Kardinál Müller: Nemecká biskupská konferencia nemá žiadnu právomoc na odtrhnutie svojich diecéz od jednoty s pápežom a katolíckou Cirkvou -

Kardinál Müller: Nemecká biskupská konferencia nemá žiadnu právomoc na odtrhnutie svojich diecéz od jednoty s pápežom a katolíckou Cirkvou


21. februára 2024
  Krátke správy

Bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery (momentálne dikastérium), kardinál Gerhard Müller poskytol internetovej stránke Kath.net rozhovor, v ktorom sa vyjadril k najnovšiemu vývoju v Nemecku, kde zasadá valné zhromaždenie Nemeckej biskupskej konferencie. Na tomto zhromaždení sa malo pôvodne hlasovať o stanovách Synodálneho výboru, ako prípravného orgánu pre kontroverznú Synodálnu radu. Vatikán však v sobotu varoval listom nemeckých biskupov, aby od hlasovania upustili.

Kardinál Gerhard Müller
zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Redaktor Kath.netu sa spýtal na jeho hodnotenie vatikánskeho listu a kardinál odpovedal nasledovne:

Na poslednú chvíľu bola zatiahnutá záchranná brzda skôr, než by sa vlak plnou parou vrútil do priepasti.“

Snahu o vytvorenie stálej Synodálnej rady, v ktorej by laici spolurozhodovali s biskupmi na rovnakej úrovni, vníma v kontexte niektorých progresivistických snáh v Cirkvi a namieta voči nim:

Božia Cirkev je znakom a nástrojom najintímnejšieho spojenia ľudí s Bohom a medzi sebou navzájom v láske, a nie nástrojom, ktorý majú ľudia používať na podporu ateistického genderizmu, sexualizmu, wokizmu, transhumanizmu alebo apokalyptického pseudonáboženstva klimatických zmien.

Kardinál vo svojej kritike biskupov nešetril a otvorene obvinil nemecký episkopát zo zneužívania svojich právomocí, keď interpretoval aktivitu Vatikánu nasledovne:

Tu už nejde o prekonávanie nedorozumení rozhovorom, ale skôr o zastavenie zneužívania úradu biskupa. Pretože Nemecká biskupská konferencia nemá právomoc odtrhnúť svoje diecézy od jednoty s pápežom a katolíckou Cirkvou.

A nabáda Vatikán k priamej akcii voči nemeckým biskupom:

Tí, ktorí sú zodpovední za túto najväčšiu, človekom spôsobenú krízu katolíckej Cirkvi v Nemecku od protestantskej reformácie a sekularizácie, by mali čeliť apoštolskej vizitácii. Každý sa musí naučiť, že Cirkev Ježiša Krista možno pochopiť len pomocou teologických kategórií. Každý, kto sa ju pokúsi sociologicky transformovať na svetskú mimovládnu organizáciu alebo si myslí, že je ústretový k ľuďom, keď ich obmedzuje na čisto pudové bytosti prostredníctvom sexuálno-psychologickej redukcie, vojde do cirkevných dejín nie ako reformátor, ale ako ničiteľ.

Výzva na radikálny zákrok, ktorú kardinál predkladá, však zrejme ostane bez odozvy. Podobné výzvy a očakávania vzhľadom k nemeckým, rakúskym, švajčiarskym alebo belgickým biskupom tu boli aj pred rokom, pri ich návštevách ad limina v Ríme. Vtedy ešte požehnávali homosexuálne páry načierno. Výsledok? Biskupom sa nič nestalo a o rok už bolo požehnávanie homosexuálnych párov legálne v celej Cirkvi.

Keby tak kardinál vyzval na postihovanie tradičných katolíkov, tradičnej liturgie a biskupov, ktorí sa jej zastávajú, to by určite našlo u vatikánskych predstaviteľov široký ohlas. Jemné napomínanie nemeckých biskupov však bude skôr len manévrom, ktorého zmysel pochopíme možno až na konci roka.

BM

Zdroj: Kath.net, ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní