Kto získa post prefekta Dikastéria pre vieru? Konzervatívni kardináli sa boja, že to bude progresívny biskup Heiner Wilmer -

Kto získa post prefekta Dikastéria pre vieru? Konzervatívni kardináli sa boja, že to bude progresívny biskup Heiner Wilmer


25. januára 2023
  Krátke správy

V Cirkvi sa už niekoľko týždňov diskutuje o nástupcovi kardinála Luisa Ladariu, ktorý stojí na čele Dikastéria pre vieru. Kardinál Ladaria, vzhľadom na svoj vysoký vek (78), čoskoro odíde do dôchodku. Ako o jeho možnom nástupcovi sa hovorilo o nemeckom biskupovi Heinerovi Wilmerovi. Tieto informácie však rozvírili hladinu v Rímskej kúrii a vyvolali búrku odporu. Heiner Wilmer je totiž v Nemecku známy ako významná postava progresivistickej scény a radikálny podporovateľ synodálnej cesty.

Biskup Heiner Wilmer
zdroj: youtube.com

Informácia o jeho možnom vymenovaní sa prvýkrát objavila v decembri 2020, aby bola vzápätí doplnená ďalšou – o zablokovaní tejto voľby. Radosť niektorých konzervatívcov sa však ukázala ako predčasná a médiá v Taliansku a Nemecku hlásia, že spor stále pokračuje.

O prebiehajúcom spore informoval v utorok taliansky denník Il Messaggero, ktorý uviedol, že proti nominovaniu Wilmera je vplyvný kardinál dekan kolégia kardinálov, Giovanni Battista Re. Ten mal údajne vyzvať pápeža Františka, aby rezignoval na Wilmerovu kandidatúru. Rozhodnutie možno padne už čoskoro a v prípade, že by sa Wilmer skutočne stal prefektom jedného z najvplyvnejších dikastérií v Cirkvi, bol by to zrejme ďalší úder pre tradičnú vierouku.

Heiner Wilmer je ordinárom z Hildesheimu, má 61 rokov a veľmi dobre pozná cirkevné kruhy v Ríme. Ba čo viac, s pápežom Františkom sa už roky pozná osobne. Na zmienenom kuriálnom úrade by pokračoval v následnosti „nemeckých“ prefektov Kongregácie/Dikastéria náuky viery – v posledných rokoch túto funkciu zastávali Joseph Ratzinger a Gerhard Müller. Ide však o to, že kým Ratzinger a Müller boli ako prefekti strážcami viery, Wilmer by bol skôr zástancom jej zmeny.

Podľa časopisu Catholic World Report je totiž biskup Wilmer horlivým učeníkom tzv. Zeitgeistu – ducha doby. Pri otvorení synodálnej cesty vo svojej diecéze uviedol:

Potrebujeme nový pohľad na sexualitu a nový spôsob uvažovania o službe kňaza. Potrebujeme nový pohľad na rodovo spravodlivú účasť pre všetkých v Cirkvi, mužov aj ženy.“

Skrátka noviniek by zrejme nebolo konca. No a niektoré jeho výroky ohľadom Eucharistie, počas zatvárania kostolov v rámci pandemických opatrení, pôsobia skutočne zvláštne:

Tiež to nemôže byť tak, že sme fixovaní len na Eucharistiu. Samozrejme, že je to dôležité, ale II. vatikánsky koncil hovorí, že Pán nie je prítomný len v Eucharistii, ale aj vo Svätom písme. Pri čítaní Písma, by sme mali brať vážne Ježišove slová: kde sú dvaja či traja v mojom mene, tam som uprostred nich aj ja.“

Na to sa ho novinár, ktorý s ním robil rozhovor, opýtal:
Znamená to, že Eucharistia je preceňovaná (!) a Vy hájite zavádzanie iných foriem súdržnosti?

Biskup odpovedal:
No, súdiac podľa správania niektorých veriacich je Eucharistia už preceňovaná. Akoby nič iné nebolo.“

Pripomeňme len, že reč je o Božom Tele, obete sv. omše a o skutočne prítomnom Bohu v hostii.

BM

Zdroj: PCH24, Katholisch.de, Catholic World Report, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti