Kardinál Müller: „Niektorí biskupi sa správajú detinsky pri „rušení“ kňazov tradičných latinských omší“ -

Kardinál Müller: „Niektorí biskupi sa správajú detinsky pri „rušení“ kňazov tradičných latinských omší“


1. februára 2024
  Krátke správy

Zdá sa, že zosnulý emeritný pápež Benedikt XVI. má v obrane konzervatívneho a tradičného učenia katolíckej Cirkvi dôstojného nástupcu – svojho krajana, priateľa a spolupracovníka, kardinála Gerharda Müllera. Zdá sa, že nemecký kardinál skutočne prebral kríž, ktorý zostal osamotený po odchode drahého Benedikta. Najnovšie sa zastal kňazov sláviacich tradičné sväté omše.

Kardinál Gerhard Müller
zdroj: fb Gerhard Cardinal Müller

Amerických tradičných katolíkov pobúrila správa, že biskup Kentucky „zrušil“ dvoch tradičných kňazov. V tejto súvislosti reagoval na udalosť aj kardinál Müller, ktorý sa stáva skutočným stĺpom konzervatívnych katolíkov na celom svete. Kardinál sa pre stanicu EWTN vyjadril, že „niektorí biskupi“ prejavujú „detinské správanie“, keď bezhlavo útočia na latinské omše dúfajúc, že niečo z toho budú mať.

Slová zazneli v relácii ďalšieho známeho obhajcu konzervatívnych katolíkov, moderátora Raymonda Arroyoa. Podľa kardinála je treba „viac citlivosti, pastoračnej citlivosti pre tých kňazov a veriacich, ktorí dávajú prednosť latinskej omši“.

Moderátor Arroyo požiadal kardinála Müllera o reakciu na nedávne zrušenie misií otcov Shannona Collinsa a Seana Kopczynskeho od Misionárov sv. Jána Krstiteľa biskupom Johnom Iffertom z diecézy Covington v Kentucky. Otec Collins si pohneval biskupa Ifferta kázňou, v ktorej poukázal na to, že na II. vatikánskom koncile „nebola zmenená len omša, ale aj každý jeden sviatostný rituál“.

Moderátora zaujímal kardinálov názor na celkovú snahu o zamedzovanie latinských omší zo strany biskupov v USA, ale aj na konkrétny prípad dvoch kňazov, ktorých biskup odstavil po tom, čo verejne vyjadrili svoj názor, že nová omša je „bezvýznamná“.

Kardinál Müller, aký je Váš názor na rýchlosť, intenzitu a tvrdú taktiku nasadenú voči kňazom, ktorí slávia starý obrad alebo vyjadrujú svoj názor na nový, či starý obrad?“

Svätá omša je dogmaticky ustanovená Ježišom Kristom. Ríty v katolíckej Cirkvi sú odlišné a každý rítus má určitú históriu a určité variácie,“ odvetil kardinál. II. vatikánsky koncil podľa jeho slov priniesol „obnovu liturgického myslenia“ a praktizovania liturgie, čo však neznamená, že tradičné omše by mali byť obmedzované, či dokonca zakazované:

– (Niektorí biskupi) „pokukujú“ po Ríme a následne Svätému Otcovi hovoria: „Odstavím týchto ľudí a tak očakávam nejakú odmenu – byť povýšený, byť menovaný arcibiskupom, či kardinálom.“ Toto je detinské správanie niektorých biskupov.“

Nie je to prvýkrát, čo sa kardinál Müller zastal tradičných latinských omší. Na motu proprio pápeža Františka, ktoré starý rítus drakonicky okliešťuje reagoval kardinál slovami, že pastier „tvrdo udrel svoje ovce palicou“. Doslova uviedol:

Bez najmenšej empatie sa ignoruje náboženské cítenie (často mladých) účastníkov omší podľa misála Jána XXIII. (1962). Namiesto toho, aby pastier ocenil pach oviec, tu ich tvrdo udrie svojou palicou. Zdá sa tiež jednoducho nespravodlivé zrušiť slávenie „starého“ obradu len preto, že priťahuje niektorých problematických ľudí: abusus non tollit usum (zneužitie niečoho nie je argument proti jeho správnemu použitiu).“

MG

Zdroj: LifeSiteNews, NC Register, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Gerhard Cardinal Müller


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista