EÚ schválila múčneho červa ako potravinu -

EÚ schválila múčneho červa ako potravinu


15. mája 2021
  Krátke správy

Smerujeme k budúcnosti, v ktorej budeme konzumovať hmyz? EÚ signalizuje, že by sa to mohlo stať realitou skôr, ako si mnohí myslíme.

Európska únia povolila, aby sa larvy múčnych červov v budúcnosti uvádzali na trh ako potravina. Je to prvýkrát, čo druh hmyzu dostal povolenie od EÚ ako zdroj potravy, informuje maďarský denník Magyar Nemzet.

Väčšina členských štátov hlasovala za jeho uvedenie na trh, čím sa z lariev múčnych červov stane „nová potravina“. Hmyz bude uvedený na trh ako surovina aj v spracovanej forme.

Rozhodnutie EÚ sa vzťahuje na všetky členské štáty, hoci Maďarsko bolo proti povoleniu, uviedol vo vyhlásení Maďarský úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) a dodal, že podľa názoru Maďarska neexistuje v Európe nedostatok bielkovín, ktorý by odôvodňoval použitie bielkovín z hmyzu ako potravy. Kontinent navyše nemá tradíciu konzumácie takýchto zdrojov bielkovín.

Zníženie alebo vylúčenie konzumácie mäsa – dlhodobý cieľ ľavice

Ľavicové média už roky propagujú konzumáciu hmyzu, napríklad New York Times, ktorý zverejnil články s názvami Prečo nejeme viac hmyzu? a Lekcia dňa: Ako nadobudnúť chuť na hmyz.

Existujú obavy, že politická elita Západu zvýši dane na konzumáciu mäsa, čo povedie k bankrotu farmárov venujúcich sa chovu dobytka a iných zvierat, ktorí už teraz často zápasia, aby boli ziskoví, a zároveň zavedú lacné alternatívne potraviny na báze hmyzu, ktoré zostanú bez dane – všetko v mene zelenej revolúcie. V takom prípade by si mäso mohli pravidelne dovoliť iba tí, ktorí majú vyššie príjmy.

O tzv. „dani z mäsa“ sa už diskutuje v krajinách ako Nemecko, návrh získal podporu Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Strany zelených a Sociálnodemokratickej strany (SPD), zatiaľ čo opozičné strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a die Linke sa postavili proti návrhu.

Vlády by však mohli naraziť na tvrdý odpor proti plánom obmedziť alebo vylúčiť mäso z jedálnička svojich občanov. Prieskum uskutočnený v Austrálii zistil, že 73 % opýtaných mužov by radšej zomrelo o 10 rokov skôr, akoby sa mali vzdať steakov a hamburgerov. Zatiaľ čo 81 % v prieskume uviedlo, že im záleží na klíme, 78 % uviedlo, že nebudú uvažovať o tom, žeby sa vzdali mäsa.

Európa tvrdí, že chrobáky sú „vhodné na ľudskú spotrebu“

Pred hlasovaním Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vo svojom stanovisku zverejnenom v januári vyhlásil, že potraviny vyrobené z lariev múčneho červa sú vhodné na ľudskú konzumáciu.

Oficiálne uznesenie dalo zelenú použitiu múky z múčnych červov v potravinárskom priemysle, pretože agentúra sa domnieva, že prípravky z lariev hmyzu sú za určitých podmienok chovu a prípravy bezpečné, zdravé a majú vysoký obsah bielkovín.

Vedci EFSA poukázali na jasné environmentálne výhody bielkovín na báze hmyzu v porovnaní s tradičnými živočíšnymi bielkovinami a zároveň uznali kultúrnu výzvu pri zavádzaní hmyzu ako potravy.

Existujú kognitívne dôvody odvodené z našich sociálnych a kultúrnych skúseností, takzvaný „fujový faktor“, vďaka ktorým je myšlienka konzumácie hmyzu odpudzujúca pre mnohých Európanov. Časom sa však takéto postoje môžu zmeniť,“ napísal v správe EFSA Giovanni Sogari, sociálny a spotrebiteľský výskumník z University of Parma.

MH

Zdroj: magyarnemzet.hu, rmx.news, titulný obrázok – Pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Synodalita – duchovní válka a globální mobilizace v Církvi

Pobožnosť na počesť piatich Kristových rán, neprávom odsunutá odpustková modlitba, I. časť

Liberálna katolícka aktivistka v rakúskom Grazi chce spojiť slávenie Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi s klimatickou agendou

Utah, USA: Biblia na zozname zakázanej literatúry