Francúzsko sa ocitlo v chaose po tom, čo prezident Macron dekrétom presadil kontroverzný zákon -

Francúzsko sa ocitlo v chaose po tom, čo prezident Macron dekrétom presadil kontroverzný zákon


17. marca 2023
  Krátke správy

Vláda prezidenta E. Macrona včera presadila kontroverzný zákon o dôchodkovej reforme, a to za pomoci zvláštneho článku ústavy pod skratkou 49-3 – efektívne sa tak vyhla hlasovaniu o zákone v parlamente. Dôchodková reforma pritom už mesiace pred svojím schválením spôsobovala masívne protesty v uliciach francúzskych miest.

Zdroj: peoplesdispatch.org

Proti dôchodkovej reforme od začiatku roka už niekoľkokrát protestovalo okolo milióna ľudí po celom Francúzsku. Francúzom sa nepáči, žeby mali ísť do dôchodku v 64 rokoch – namiesto súčasných 62 rokov. Vláda však oponuje, že pre „zachovanie systému“ nemá na výber.

Počas prvej noci po schválení reformy – zo štvrtka na piatok – hlásili niektoré väčšie mestá niekoľkotisícové protesty, ktoré sa nezaobišli bez násilností. V Paríži protestovalo asi 6-tisíc ľudí na Place de la Concorde (Námestie svornosti). Protestujúci sa opäť nebáli zapojiť sa do zrážok s ťažko ozbrojenými policajnými zložkami, na námestí a v jeho okolí bolo založených viacero menších požiarov.

Podobná situácia bola aj v juhofrancúzskom prístavnom meste Marseille, kde proti použitiu článku 49-3 protestovalo zhruba 1 500 nespokojencov. Podľa magazínu Valeurs Actuelles: „Na Canebière bolo podvečer vyrabovaných niekoľko pobočiek bánk, obchodov s telefónmi a dokonca aj obchodov s oblečením“. Rovnaké zábery cez noc prichádzali aj z ďalších miest.

Napätá situácia je však predovšetkým v miestnom parlamente. Samozrejme, poslancom opozície sa ani trochu nepáči, že pri takto kontroverznom zákone boli úplne opomenutí a zákon bol pretlačený nasilu de facto prezidentským dekrétom. Nespokojnosť je dokonca aj v radoch Macronových poslancov. Olivier Véran, jeho bývalý minister zdravotníctva z rokov 2020 – 2022, sa vyjadril, že si neželal, „aby zákon prešiel (dekrétom) 49-3, ale voľbou“. Prijatie dekrétom presadila súčasná Macronova premiérka Elisabeth Borneová z obáv pred jeho neschválením napriek tomu, že prezident dlhodobo avizoval, že za dôchodkovú reformu je „značná väčšina“ poslancov.

Využitím tohto ústavného nástroja sa však vláda vystavuje vysloveniu nedôvery zo strany opozície. Návrh na vyslovenie nedôvery plánuje podať Marine LePenová a predsedovia viacerých strán sa už vyjadrili, že ho podporia. Podľa Juliena Bayoua zo strany zelených „je to možno prvýkrát, čo návrh na vyslovenie nedôvery môže vládu skutočne zvrhnúť“.

MG

Zdroj: Valeurs Actuelles, Le Figaro, Le Monde, ilustračný obrázok, zdroj – peoplesdispatch.org


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najväčšia hrozba pre svetový mier

Škandál okolo blasfemickej hry „Ježiš z Montrealu“ sa stupňuje

Británia čelí škandálu: Stovky moslimov falošne konvertovali na kresťanstvo, aby ich nemohli vyhostiť. V súkromí sú naďalej moslimami

Mesiac od tragického úmrtia Matúša a Márie