Izraelskí poslanci navrhli trestať väzením kresťanských misionárov, ktorí by obrátili Židov na kresťanstvo -

Izraelskí poslanci navrhli trestať väzením kresťanských misionárov, ktorí by obrátili Židov na kresťanstvo


23. marca 2023
  Krátke správy

Poslanci izraelského Knessetu (parlament) predložili návrh zákona, podľa ktorého by bol potrestaný každý, kto presvedčí židovských občanov, aby zmenili svoje náboženské presvedčenie. Nové nariadenie by sa malo týkať predovšetkým kresťanských misionárov. V návrhu sa uvádza požiadavka, aby šírenie viery v Ježiša Krista a Nový zákon medzi Židmi bolo trestané väzením v rozsahu od jedného do dvoch rokov. Jeden rok za konverziu dospelého, dva roky za konverziu maloletého. Správu o návrhu priniesol izraelský denník Haaretz.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Návrh predložili poslanci Moše Gafni, ktorý vedie finančný výbor Knessetu a Jakov Ašer zo strany United Torah. V návrhu sa uvádza:

V poslednom čase vzrástli pokusy misionárskych skupín, najmä kresťanov, snažiacich sa o konverziu.“

Ako vidno, opora tolerancie a podľa liberálnych médií jediná „funkčná demokracia“ na Blízkom východe – Izrael, má svoje špecifiká. Návrh zákona, ktorý keby bol predložený v slovenskom alebo inom európskom parlamente, tak privedie predkladateľa do väzenia, alebo minimálne k strate poslaneckého mandátu a imunity, je v izraelskom Knessete voľne diskutovaný a reaguje na neho v rámci dialógu (nie v rámci podania trestného oznámenia, kvôli podpore myšlienok potláčajúcich demokraciou oslavovanú náboženskú slobodu) aj premiér Benjamín Netanjahu.

Ten v stredu ubezpečil, že nebude presadzovať žiadne právne riešenia zamerané na kresťanskú komunitu. Na Twitteri doslova uviedol:

Nebudeme presadzovať žiadny zákon proti kresťanskej komunite.“

Netanjahuovo vyhlásenie, že vládna koalícia neprijme zákon postulovaný ultraortodoxnými politikmi, je pokusom umlčať obavy kresťanov, najmä takzvaných kresťanských sionistov a mesiánskych Židov, ktorí vyznávajú Ježiša Krista ako Mesiáša. Prví o návrhu totiž informovali protestantskí sionistickí kresťania z USA, vo svojom médiu All Israel News.

Stojí však za to pripomenúť, že toto ultraortodoxné židovské prostredie bolo dlhé roky Netanjahuovým „železným elektorátom“, ako zdôraznil denník Haaretz. Súčasná Netanjahuova vláda je pri moci od konca roku 2022. Koalíciu, ktorá ho podporuje, tvoria pravicové, extrémne nacionalistické a ultraortodoxné židovské strany, ktoré vyhrali voľby do Knessetu, ktoré sa konali minulý rok v novembri. Netanjahu bol premiérom už viackrát predtým; vládne Izraelu 27 rokov.

Zároveň však tento návrh zákona vrhá svetlo na zle ukrývanú averziu Židov voči kresťanským misionárom a kňazom. Tí sú v Izraeli predmetom slovných aj fyzických útokov, ako napríklad františkánski rehoľníci, ktorí sú pri svojich procesiách pravidelne opľúvaní a napádaní.

Dať podobným náladám úplne voľný priechod však nie je v záujme Izraela, ktorý sa teší mimoriadnej priazni a štedrej podpore protestantských sionistických kresťanov z USA. V každom prípade to vrhá trochu svetla na to, ako by asi vyzerala izraelská tolerancia v prípade, že by už americké doláre nepotrebovala, alebo keby tento životodarný prameň náhle vyschol. Zatiaľ však stále štedro tečie a tak nakoniec predkladateľ návrhu Moše Gafni, zrejme po tom, ako mu Netanjahu vynadal, publikoval toto krkolomné vysvetlenie:

Návrh zákona bol predložený len ako procedurálna záležitosť, ale neplánujem ho presadiť.“

Veď preto vlastne poslanci návrhy pripravujú, aby ich nechceli presadiť. Vskutku, a my sme si na Slovensku mysleli, že práve len naši poslanci majú patent na hlúposť a trápnosť. A po primeranej dávke hlúposti a drzosti, trochu naivity alebo pretvárky (ako kto chce):

Joel Rosenberg, šéfredaktor All Israel News, totiž privítal Netanjahuovo oznámenie, pričom uviedol: „Netanjahu je dlhoročným a osvedčeným priateľom globálnej kresťanskej komunity a jeho dnešná činnosť – uprostred všetkých ostatných problémov, ktoré musí riešiť – je toho ďalším dôkazom.“

BM

Zdroj: AP, PAP, Haaretz, PCH24, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry