Nepokradneš!
1. augusta 2022
Pokladnica viery
Ž. Ktoré hriechy sa počítajú ku krádeži a k lúpeži a sú zakázané týmto prikázaním?
U. Sú to tieto: Po prvé, podvod pri kúpe a predaji a podobné priestupky pri obchodoch ‒ to sa počíta ku krádeži (Augustín: Quaestio 71 in Exodum), pretože ten, kto robí takýto podvod, potajme si berie od blížneho viac, ako mu patrí.
Po druhé, všetky úroky zarátané v peňažných pôžičkách, kde sa požaduje vrátiť viac ako pôvodná suma ‒ to sa počíta k lúpeži. Veď ten, kto požičiava na úrok, otvorene požaduje dostať viac, ako dal.
Po tretie, všetky škody, ktoré sú spôsobené blížnemu, hoci by aj škodca z toho nič nezískal: ako keď niekto podpáli cudzí dom. To sa ráta raz ku krádeži, raz k lúpeži, podľa toho, či bola škoda spôsobená tajne alebo verejne.
Po štvrté, ak niekto nevráti to, čo dlží, tiež hreší proti tomuto prikázaniu a je to akoby páchal krádež, pretože cudziu vec zadržiava proti vôli majiteľa.
Po piate, proti tomuto prikázaniu hreší v zmysle krádeže ten, kto si ponechá nájdenú vec, ktorú niekto stratil. Hovorím „niekto stratil“, pretože nie je hriechom nechať si to, čo nikomu nepatrilo, napríklad drahokamy, ktoré sa občas nájdu na brehu mora.
Po šieste, ku krádeži aj k lúpeži patrí to, keď si niekto privlastňuje vec, slúžiacu na spoločný úžitok, pretože tým oberá spoločníkov o užívanie toho, čo patrilo aj im.
Sv. Robert Bellarmin – Katechizmus
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!