EÚ, UEFA a dúhové šialenstvo -

EÚ, UEFA a dúhové šialenstvo


24. júna 2021
  Krátke správy

Majstrovstvá Európy vo futbale prebiehajú už dva týždne, no čím ďalej, tým viac sa ponárajú do dúhovej pestrofarebnej kaluže. Všetko začalo tým, že mníchovská radnica spolu s vedením klubu Bayern Mníchov – majiteľom Allianz arény, kde sa mal odohrať duel medzi Nemeckom a Maďarskom – chceli svoj ultramoderný štadión vysvietiť práve dúhovými farbami – „na znak solidarity s LGBT“.

Nemcov rozzúril maďarský zákon „o ochrane pred pedofíliou“, ktorým vláda Viktora Orbána zakazuje šírenie textov, či filmov s homosexuálnou tématikou medzi mladými ľuďmi, ktorí ešte nedovŕšili vek 18 rokov.

Únia európskych futbalových zväzov, UEFA však „iniciatívu“ bavorskej metropoly a tamojšieho veľkoklubu zavrhla. A jej vyhlásenie bolo prekvapivo pragmatické:

„… UEFA je politicky a nábožensky neutrálna organizácia. Pri tomto konkrétnom návrhu ide o politický podtext – protest zameraný proti rozhodnutiu maďarského národného parlamentu – (a z tohto dôvodu) musí UEFA návrh zamietnuť.“

Celá aféra však len tak neskončila. Hoci pri včerajšom zápase napokon štadión nebol vysvietený vo farbách LGBT, jeho tribúnami sa to pestrofarebnými vlajkami len hemžilo. Jeden fanúšik dokonca vybehol počas maďarskej hymny na ihrisko a priamo pred maďarskými hráčmi provokatívne mával dúhovou zástavou, až kým ho mierne ležérni usporiadatelia nespacifikovali. Maďarom sa potom takmer podarilo poraziť Nemcov, ale zápas napokon skončil nerozhodne, 2:2. Európska únia –, ktorá dúhové vlajky rovnako tak vystavuje, kde môže – vyjadrila „počudovanie“ nad rozhodnutím futbalovej asociácie.

Dúhová horúčka však zasiahla aj niektorých hráčov – napríklad kapitán nemeckej reprezentácie, brankár Manuel Neuer, nosí kapitánsku pásku dúhovej farby od prvého zápasu na majstrovstvách. Holandský futbalista Giorgino Wijnaldum si nasunie na ruku podobnú kapitánsku pásku počas zápasu, ktorý sa bude hrať na budapeštianskom štadióne Ferenca Puskása. Holandský kapitán spolu s futbalovou asociáciou tak chcú „bojovať proti diskriminácii“.

A aby toho nebolo málo, preľaknutá UEFA na sociálnych sieťach taktiež vyfarbila svoj symbol pestrofarebným pozadím s nápisom, že „je to symbol (LGBT), ktorý predstavuje naše najhlbšie hodnoty a reprezentuje všetko, v čo veríme“. Následne asociácia uviedla, že dúhová vlajka pre ňu nepredstavuje politický symbol, ale „znak nášho pevného odhodlania pracovať na rozmanitejšej a tolerantnejšej spoločnosti“.

Maďarský zákon „o ochrane pred pedofíliou“ asi berie pokojný spánok aj predsedníčke európskej komisie, von der Leyenovej. Inak sa totiž nedá vysvetliť jej včerajší výrok, ktorý znie:

Maďarský zákon je hanbou. Tento zákon jasne diskriminuje ľudí podľa ich sexuálnej orientácie. Ide proti fundamentálnym hodnotám Európskej únie: ľudskej dôstojnosti, rovnosti a rešpektu k ľudským právam… Použijem všetku moc Komisie, aby som zaistila, že práva všetkých európskych občanov budú garantované. Nech sú kýmkoľvek a nech žijú kdekoľvek v hraniciach Európskej únie.“

17 krajín EÚ tiež podpísalo vyhlásenie odsudzujúce tento maďarský zákon. Iniciatíva prišla z Belgicka a podpísali ju takmer všetky západné štáty – vrátane napríklad aj Talianska, či Grécka – ako aj tri pobaltské republiky. Slovensko, na svoju česť, spolu s Českom, Poľskom, Chorvátskom, Slovinskom, Rumunskom a Bulharskom odmietlo podpísať toto protimaďarské vyhlásenie.

Ako taktiež včera poznamenal americký autor a novinár Rod Dreher na Hanusových dňoch v Bratislave: „… nemajú azda Maďari právo prijímať na svojom území zákony, aké uznajú za vhodné na ochranu svojich hodnôt?

MG

Zdroj: DW, Euro News, titulný obrázok – img.publimetro.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak