Francúzsky kláštor vyrába výnimočný likér s tajnou receptúrou
20. decembra 2024
Krátke správy
Francúzsky kláštor vyrába likér podľa tajnej receptúry, pričom jedna fľaša (0,7 l) stojí v prepočte niečo vyše 67 eur.
Kláštor Grande Chartreuse sa nachádza vysoko vo Francúzskych Alpách a dnes je v krajine okrem prísneho zachovávania svojho tradičného mníšskeho života známy aj výrobou luxusných likérov, ktorých tajná receptúra siaha až do začiatku 17. storočia.
Kláštor, ktorý bol založený už pred takmer 1000 rokmi, zažil za dobu svojej existencie mnohé turbulentné obdobia. Dnes sa mu však darí dobre.
Dejiny Grande Chartreuse sa začali písať v roku 1084, kedy mal biskup sv. Hugo z Grenoblu víziu, v ktorej videl sedem mužov s úmyslom velebiť Boha na hore zvanej „Chartreuse“. Práve v tej dobe ho navštívilo sedem mužov na čele s kolínskym univerzitným profesorom sv. Brunom, ktorí hľadali odľahlé miesto, kde by sa mohli oddať Bohu. Na hore začali postupne budovať malé obydlia prepojené navzájom aj s kostolom, ktoré sa postupne rozrástli na plnohodnotný stredoveký kláštor. V roku 1127 dostal kláštor aj svoje oficiálne reguly.
Na základe regúl z Grande Chartreuse sa do 14. storočia vybudovalo okolo 150 ďalších kláštorov po celej Európe. Boli známe tiež tým, že ich mnísi sa stretávali nad malými kalíškami lahodného likéru.
Po roku 1500 však prišlo obdobie protestantských povstaní a náboženských vojen, a takmer všetky kláštory boli buď zničené alebo opustené. Situácii nepomohla ani Veľká francúzska revolúcia, po ktorej zostal opustený aj Grande Chartreuse. Po páde Napoleona sa mnísi na miesto vrátili, avšak zákon Francúzskej (slobodomurárskej) republiky z roku 1903 rozpustil všetky podobné zoskupenia. Mnísi sa na kopec Chartreuse opätovne vrátili v roku 1940 po tridsaťročnom exile v Taliansku. Odvtedy prebývajú v nanovo vybudovanom kláštore až po dnes.
Dnes Chartreuse obýva 30 mníchov kartuziánov. Spievajú gregoriánske chorály a zachovávajú si svoj starobylý kartuziánsky rítus (slávenie svätej omše), ktorý bol súčasťou rímskeho rítu a ktorý bol v 60. rokoch do istej miery prispôsobený koncilovým požiadavkám.
Podľa legendy podaroval v roku 1605 maršal z Estrées mníchom z Grande Chartreuse rukopis, na ktorom sa nachádzal aj recept na rastlinný elixír. Trvalo ďalších sto rokov, kým na základe tohto receptu vyvinuli mnísi vlastný recept na výrobu likéru. Elixír aj likér z neho pozostávajú zo 130 výťažkov rôznych rastlín a rýchlo si získali reputáciu účinného lieku. Likér tiež údajne výborne chutí.
Kláštor dnes ponúka tri výrobky: elixír z Grande Chartreuse (100 ml), žltý a zelený Chartreuse (700 ml, 350 ml, 200 ml). Nemenovaný český portál zameraný na predaj luxusného alkoholu opísal žltý Chartreuse nasledovne:
„Tento žltý likér vytvorený v roku 1840 je inšpirovaný receptúrou Elixir Végétal. Bol tak populárny, že sa ho otec Garnier, zodpovedný za likéry následne rozhodol oficiálne pomenovať Chartreuse Jaune a v roku 1852 značku „Chartreuse“ zaregistroval. Chartreuse Jaune sa vyznačuje sladkosťou, korenistými vôňami a prírodnou farbou zo 130 rastlín, kvetov, kôry, koreňov a korenia. Jeho výroba sa výrazne líši od Chartreuse Vert (zeleného Chartreuse) a vyžaduje niekoľko týždňov práce v rôznych fázach – odlišné sú druhy macerácie, ktoré extrahujú účinné látky z rastlín a dodávajú likéru prirodzenú farbu. Potom zreje dlhú dobu v dubových sudoch a následne rozvíja svoju komplexnosť vo fľaši.“ Portál má v ponuke žltý Chartreuse (0,7 l) za 1690 Kč, čo je v prepočte niečo vyše 67 eur.
MG
Zdroj: ChurchPop, chartreux.org, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!