Korporácie na Slovensku zvýšili počas pandémie svoje zisky medziročne o 13 % -

Korporácie na Slovensku zvýšili počas pandémie svoje zisky medziročne o 13 %


3. decembra 2021
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Obdobie posledných dvoch rokov, ktoré prežíva väčšina Slovákov v atmosfére paniky, strachu a politických vyjadrení operujúcich „humanitárnou katastrofou“ sa ukázalo byť mimoriadne priaznivé pre nadnárodné korporácie, podnikajúce na našom území. Zdá sa, že uzamknutie spoločnosti, kontroly, nátlak štátu a vyhrážky, ktoré sa v príručkách bujného kapitalizmu uvádzajú ako totalitní nepriatelia prosperity usilovného biznismena, sa s nadnárodným kapitalizmom veľmi dobre znášajú. Je možné uvažovať, či sa navzájom dokonca nepotrebujú. V tomto kontexte by súčasná pandémia získala úplne iný význam, než sa jej zvyčajne prikladá.

Nadnárodné korporácie na Slovensku zlepšili počas dvoch rokov vládnych obmedzení svoje hospodárenie natoľko, že medziročne vykázali zvýšenie zisku o 13 %. Agentúra TASR uviedla, že súčasné aktuálne zisky boli výrazne lepšie, ako v čase pred pandémiou. V 3. štvrťroku 2021 boli o 40 % vyššie, ako v rovnakom období pred dvoma rokmi. O podrobnostiach informoval dnes Štatistický úrad SR.

Zistenie hospodárskej úspešnosti sa týka nefinančných aj finančných korporácií, a ich celkový zisk pred zdanením dosiahol takmer 4 miliardy eur. Zdanenie týchto nadnárodných korporácií, ktoré väčšinou nemajú svoje materské centrá na Slovensku, však nemusia slovenských občanov príliš trápiť. Dane zo zisku totiž platia mimo územia Slovenska.

Celkovo, podľa Štatistického úradu, ziskovosť ovplyvnili výraznejšie rasty ziskov len vybraných zložiek ekonomiky, ktoré súčasne kompenzovali pomerne vysoké prepady tých zložiek, ktoré viac zasiahli dosahy pandémie. Čo to znamená v preklade do zrozumiteľnej reči? Za touto informáciou sa skrýva potvrdenie deštrukcie domácich malých podnikateľov, domácej strednej triedy a živnostníkov. Nie je teda vhodné klásť si pri sledovaní obmedzení a šírení paniky klasickú Cicerovu otázku: „Cui bono?“ – Komu to prospelo?

Z desiatich hlavných sledovaných zložiek ekonomiky takmer 40 % zisku vytvorili podniky v odvetví priemyslu, ktorým sa hospodársky výsledok zlepšil medziročne o 22 % a súčasne o 90 % v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou.

Viac ako 86 % celkového zisku vytvorili nefinančné korporácie, ktoré v 3. štvrťroku 2021 skončili s pozitívnym výsledkom hospodárenia 3,4 miliardy eur. Medziročne sa ich zisk zvýšil takmer o štvrtinu (24 %), čo je nárast takmer o 650 miliónov eur. Súčasne je to o viac ako miliardu lepší výsledok, než v 3. štvrťroku 2019.

Finančné korporácie síce vykázali nižší zisk v 3. štvrťroku 2021 ako pred rokom, avšak čo je dôležité: oproti rovnakému obdobiu pred pandémiou (oproti 3. štvrťroku 2019) mali finančné inštitúcie zisk vyšší o takmer jednu tretinu! Z toho si môžeme domyslieť, aké eldorádo mali tieto inštitúcie v roku minulom.

V súhrne nefinančné a finančné korporácie za deväť mesiacov roka 2021 vytvorili zisk takmer 11,9 miliardy eur, v porovnaní s minulým rokom to bola hodnota o 55 % vyššia. Oproti obdobiu pred pandémiou (oproti 1. až 3. štvrťroku 2019) sa celkový hospodársky výsledok zvýšil o 24 %.

Teraz už len zostáva slovenským občanom dúfať, že táto mimoriadne priaznivá bilancia sa nejako odrazí na ich každodennom živote. Zatiaľ však tomu nič nenasvedčuje. Naopak, ceny potravín a spotrebného tovaru rýchlo rastú, ceny energií tiež a všeobecne sa do budúcnosti očakáva zníženie životnej úrovne. Evidentne však nie majiteľov korporácií.

BM

Zdroj: TASR, titulný obrázok – PxHere


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“