
Mons. Bux: „Ak odmietame starobylé západné obrady, potom nehovorme o veľkom dedičstve starobylých východných obradov“

16. júla 2025
Krátke správy
Liturgia
Uznávaný taliansky teológ Mons. Nicola Bux, ktorý bol poradcom Kongregácie pre náuku viery a Kongregácie pre kauzy svätých, uverejnil pre portál La Nuova Bussola Quotidiana rozhovor, v ktorom obhajuje tradičnú liturgiu.

Mons. Bux už v úvode svojho rozhovoru uvádza, že celkovo pôsobilo „prekvapujúco“, že by biskupi vyjadrovali „až taký negatívny postoj“ s pápežským dokumentom, akým bolo moto proprio Summorum pontificum Benedikta XVI., ktorý podľa biskupa „vskutku obnovil liturgický pokoj, v čo dúfal sám Benedikt XVI.“ a zároveň „vzdal česť vzácnemu a tisícročnému dedičstvu“.
Nicola Bux vyjadruje počudovanie aj nad tým, že kým v dnešnej dobe sa všade „znovuobjavuje tradícia“, dokonca aj v gastronómii („tradičné jedlá“), v katolíckej Cirkvi to stále niekto vníma ako niečo problematické. „Potom ale nehovorme o veľkom dedičstve východných obradov, ktoré nedávno zdôraznil Lev XIV.,“ upozornil prelát.
Ďalej poukázal aj na to, že tradiční katolíci predsa nie sú jediní, kto sa ohradil voči niektorým krokom hlavy Cirkvi. „Nesúlad je predsa na všetkých stranách,“ argumentuje. „Dokonca aj v progresívnych kruhoch – spomeňte si na holandský katechizmus – ale to predsa nie je dôvod k tomu, aby sme niekoho vyčleňovali z Cirkvi“.
Na otázku, či zákaz jedného rítu ochudobňuje všetky skupiny v Cirkvi – a nielen jednu, Mons. Bux zaujímavo odpovedá:
„Iste. Ak riadna forma alebo Novus ordo –, ktorú jej zástancovia prezentujú ako vývoj tej starej – obsahovala, ako vieme, „deformácie na hranici únosnosti“ (Benedikt XVI., 7. júla 2007), evidentne to znamená, že potrebovala obnovenie zmyslu pre tajomstvo, ktoré je vo východných liturgiách dobre prítomné (ako nám pripomenul pápež Lev) a ktoré je rovnako prítomné aj v starom obrade.“
Podľa biskupových slov sú aj pravoslávni kresťania niekedy „ohromení“ krásou tradičnej latinskej liturgie. „Ako znalec byzantskej liturgie môžem povedať, že ak existuje obrad, ktorý je veľmi podobný byzantskému obradu, je to starý rímsky obrad,“ upozorňuje a pýta sa, prečo prerušovať vzťah, ktorý je taktiež veľmi dobrý pre zbližovanie sa s východnými kresťanmi? Dodáva:
„Chcem len spomenúť, že keď vyšlo motu proprio Summorum pontificum, vtedajší moskovský patriarcha Alexej II. zložil pápežovi Benediktovi kompliment, pretože povedal, že iba obnovením spoločných koreňov, tradícií a liturgií sa kresťania k sebe priblížia.“
Ohľadom Františkovho dokumentu Traditionis custodes, ktorý tradičné latinské omše obmedzil, sa biskup, naopak, nazdáva, že jeho efekt „neurobil taký dojem“. Hovorí:
„Ak však odmietneme toto bohatstvo viery, modlitby a liturgie, ktoré sme prijali, ako môžeme očakávať, že sa nové generácie budú môcť znovu spojiť s katolíckou Cirkvou? Namiesto toho sa pozrime na mladých ľudí, ktorí sa zúčastňujú tradičných pútí, ako sú Paríž-Chartres alebo Covadonga v Španielsku a ďalšie, ktoré sa blížia.“
Mons. Bux dúfa, že raz navždy opustíme „ideológiu“, ktorá „má tendenciu lipnúť na ekleziológii a liturgii“, pretože „Cirkev je vždy realitou, ktorá prichádza zhora, nebeským Jeruzalemom, ktorý zostupuje medzi nás, nie niečím, čo je „vytvorené“. Upozorňuje, že aj pápež Benedikt XVI. zdôrazňoval, že liturgia nie je výsledkom „svojvôle“ kňazov alebo biskupov, ani pápeža a Apoštolskej stolice. Pretože „aj pápež je podriadený Božiemu slovu, a teda tradícii, ktorú toto Slovo počas dvoch tisícročí prinieslo súčasnej generácii“, upozorňuje prelát.
Pápežovi Levovi radí, aby sa vrátil ku Benediktovmu konceptu „reformovania reformy“ – čo v prvom rade bude vyžadovať úprimné a otvorené skúmanie toho, do akej miery liturgická reforma zo 60. rokov priniesla želané ovocie – a či vôbec. Následne treba na zistené skutočnosti adekvátne reagovať. „Majte odvahu pre pravdu,“ vyzýva Mons. Bux nového pápeža a prefekta pre Boží kult.
Matej Gavlák
Zdroj: Rorate Caeli, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Mass of the Ages
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!