Komentátori sa pýtajú, či je Európa na prahu revolúcií
5. septembra 2022
Krátke správy
Rod Dreher najnovšie publikoval článok s názvom Ukryte ma pred globálnym rokom 1848, pričom číslo 1848 odkazuje na neslávny rok plný revolúcií po celej Európe. V tomto roku bol vo Francúzsku opäť zosadený právoplatný kráľ a v Ríme boli nepokoje také rozsiahle, že dokonca sám pápež musel Večné mesto v zhone opustiť.
Dreher spomína svojho známeho z Poľska, ktorý ho informoval, že v krajine je pochmúrna nálada ohľadom možnej veľkej vojny s Ruskom. Americký novinár si napriek tomu nemyslí, žeby v dohľadnej dobe mohla vypuknúť vojna medzi Ruskom a členom NATO. Ale aj ďalší jeho priatelia z Európy sa ozývajú.
„Podobne som od priateľa z Rumunska počul, že medzi rumunskými obyvateľmi je silný a rozvíjajúci sa pocit krízy súvisiaci s tamojšou energetickou situáciou. Povedal, že ľudia si začínajú klásť otázku, do akej katastrofy ich ich lídri a lídri EÚ všetkých dostali: do nivočenia vlastnej krajiny kvôli Ukrajine Volodymyra Zelenského.
Myslím, že ste zachytili správy o veľkej demonštrácii proti energetickej kríze v Prahe. Internetový korešpondent Michael Yon nazýva to, čo sa vynára, „globálnym rokom 1848“, pričom odkazuje na neslávne známy rok masových povstaní a revolt v Európe.“
Len prednedávnom vyplnila Dreherova manželka žiadosť o rozvod. Sám autor zrejme začína nanovo, pretože sa rozhodol presťahovať sa do… Budapešti. Ďalší jeho známy z Maďarska ho však varoval, že presťahovať do krajiny teraz, je ako „presťahovať sa do Poľska v auguste 1939“.
Nie je to však len americký autor, kto sa pýta, či je Európa na prahu nových revolúcií. Podobné úvahy umiestnil na svojom facebookovom profile aj známy slovenský politický komentátor Eduard Chmelár. Ten uvádza:
„Praha dnes šokovala obrovskou takmer stotisícovou demonštráciou, akú Václavské námestie zažilo len v novembri 1989. Desaťtisíce ľudí žiadajú zmenu politického kurzu a vládna moc na nich zareagovala rovnako hlúpo ako komunistickí papaláši pred 33 rokmi. Premiér Fiala ich nazval „extrémistami“ a minister vnútra Rakušan ich označil za „proruských švábov“… Je to len ďalší dôkaz, že títo politici absolútne stratili kontakt s ľudom.“
Chmelár ďalej prízvukuje, že rozumie hnevu ľudí, ktorých na námestie dohnala „hlúposť európskych politických elít“, a podľa jeho názoru „ľudia už nemajú kam cúvnuť“. „Sú momenty, kedy už ľudia nemajú na výber a musia sa brániť. Preto protesty podporujem,“ píše ďalej Chmelár. Na záver svojho statusu preto dodáva:
„Ak má dnes obyčajný farmár viac rozumu ako minister a pekár rozumie zákonitostiam trhu s energiou viac ako premiér, niečo nie je v poriadku. Ak nebudete počúvať praktické skúsenosti ľudí a budete ich naďalej nálepkovať ako „proruských extrémistov“, ulica vás skôr či neskôr zmetie ako tsunami. Myslím si, že to dlho nepotrvá. Doba je tehotná revolúciou. Potrebujeme len nájsť mravne vyspelé a odborne kompetentné kádre, ktoré budú sledovať záujmy tohto štátu, aby to nedopadlo ako naposledy.“
MG
Zdroj: The American Conservative, fb E. Chmelára, ilustračné foto – brewminate.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!