Klimatická pseudoumelecká „šaškáreň“ v kostole uršulínok v rakúskom Linzi -

Klimatická pseudoumelecká „šaškáreň“ v kostole uršulínok v rakúskom Linzi


14. februára 2024
  Krátke správy

S mladými rakúskymi klimatickými umelcami a ich environmentálnou pseudoumeleckou „šaškárňou“ sa v poslednej dobe doslova roztrhlo vrece. V pôstnom období 2024 prekvapili „Pohrebom smreka“ v kostole uršulínok v Linzi, pri ktorom zdôraznili pomyselnú premenu človeka na rastlinu. Celá klimatická pseudoumelecká „šaškáreň“ bude trvať od 14. februára až do 29. marca v interiéri uršulínskeho kostola a v jeho krypte. Témami sú globálne krízy, smrť a pominuteľnosť. Akosi sa len vytráca z tvorby mladých klimatických rakúskych umelcov spomienka na Ježiša Krista.

Ilustračný obrázok, zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Videopredstavenie „Pohreb smreka“ má vyvolať obavy z účinkov zmeny klímy a jej dôsledkov. Pre šesťminútové dielo umelec Benjamin Ben Amotz zinscenoval pochovanie jedenásť metrov dlhého mŕtveho smreka napadnutého podkôrnym hmyzom, ktorý uložia do rakvy zo smrekového dreva (mimochodom, nie je to tak trochu morbídne?, veď ten chudák strom/smrek bude pochovaný v rakve vyrobenej z jeho „lesných bratov“…, pozn. aut.), prenesú do kostola Großreifling, kde kňaz prednesie prejav k zhromaždenému smútočnému zhromaždeniu a bude citovať z encykliky Laudato si’ pápeža Františka. Nakoniec spustia smrek do pripraveného hrobu za sprievodu smútočnej hudby.

Ďalšie vystavené umelecké pseudodielo od Daphne von Schraderovej vzniklo na Katedre umenia a intervencie životného prostredia na Akadémii výtvarných umení vo Viedni, a to dokonca v spolupráci s Lesníckym múzeom Silvanum v Großreiflingu. Vzájomnú závislosť ľudí a rastlín symbolizujú podsedáky v tvare zeleného ostrovčeka a svietiaca lampa, pričom návštevníci si môžu predstaviť premenu z človeka na rastlinu prostredníctvom zvukovej inštalácie v slúchadlách (ľudská environmentálna hlúposť je aj akusticky evidentne nekonečná).

Fiona Prohasková vytvorila umelecký projekt. Postavila ružový stan s ružovými vankúšikmi, kde si možno sadnúť a „utiecť pred zhonom a problémami každodenného života a odpojiť sa od ohromujúcej záplavy informácií“.

S tabuizovanou témou smrti pracuje aj video ďalšieho environmentálneho pseudoumelca Severina Standhartingera. Dokumentuje spontánnu akciu na cintoríne v Bologni, pri ktorej sa umelec vplazil do otvoreného výklenku hrobu, aby tam chvíľu zotrval polohe mŕtveho človeka. Počas premietania videa v pozadí znejú Severinove básne, kombinované s veršami Lorda Byrona a Charlesa Dickensa, ktorí cintorín v Bologni v minulosti pri svojich cestách do Talianska navštívili.

Profesorka Judith Huemerová z Viedenskej akadémie výtvarných umení na vernisáži zdôraznila „vieru v silu súdržnosti komunity, ktorej umelecké diela boli prezentované v náboženskom kontexte v kostole uršulínok v Linzi. Myšlienky o bytí a zániku boli odvážne umelecky zasadené do posvätného priestoru. Sú to hlboké a dojemné intervencie, výtvarne stvárnená vizualizácia a vzrušenie, zároveň provokatívne a silné.“

– Za normálnych okolností by do kostola v Linzi nič takto dehonestujúce nevpustili, rovnako ako nič takéto nevpustia do mešity, synagógy či luteránskeho chrámu.

Biskupský vikár Johann Hintermaier, zastupujúci diecézu v Linzi, opísal environmentálne umenie a cirkev ako „dve inherentne odlišné vnímania sveta a transcendencie, človeka a Boha“. Rozhodujúce je podľa jeho slov umožniť „obohacujúce myslenie a konanie“.

Vystavené umelecké diela sa podarilo podľa klimatických pseudoumelcov interaktívne zasadiť do priestoru, ktorý sa využíva na sakrálne účely, mimoriadne nabitého duchovnou energiou. Výsledkom je obohajúca a hlboká klimatická transcendencia a rezonujúca výzva s cieľom chrániť prírodu.

A ak by sa vám náhodou zdalo, že niečo podobne šialené a súčasne pochádzajúce z nemecky hovoriacich krajín ste už čítali, nemýlite sa, minulý rok sme písali o pohrebnom obrade za umierajúci ľadovec…, viac na tomto odkaze: https://christianitas.sk/katolicky-knaz-a-luteranska-fararka-budu-sluzit-pohrebny-obrad-za-umierajuci-ladovec-sialenstvo-pokracuje/

Jdu blejt velebnosti…

BK

Zdroj: katholisch.at, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní