Indický kardinál odsúdil kňaza, ktorý varoval pred hinduizmom -

Indický kardinál odsúdil kňaza, ktorý varoval pred hinduizmom


20. septembra 2023
  Krátke správy

Ide o reakciu na kňaza v arcidiecéze Goa, ktorý vo svojej kázni upozorňoval na nebezpečenstvá hinduizmu pre veriacich katolíkov. Otec Fernandes poukázal na prepojenie hinduizmu s čarodejníctvom a okultizmom, čo rozzúrilo nielen kardinála Ferraa, ale aj niektorých kňazových spolubratov.

Zdroj: flickr.com / Frederick Noronha fredericknoronha1@gmail.com

Kardinál Ferrao, ktorý je tiež arcibiskupom arcidiecézy Goa, v oficiálnom vyhlásení reagujúcom na kázeň otca Fernandesa uviedol:

Podľa učenia Cirkvi sú katolíci povolaní uznávať, zachovávať a podporovať duchovné a mravné pravdy, ktoré sa nachádzajú v spoločenskom živote a kultúre iných náboženských tradícií. Je znepokojujúce, že niektoré výrazy používané nedávno na verejnosti niektorými členmi katolíckej Cirkvi mohli poškodiť náboženské cítenie ľudí s inými náboženskými tradíciami.“

Na otca Fernandesa zaútočilo na sociálnych sieťach aj niekoľko jeho spolubratov, ktorí mu vyčítali, že svojou kázňou išiel proti dokumentu II. vatikánskeho koncilu Nostra Aetate! Gréckokatolícka fakulta Prešovskej univerzity v jednej zo svojich prác opisuje Nostra Aetate ako deklaráciu „o postoji Cirkvi k nekresťanským náboženstvám“, ktorá „vyjadruje úctu k vyznávačom budhizmu, hinduizmu, islamu a k židom na základe ich ľudskej dôstojnosti a tiež vyjadruje úctu k odbleskom Pravdy, ktoré sa v ich učeniach nachádzajú“. (https://www.unipo.sk/public/media/36923/Fundamentalna_teologia_Teologicka_reflexia_nad_dokumentom_Nostra_aetate_Palocko_S.pdf)

Čo také „hrozné“ otec Fernandes vlastne povedal? Varoval veriacich, aby neprechádzali „od viery k poverám, modloslužobníctvu a čiernej mágii“. „Ako sa môžete modliť modlitbu pravého Boha pred falošnými božstvami?“ vyčítal kňaz ľudu, u ktorého je podobná praktika prekvapivo bežná. Otec Fernandes tiež varoval veriacich, že si zatvrdzujú „svoje srdcia ako kameň“, keď uctievajú tradičné indické hinduistické božstvá. S prorockým hlasom pokračoval:

Nemôžete slúžiť dvom bohom. Slepým bohom! Nemôžeme ich ani nazývať bohmi. Sú to modly. To nie sú naši bohovia…

Staviame Pannu Máriu z Velankanni pred naše domovy a potom berieme čarovné elixíry gadiov (čarodejníkov) a dávame ich do našich kuchýň a spální. Prestaňte s tým všetkým. Pokoja nebude!“

Gadiovia sú v Indii veľmi populárni čarodejníci, ktorí neraz miešajú mágiu s kresťanstvom, čím nesmierne pletú tamojších katolíkov. Katolíci sa podľa žurnalistu Pedra Menezesa obracajú na gadiov so žiadosťou o „všetko – od rád ako vychovávať deti až po preklínania nepriateľov,“ pričom niektorí z nich sa špecializujú na „čiernu mágiu zahŕňajúcu obety zvierat“. Kňaz tiež kritizoval matky, ktoré často svoje nové nevesty uvádzajú do čarodejníctva skrytého pod rúškom kresťanstva, pričom mladé ženy zväčša o hrozbe nič netušia.

Kardinál-arcibiskup Ferrao je vo svojej arcidiecéze známy veľkou láskou k nekresťanským náboženstvám a zvlášť hinduizmu. V miestnom seminári vytláča katolícku teológiu hinduistická teológia, kým sám kardinál dookola opakuje výrok, že „láska je v srdci každého náboženstva“ a že „nové ľudstvo musí prekonať náboženské bariéry“. Len tento mesiac požiadal katolíkov, aby sa zúčastňovali medzináboženských stretnutí a pokojne oslavovali národný hinduistický sviatok Diwala.

Kňazi a mníšky arcidiecézy Goa sú zachytení na mnohých fotkách, ako sa modlia pred soškou so sloniou hlavou a ľudským telom – čo je tradičné vyobrazenie starého indického božstva Ganéš. Sám kardinál-arcibiskup Ferrao pritom duchovenstvo aj laikov k takýmto činom priamo nabáda, hovoriac niečo o „úcte k ostatným náboženstvám“. Avšak verní katolíci majú na Ferraa ťažké srdce a obviňujú ho z „umenšovania Ježiša“ a „pretláčania slobodomurárskeho relativizmu“.

MG

Zdroj: Church Militant, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Frederick Noronha fredericknoronha1@gmail.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Ľavicoví demonštranti a sodomiti útočili na prolife centrum Pro Vita e Famiglia v Ríme

Prelomový rozsudok v Taliansku: Sudca uznal právo občanov, ktorí narúšali očkovanie proti Covidu-19 – ich pochybnosti boli oprávnené (!)

Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť

Biskup Strickland napísal list o okolnostiach svojho odvolania: Odmietnutie zrušiť tradičnú omšu bolo jedným z dôvodov jeho odstránenia