30. mája 2023
  Krátke správy

V Košiciach sa rozlúčili so zosnulým košickým emeritným arcibiskupom Mons. Alojzom Tkáčom. Rodáka z Ohradzian, ktorý zomrel pred týždňom v Košiciach, pochovali v krypte pod hlavným oltárom košickej Katedrály svätej Alžbety.

Zosnulý košický emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč
zdroj: wikimedia commons / facebook Košická arcidiecéza

Pri pohrebnej omši vo fialových rúchach bola rakva umiestnená pred oltárom so zapálenou veľkonočnou sviecou. Pred svätou omšou sa pri nej schádzali stovky ľudí. Mnohí prinášali vence a kytice a zapísali svoju spomienku do kondolenčnej knihy. Tvár zosnulého sprítomňoval na priečelí jedného zo stĺpov jeho veľký portrét s biskupskou mitrou na hlave. Nechýbali osobné veci, ktoré v minulosti používal.

Prvého slovenského arcibiskupa metropolitu si prišli uctiť rodina, priatelia a známi, cirkevní predstavitelia – dvaja kardináli, 14 biskupov a 5 arcibiskupov západného i východného obradu zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Čiech a Moravy, približne 250 kňazov, zasvätení a seminaristi, rehoľné sestry a približne 4,5-tisíc veriacich. Boli medzi nimi aj sestry z Congregatio Jesu, ktoré sa o arcibiskupa Tkáča starali.

Hlavným celebrantom pohrebnej svätej omše bol košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, ktorý vyzdvihol, že zosnulý arcibiskup bol „síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach. Naozaj, žil pre túto našu miestnu cirkev. Preto aj vo svojom testamente napísal veľmi peknú vetu s prosbou adresovanou všetkým: Bratia kňazi, biskupi, milí veriaci! Môj život bol spojený s vami, s Košicami, s katedrálou a arcidiecézou. Modlil som sa za vás – vy sa modlite za mňa!“

MM

Zdroj: TK KBS, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons / facebook Košická arcidiecéza


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Žili v Pompejach kresťania? O slávnom slovnom štvorci (trochu) inak

Iránsky prezident v OSN: „Svet očakáva moslimského spasiteľa a on už je medzi nami“

Podpora udavačstva zo strany nemeckej vlády pripomína pomery v Tretej ríši a bývalej NDR

Slovo kňaza alebo Ako sa nepomýliť pri volebnej urne