
Kardinál Rai varuje, že pád Libanonu ohrozí kresťanov na Blízkom východe

11. októbra 2020
Krátke správy
Kresťania na Blízkom východe môžu stratiť svoju „poslednú oporu“, keď kríza dolieha na Libanon, uviedol najvyšší katolícky duchovný v krajine.
Kardinál Bechara Rai, maronitský patriarcha, vo svojom prejave na video konferencii, ktorú 10. septembra organizovalo Fordhamovo centrum pre náboženstvo a kultúru, uviedol: „Libanon, posledná opora kresťanstva na Blízkom východe, je domovom osemnástich kresťanských a moslimských konfesionálnych spoločenstiev, ktoré majú rovnaké práva a povinnosti. Je to jediný demokratický sekulárny štát v arabskom svete. Je to príklad jednoty v rozmanitosti.“
Ale s hospodárskou krízou, ktorá vypukla ešte pred pandémiou a explóziou 4. augusta v Bejrúte, ktorá spôsobila že najmenej tristotisíc obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou, čelí krajina „existenčnej“ a bezprecedentnej kríze.
Kresťanstvo v Libanone je jedinečný jav na Strednom východe. „Vo všetkých ostatných arabských krajinách je islam štátnym náboženstvom, kde kresťania nemajú možnosť vyjadriť svoje názory. Sloboda svedomia tam neexistuje,” uviedol kardinál Rai. „Ak sa kresťan chce stať moslimom, je to v poriadku, ale ak sa moslim chce stať kresťanom, hrozí mu trest smrti. Preto je libanonský model taký dôležitý,“ dodal.
Kardinál Rai uviedol, že dôsledkom vojny v Iraku je zničenie kresťanstva na Strednom východe. Pred inváziou Spojených štátov do Iraku žilo v regióne jeden a pol milióna kresťanov. Po invázii milión kresťanov opustilo krajinu. Aj keď v regióne zostávajú niektorí kňazi a biskupi, kresťanské školy, nemocnice a univerzity už nefungujú.
„V dôsledku toho sa vplyv kresťanstva na spoločnosť rozplynul. Preto nám tak veľmi záleží na tom, aby sme udržali Libanon ako silnú krajinu,“ uviedol kardinál Rai.
„Oslabenie kresťanskej komunity v Libanone by bolo pre krajinu, pre celý Blízky východ, ba pre svet obrovskou stratou,“ zdôraznil.
MH
Zdroj: youtube.com