Nový prieskum v Taliansku: Pápež František je najdôveryhodnejšou osobou; Cirkev má však nízku dôveru
23. januára 2025
Krátke správy
Podľa prieskumu, ktorý vykonala talianska národná agentúra Demopolis Institute skúmajúca sociálne trendy, má pápež František u Talianov vysokú dôveru – až 76 percentuálnych bodov. Je to viac ako ktorákoľvek iná verejná osoba. Prieskum bol vykonaný na vzorke 3008 respondentov z rôznych kútov krajiny, rôzneho veku i oboch pohlaví.
Výsledky sa zhodujú so 6 rokov starým prieskumom, ktorý taktiež súčasnej hlave katolíckej Cirkvi nameral identických 76 percent obyvateľov Talianska, ktorí pápežovi Františkovi dôverujú.
Pápež František tak prekonal populárneho talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu, ktorému vlani v novembri namerali v dôveryhodnosti 72 percent.
Dve tretiny Talianov chvália najmä pápežovu snahu o mier vo svete a bratstvo – ako určujúce témy jeho pontifikátu, informuje Zenit, medzinárodná nezisková spravodajská agentúra, ktorá sa snaží podporovať úlohu katolíckej Cirkvi a jej pápeža.
Dodáva, že pontifikov dôraz na pomoc ľuďom na okraji spoločnosti a podporu evanjeliových hodnôt sa páči 60 percentám respondentov. Okrem toho si pápež František svojím prístupom ku komunikácii, ktorý podľa prieskumu spája jasnosť so súcitom, vyslúžil všeobecný obdiv, uvádza Zenit ďalej.
Zaujímavé je, že podobne vysoké percentá (konkrétne 78 %) boli v Taliansku namerané aj pápežovi Benediktovi XVI. v roku 2009 – a to napriek zjavným rozdielnostiam u oboch pastierov.
Kto si však veľmi dobre v prieskume neviedol, bola Cirkev ako inštitúcia: iba 45 % Talianov prejavilo katolíckej Cirkvi svoju dôveru. „V krajine je zjavná disproporcia medzi náboženskou identifikáciou a účasťou na spoločných slávnostiach,“ uvádza britský portál Catholic Herald. „78 percent obyvateľov sa identifikuje za katolíkov, avšak iba 19 % navštevuje pravidelne svätú omšu.“
Podľa verejnosti katolícka viera dostatočne neodráža „moderné skutočnosti“ (nech už je nimi čokoľvek), nie je schopná sa uspokojivo vyrovnať so sexuálnymi škandálmi a nedokáže lepšie oslovovať predovšetkým mladšie generácie. Mnohí ľudia tiež vnímajú, že by sa Cirkev mala pokúšať o dosiahnutie väčšej „relevancie v diskusiách o mieri a spravodlivosti, pričom by sa mala vyrovnať s poklesom počtu povolaní“.
Catholic Herald upozorňuje, že súhlas s krokmi pápeža Františka vo svete sa rôzni, ale vo všeobecnosti je pomerne vysoký. V USA s ním síce súhlasí 57 % opýtaných, avšak u amerických katolíkov číslo poskočí na úroveň 75 percent. V rodnej Argentíne to je 64 percent – avšak v roku 2013 to bolo 91 %. Pápežovi uškodili slovné prestrelky so súčasným prezidentom Javierom Mileiom. Argentínsky prezident Františka dokonca pri jednej príležitosti nazval „imbecilom“, avšak ich vzťahy sa postupne normalizujú a Milei potvrdil pozvanie hlavy Cirkvi do rodnej Argentíny, kam František v najvyššom úrade doposiaľ ešte nezavítal.
V Brazílii aj v Mexiku má súčasný pápež zhodný „rating“ 68 %, na katolíckych Filipínach to je 71 percent. V roku 2014 vykonala agentúra Pew Research globálny prieskum pápežovho ratingu za účasti takmer 54-tisíc (!) ľudí zo 43 krajín a zistila, že ho pozitívne vníma 60 % opýtaných.
Do roku 2017 toto číslo globálne upadlo na 56 percent, čo ho však stále radilo medzi „najpopulárnejších vodcov sveta“.
MG
Zdroj: Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube madeincapri
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!