Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou -

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou


5. júna 2023
  Krátke správy

Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi (ľudovo Božie Telo) patrí k najznámejším katolíckym sviatkom, v ktorom sa zdôrazňuje reálna prítomnosť Ježiša Krista ako Boha i ako človeka v Eucharistii. Podľa rímskokatolíckej náuky Cirkvi (rovnako aj podľa pravoslávnej a východných kresťanských cirkví) počas Svätej omše prichádza k transsubstanciácii obetovaného chleba a vína na Telo a Krv Ježiša Krista.

Zdroj: wikimedia commons.it

Súčasťou slávenia sviatku býva v tradičnom katolíckom svete procesia, pri ktorej v čele veriacich kráča kňaz, nesúci Najsvätejšiu sviatosť oltárnu. Nad kňazom je vztýčený baldachýn symbolizujúci nebesia, ktorý nesú štyria veriaci. Sprievod sa zastaví na štyroch vopred určených miestach (námestie, sochy svätých, kaplnky, filiálny kostol, morový stĺp…), kde sa konajú krátke pobožnosti. V centre sviatku je Kristus a nikto iný. Pred Kristom si kľakáme na kolená.

Samozrejme, takáto tradičná katolícka slávnosť dráždi liberálnych katolíckych veriacich, ktorí postupne prichádzajú s návrhmi ako Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi vylepšiť. Jednou z prvých takýchto liberálnych lastovičiek sa stala „špecialistka na vieru a ohlasovanie“ Marlies Prettenhaler-Heckelová z rakúskeho Grazu, ktorá chce, aby sa tohtoročná slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi v Grazi spojila s ochranou klímy, pretože podľa jej slov „táto téma rezonuje v mladých ľuďoch a celej spoločnosti“.

Keďže Marlies Prettenhaler-Heckelová je známa aj svojimi progresívnymi predstavami, možno už čoskoro navrhne, aby sa počas procesie niesli aj dúhové zástavy.

Liberálne predstavy však nie sú pre nás tradičných katolíkov smerodajné. Je nám srdečne ľahostajná hystericky pertraktovaná ideológia ochrany klímy či LGBT agenda, rezonujúca v súčasných liberálnych katolíckych kruhoch. Marlies Prettenhaler-Heckelová a jej podobné elementy môžu svoje zvrátené predstavy presadzovať len medzi liberálnymi katolíkmi. V tradičných katolíckych kruhoch vnímame takéto predstavy, citujúc literárneho klasika, ako súčasť „vrodeného kreténizmu a fatálne sa šíriacej mozgovej plesne“.

Keďže drvivá väčšina liberálnych katolíkov sa zatiaľ procesie Najsvätejšieho Božieho Tela nezúčastňuje, tak predstavy Marlies Prettenhaler-Heckelovej sa v najbližšom období presadiť nepodarí. Je však možné, že si v budúcnosti liberálni veriaci pod vedením progresívnych a liberálnych kňazov zorganizujú vlastnú propagandistickú procesiu Najsvätejšieho Božieho Tela, pri ktorej budú šíriť vlastné blasfemické predstavy.

Keď to medzi liberálnymi katolíckymi veriacimi prešlo bez väčších problémov s Pachamamou, prečo by to postupne nedokázali aj s LGBT agendou, či ochranou klímy?

BK

Zdroj: Kath.net, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Žili v Pompejach kresťania? O slávnom slovnom štvorci (trochu) inak

Iránsky prezident v OSN: „Svet očakáva moslimského spasiteľa a on už je medzi nami“

Podpora udavačstva zo strany nemeckej vlády pripomína pomery v Tretej ríši a bývalej NDR

Slovo kňaza alebo Ako sa nepomýliť pri volebnej urne