
Namiesto „mesiaca hrdosti“ mesiac katolicizmu, tradície a života? Americkí katolíci vytrhávajú mesiac jún z pazúrov progresívcov

10. júna 2025
Krátke správy
Jún bol v Amerike považovaný za „mesiac hrdosti“, kedy boli organizované LGBT pochody a firmy zverejňovali svoje logá v dúhových farbách. Nedávno sa však niečo začalo meniť. Woke kultúra už za morom nie je viac „cool“. Naopak, „cool“ sa stáva tradicionalizmus a boj o to, aký prívlastok bude mesiac jún niesť je toho najlepším dôkazom.

Boj o „dušu“ mesiac jún začal už pred niekoľkými rokmi, keď sa americkí katolíci rozhodli zodvihnúť hodenú rukavicu a naproti dúhovým vlajkám začali vyvesovať vlastné vlajky – s Najsvätejším Srdcom Ježišovým. Jún je totiž predovšetkým mesiacom Najsvätejšieho Srdca. Buď vyvesia americkú vlajku, na ktorej je znak srdca, nad ktorým je kríž, alebo majú osobitnú vlajku červenej farby, v strede ktorej sa nachádza veľký kríž s pomerne detailne zobrazeným Kristovým prebodnutým Srdcom a tŕňovou korunou.
Populárne sú však aj rôzne bilbordy, ktoré pripomínajú, že jún je mesiacom Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Viac v tejto zaujímavej galérii.
Ďalšiu ranu progresivistickým nárokom na mesiac jún zasadil texaský senátor Ted Cruz, ktorý v týchto dňoch prichádza s návrhom zákona, podľa ktorého by mal byť jún tiež „mesiacom života“. Zákon má spoločnosti pripomínať, že „každý ľudský život je posvätný dar od Boha, ktorý má prirodzenú dôstojnosť a hodnotu“. Cruz uviedol, že mesiac jún by mal byť mesiacom života z toho dôvodu, že práve v júni 2022 Najvyšší súd USA slávne zvrátil propotratové rozhodnutie Roe verzus Wade, ktoré vnucovalo potraty celej Amerike. „Každý ľudský život si zaslúži ochranu a je obzvlášť povinnosťou Američanov a zákonodarcov chrániť tých najzraniteľnejších z nás,“ uviedol politik vo svojom vyhlásení.
Tieto i ďalšie pokusy bojovať s molochom woke progresivizmu nie sú žiadnou náhodou, ale akýmsi novým trendom. Amerika od začiatku tohto roka prechádza transformáciou, akú by nikto nečakal. A zdá sa, že v jej srdci je katolicizmus – zvlášť ten tradičný. Britský Catholic Herald prišiel minulý týždeň s článkom, podľa ktorého sa práve tradičný katolicizmus stáva pre mladých Američanov akýmsi novým „cool trendom“.
„Je to naozaj tak,“ píše autor John Mac Ghlionn. „Potichu, postupne a potom náhle. Latinská omša je na vzostupe. Katechizmy sú v predobjednávkach. Mladí dospelí citujú Akvinského jedným dychom s Camusom. Nie je to ironické. Nie je to estetické… Je to vzbura proti vykorenenosti.“
Nejde pritom iba o náboženské obrodenie, ale aj o „kultúrnu rebéliu“. Mac Ghlionn vysvetľuje:
„Povedali nám, že budúcnosť bude neobmedzená a úplne oslobodzujúca. Hovorili nám, že budeme najšťastnejší s menej pravidlami, menej rolami, menej tradíciami… Experiment však zlyhal. Sme osamelejší. Chorľavejší. Duchovne vyhladovaní. Namiesto zmyslu sme dostali algoritmy. Namiesto transcendencie sme dostali terapiu TikTokom. A pod sacharínovým oparom starostlivosti o seba mnohí mladí ľudia cítia, že im niečo chýba.
Katolicizmus ponúka to, čo moderný svet nemôže: štruktúru. Disciplínu. Tajomstvo. Nenašepkáva, že ste dokonalí práve takí, akí ste. Vyžaduje premenu. Vyžaduje podriadenie sa niečomu starobylejšiemu, múdrejšiemu a väčšiemu, než ste vy.“
Podľa autora je pre mladých nesmierne dôležitá akási účasť na historickom 2000-ročnom príbehu katolicizmu, ako protikladu voči spomínanej „vykorenenosti“. Cirkev má „mučeníkov i zázraky“, „svätcov, i tých čo padli“, „architektúru, ktorá vás núti k slzám“, „Boha, ktorý sa stal človekom“, či „panenskú matku korunovanú na nebesiach“.
Podľa Catholic Herald, vo svete, ktorý v človeku vyzdvihuje „vlastné ja“, ponúka katolicizmus pravý opak – „umieranie sebe samému, aby sme žili v Kristovi“. „Je to všetko, čoho sa moderné ja hrozí, a práve preto je to také mocné“, píše John Mac Ghlionn. Dodáva:
„Vo svete mäkkých hrán a morálnej kaše sa Cirkev stále odvažuje povedať nie. Nie potratom. Nie relativizmu. Nie prázdnym rituálom pokroku. A každé „nie“ je spojené s hlasným „áno“ – životu, pravde, kráse, posvätnej dôstojnosti ľudskej duše. To nie je niečo utláčajúce. Je to niečo oslobodzujúce.“
Matej Gavlák
Zdroj: LifeSite News, One Peter Five, Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Sensum Fidelum
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!