Francúzski katolíci sú čoraz viac euroskeptickejší, píše portál La Croix. Budú voliť tzv. pravicových populistov -

Francúzski katolíci sú čoraz viac euroskeptickejší, píše portál La Croix. Budú voliť tzv. pravicových populistov


5. júna 2024
  Krátke správy

Nepomohli ani listy biskupov, ich konferencií aj komisií, nabádajúce veriacich k čo najväčšej láske k rodnej Európskej únii, francúzski katolíci sa ukázali byť v prieskumoch práve tou skupinou občanov, ktorá je stále viac euroskeptickejšia. Zrejme už nezaberajú ani bájne a v hmle vekov sa strácajúce „kresťanské“ počiatky tohto zvelebovaného projektu.

Ilustračný obrázok, zdroj: picryl.com

Portál La Croix uvádza, že v prieskume sa ukázalo, ako sa nálada medzi katolíkmi presúva smerom k radikálnejšej pravici. Zrejme ani radosti multikulturalizmu, osviežujúce vykrikovanie moslimských modlitieb na predmestí, či naháňačky s nožmi po parkoch nedokážu vytrhnúť katolíkov z ich negatívneho vnímania projektu Otcov zakladateľov.

Až 42 % katolíkov oznámilo v prieskume, že bude voliť národno-konzervatívnu stranu Rassemblement National (RN) alebo hnutie Reconquete! Správu priniesol portál včera večer a ohľadom dát sa odvoláva na výskumné centrum Cevipof-Sciences Po.

Samozrejme, v rámci celkovej francúzskej populácie už nepredstavujú katolíci to, čo kedysi. Časy, keď bolo v 19. storočí Francúzsko štátom s najväčším počtom katolíkov na svete, sú už zdá sa nenávratne preč. V roku 2021 bolo pri sčítaní narátaných (prihlásilo sa) ako katolíkov už len 47 % obyvateľstva. A ide o katolíkov nominálnych, nie praktizujúcich.

V každom prípade zvyšky katolíckeho obyvateľstva majú EÚ plné zuby. A zdá sa, že aj jej predstaviteľov, reprezentovaných vo Francúzsku vládnymi špičkami. Kandidáta vládnucej prezidentskej strany Renesancia (RE) chce voliť len 19 % katolíkov, stredopravého kandidáta Les Republicains (LR) 9 %. Avšak, a to je odvrátená strana mince, 24 % katolíkov chce voliť ľavicové strany.

Niet sa však čomu čudovať, aj na Slovensku je možné pozorovať niektorých bodrých katolíkov, ako chcú voliť ultraľavicové a neomarxistické Progresívne Slovensko.

Napriek neustále sa zmenšujúcemu počtu praktizujúcich katolíkov však vyvoláva v súvislosťou s voľbami vrásky na tvárach portálu La Croix, biskupov aj politikov fakt, že práve tento segment katolíkov a občanov je veľmi disciplinovaný a chodí k urnám. Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil deň po európskych voľbách v roku 2019 praktizujúci katolíci sa zúčastnili volieb až v počte 78 %, čo bolo takmer o 30 bodov viac, ako je celoštátny priemer všetkých Francúzov. To znamená, že pokiaľ je až 47 % z nich odhodlaných voliť zvoliť národno-konzervatívne strany, môže to euroglobalistov minimálne znervózniť.

A čo je ešte nepríjemnejšie, vzťah medzi francúzskymi katolíkmi a Európskou úniou ukazuje podľa denníka La Croix na jasný generačný rozdiel. Sebastien Maillard z mimovládnej organizácie Institut Jacques Delors analyzuje, že mladšia generácia katolíkov nebola ovplyvnená druhou svetovou vojnou ani začiatkom budovania Európy a bude voliť národnú pravicu. Jej vek navyše znamená, že na rozdiel od svojich rodičov či starých rodičov, tak skoro neodíde. No a predstava žeby sa Európskej únii len vďaka svojim výsledkom a bez masívnej propagandy, podarilo presvedčiť mladších francúzskych katolíkov o tom, aká je skvelá, to sa pri pohľade na ňu a jej kyslasté plody nezdá pravdepodobné.

Staršia generácia však nemieni siahnuť na posvätnú kravu únie, ktorá pre ňu stále predstavuje zázračnú brzdu proti vojnám a to paradoxne aj vtedy, keď sa v jednej angažuje. Preto treba podľa eurohujerov zintenzívniť propagandu. Žeby bol problém v niečom inom než práve v zanedbanej propagande, to si ani príliš nepripúšťajú. Bývalý prezident francúzskych sociálnych týždňov Semaines Sociales de France (SSF) a vysoký predstaviteľ Európskej komisie Jerome Vignon totiž vidí za nárastom euroskepticizmu u mladšej generácie „nedostatočné medzigeneračné odovzdávanie dôvodov, prečo treba byť občanom EÚ“, cituje Jeroma Vignona portál La Croix.

Takže je to jasné. Katolícky deduško si musí zavolať svojho vnúčika a porozprávať mu opäť rozprávku o kresťanskom projekte a Otcoch zakladateľoch. Snáď to zase zaberie…

BM

Zdroj: La Croix, Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – picryl.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Sv. Benno z Meissenu, biskup a apoštol polabských Srbov

Duch Svätý nás posilňuje a teší

Protirečenia ľavicovo-liberálneho myslenia alebo Hitparáda slniečkárskej hlúposti

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť