Francúzsko: Mladý muž renovuje schátraný kostol, aby v ňom mohol dať pokrstiť svoje dieťa -

Francúzsko: Mladý muž renovuje schátraný kostol, aby v ňom mohol dať pokrstiť svoje dieťa


2. februára 2024
  Krátke správy

Príbeh ako z filmu sa odohráva vo Francúzsku. Budúci otec sa pustil renovácie schátraného kostola z 18. storočia, aby v ňom mohol dať pokrstiť svoje dieťa, ktoré sa má narodiť v marci.

Ilustračný obrázok, zdroj: pxhere.com

Mladý muž menom Jean-Louis sa rozhodol zrenovovať kostol v dedinke Messein na severovýchode Francúzska. Pre denník Le Parisien uviedol:

Som praktizujúcim katolíkom a hnevá ma, že v tomto kostole, ktorý bol opustený, nie je žiadny život.

Jean-Louis sa preto spolu so svojou manželkou rozhodli kontaktovať miestneho starostu Daniela Lagrangea s požiadavkou renovácie obecného kostolíka vo vlastnej réžii. A starosta súhlasil. Novinám tiež podal vysvetlenie, prečo sa chrám dostal do takéhoto žalostného stavu:

Už tu nie sú žiadne omše, takže obec nevidela zmysel v udržiavaní kostola. Nebola to otázka financií.

Podľa časopisu Valeurs Actuelles nie je oprava nerealizovateľná, ale začať bolo treba s interiérom, ktorý je naozaj v dezolátnom stave. Vonkajšia fasáda príde na rad až neskôr.

Jean-Louis si však vytrvalo ide za svojím cieľom. Už dokonca našiel aj dvoch pomocníkov. Jeden sa volá Serge, a je to 70-ročný muž na dôchodku, ktorý renovuje podlahu, a druhým je Michel, ktorý sa stará o obnovu oltára od pondelka do piatku, šesť hodín denne. Budúci otec hovorí:

Je to pedantná práca, ale už teraz si predstavujeme výsledok, ktorý pre nás bude veľkým zadosťučinením.

Práce je „ako na kostole“, ako sa hovorí. Jean-Louis spomína zvonicu, ktorá sa stala útočiskom holubov. „Odstránili sme odtiaľ 4 metre kubické trusu,“ hovorí. Rovnako tak obnovujú náter stien, maľby a už aj lavice.

Od začiatku januára venuje budúci otec renovácii kostola celé svoje víkendy. Náčinie platí obec, pretože je podľa starostu veľmi nezvyčajné, aby sa jednoduchý občan pustil do takéhoto projektu svojpomocne. O troch renovátoroch sa vyjadril, že je to síce „malá, no skvelá partia“.

Spoločnú fotografiu Jean-Louisa, jeho manželky, dvoch pomocníkov a starostu si možno pozrieť na portáli denníka Le Parisien: https://www.leparisien.fr/meurthe-et-moselle-54/le-futur-papa-renove-leglise-de-son-village-pour-pouvoir-y-faire-baptiser-son-bebe-28-01-2024-UHEVFKOQSRDCREHFHC7CRLUUZU.php

Známy americký biskup Fulton Sheen raz vyslovil – podľa niektorých – prorocké slová: že Cirkev budúcnosti obnovia jednoduchí laici. A zdá sa, že Francúz Jean-Louis spolu so svojou manželkou sú toho skvelým príkladom.

MG

Zdroj: Le Parisien, Valeurs Actuelles, titulný ilustračný obrázok, zdroj – PxHere


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista