Nárast prípadov eutanázie v Holandsku -

Nárast prípadov eutanázie v Holandsku


16. mája 2021
  Krátke správy

Je to smutný nový rekord. V Holandsku v roku 2020 podstúpilo eutanáziu 6 938 osôb. Ide o takmer 10 % nárast v porovnaní s rokom 2019. Najbežnejšou príčinou eutanázie je diagnostika rakoviny (5 000 prípadov), objavili sa však aj nové príčiny. Minulý rok požiadali o eutanáziu štyri osoby kvôli ochoreniu Covid-19.

Boli to starší ľudia, ktorí ochoreli na zápal pľúc, ale nechceli ísť na intenzívnu starostlivosť alebo boli veľmi oslabení v rehabilitačných centrách, a preto požiadali o eutanáziu.Smrť spôsobená chorobou Covid-19 je krutá a chceli sa jej vyhnúť,“ vysvetľuje šéf Regionálnej komisie úradu pre vyhodnocovanie eutanázie Jeroen Recourt. Jediným problémom takejto tézy je, že väčšina pacientov, vrátane tých vo vážnom stave, sa nakoniec uzdraví a zotaví a potom žije normálny život. Kde sa potom berie konsenzus v otázke, podľa ktorej je covid považovaný za indikáciu pre eutanáziu? Odpoveď je jednoduchá. Holandské právo uznáva ako indikáciu pre eutanáziu aj „duševné a psychosociálne choroby“ vrátane „straty určitých schopností, osamelosť a strata autonómie“.

V takomto prípade aj nakazenie koronavírusom môže byť indikáciou pre eutanáziu pacienta. Tí, ktorí sú zodpovední za rozvoj programu eutanázie, nevidia na náraste počtu ľudí podstupujúcich tento zákrok nič negatívne. „Je to je výsledok spoločenského rozvoja. Čoraz viac ľudí chápe eutanáziu ako východisko z neznesiteľného utrpenia. To ľudí upokojuje,“ myslí si Recourt. Takýto prístup k eutanázii znamená, že Holandsko chce podobne ako Belgicko zaviesť eutanáziu pre osoby „unavené životom“, hoci netrpia žiadnymi chorobami, a „asistovanú samovraždu“ pre deti, ktoré na to získajú súhlas rodičov.

Môže byť jasnejší dôkaz, že legalizácia eutanázie spúšťa lavínu zmien zahrňujúcich čoraz väčší rozsah prípadov?

MH

Zdroj: exitinternational.net


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista