Kardinál Roche hovorí, že latinské omše musia byť obmedzené, pretože sa „zmenila teológia Cirkvi“ -

Kardinál Roche hovorí, že latinské omše musia byť obmedzené, pretože sa „zmenila teológia Cirkvi“


24. marca 2023
  Krátke správy

Liberálna klika v Cirkvi má zjavný problém vysvetliť, prečo vlastne chce obmedzovať latinské omše. Tieto obmedzenia sú o to okatejšie, čím viac sa tolerujú nemecké excesy. A tak prišiel britský kardinál Arthur Roche so vskutku zaujímavým vysvetlením: tridentské omše treba obmedzovať, lebo sa „zmenila teológia Cirkvi“.

Britský kardinál Arthur Roche
zdroj: secretummeummihi.blogspot.com

Tieto slová zazneli v programe rádia BBC 4 vysielanom ešte 19. marca. Kardinál, ktorý vedie vatikánske Dikastérium (predtým kongregácia) pre Boží kult a disciplínu sviatostí, sa snažil brániť vatikánsku „politiku“ postupného obmedzovania latinských omší vskutku svojským spôsobom. V programe doslova uviedol:

Teológia Cirkvi sa zmenila. Keďže predtým kňaz zo vzdialenosti reprezentoval všetkých ľudí – tí (totiž) boli smerovaní cez túto osobu, ktorá ako jediná slávila omšu.

Kardinál pokračuje:

„(Teraz však) to nie je len kňaz, kto slávi liturgiu, ale tiež tí, ktorí sú spolu s ním pokrstení a to je obrovské vyjadrenie.“ (!)

Ešte pred kardinálom Rochem mal svoj prejav na rádiu životopisec pápeža Františka (predtým sekretár kardinála Murphyho O’Connora – jedného z členov tzv. St. Gallenskej mafie), Austen Ivereigh, podľa ktorého sú veriaci, navštevujúci tradičné omše, členmi „hnutia“, ktoré „podkopáva II. vatikánsky koncil“. Preto, povedal Ivereigh, boli obmedzenia nevyhnutné – „na stanovenie limitu, na stanovenie hraníc; nie na to, aby sa to potlačilo, ale aby sa to vrátilo do rúk biskupov“.

Zvlášť na slová kardinála Rocheho o „zmene teológie“ prišla spŕška kritických vyjadrení. Napríklad kňaz otec Vierling na twitteri napísal, že: „Nie, cirkevná teológia sa nemôže meniť. Ale fakt, že súčasné mocnosti veria, že sa to môže udiať, je všetko, čo treba vedieť o koreňoch našej súčasnej krízy.“ Katolícky apologéta Matthew Hazell zas uviedol, že: „Kardinál sa opäť strápňuje… tentokrát na stanici BBC Radio 4.“ A známy autor Peter Kwasniewski sa nechal tiež počuť: „Poburujúce vyhlásenia kardinála Rocha v jeho rozhovore pre BBC, ktorý sa nedávno uskutočnil, sa šíria po celom svete. Tu je dôležité, aby tradicionalisti prešli do ofenzívy. Nielenže sa teológia Cirkvi NEzmenila, ale stará liturgia ju vo všetkých smeroch stelesňuje lepšie.“

Podľa niektorých vyjadrení na tradicionalistických portáloch, Rocheho slová implikujú, že problém vlastne nevidí v latinčine ako takej, ale v 2000-ročnej katolíckej teológii – ktorú latinské omše najlepšie vystihujú.

Nápadné tvrdenie anglického kardinála, že „teológia Cirkvi sa zmenila“, však nie je bez precedensu.

Minulý rok v rozhovore pre Vatican News, uviedol, že obmedzenia tradičnej omše sú jednoducho „reguláciou bývalej liturgie“, ktorá bola nevyhnutná, pretože II. vatikánsky koncil predložil „novú liturgiu pre vitálny život Cirkvi“.

Ale na rozdiel od Rocheho vyhlásenia, že II. vatikánsky koncil navrhol „novú liturgiu“, kardinál Joseph Ratzinger vo svojom príhovore v roku 1988 na obranu arcibiskupa Marcela Lefebvra uviedol: „Tento konkrétny koncil nedefinoval vôbec žiadnu dogmu a zámerne sa rozhodol zostať na skromnej úrovni – len ako pastoračný koncil; a napriek tomu sa k nemu mnohí správajú tak, akoby zo seba urobil akúsi superdogmu, ktorá odníma dôležitosť všetkým ostatným (koncilom).“

MG

Zdroj: LifeSite News, ilustračný titulný obrázok, zdroj – secretummeummihi.blogspot.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry